Namelis medyje šalia Anykščių užsuko verslą

Dovilė ir Tomas Padūmiai Anykščiuose verslo kurti neketino – sodybą kūrė savo šeimai. Receptas – viską įsirengti kaip sau. Geriausios idėjos gimsta, kai išlaisvini mintis ir neįsipareigoji įtikti kitiems. Tomas apie tai temainfo.lt ir pasakojo.


Geriausios mintys kyla, kai daraisi sau

Šiuo metu su žmona gyvename Kaune. Gimiau ir užaugau Anykščiuose. Čia gyvena mano tėvai, be to, su žmona labai mėgstame šio krašto gamtą – nusprendėme nusipirkti sodybą. Čia teikti nakvynės paslaugų niekada neplanavome, ją kūrėme sau.
Kieme į būrį suaugusios nuostabios šimtametės pušys mestelėjo idėją – pasistatyti namelį medyje. Manėme, tai bus puiki vieta vaikams žaisti ar su žmona romantiškai pasėdėti. Mano tėtis – inžinierius. Jis labai prisidėjo vykdant statybų organizavimo ir išpildymo darbus.
Gavosi tris metrus virš žemės iškilęs, 15 kv. metrų statinys. Namelį medyje pamėgo ne tik vaikai, bet ir mes patys ėmėme ten dažnai nakvoti. Statinyje įsirengėme elektrą, dušą, tualetą ir net mažą virtuvę. Įsitikinau: geriausios idėjos kyla, kai daraisi sau – išlaisvini mintis ir neįsipareigoji įtikti.


Žmones traukia mūsų išskirtinumas

Tuo metu, kai rengėme sodybą, Anykščiuose buvo baigiamas statyti Lajų takas. Čia vis daugiau ėmė plūsti turistų, atsirado didelis maitinimo ir nakvynės paslaugų poreikis.
Mūsų sodyboje dažnai lankydavosi draugai, pažįstami. Kažkas juokais mestelėjo mintį: „Smagi pas jus čia atrakcija, pamėginkit namelį išnuomoti.“ Paskelbėme: šeimas iki keturių narių kviečiame apsistoti. Pradėjo važiuoti žmonės, viskas užsisuko. Tada statėme daugiau namelių, dar vieną didesnį į medį įkėlėme. Dabar galime vienu metu priimti apie 50 žmonių. Taip namelis vaikams išsirutuliojo į šeimos poilsio kompleksą.
Žmones traukia mūsų išskirtinumas, Lietuvoje dar nėra daug vietų, kur galėtum pernakvoti medyje. Be to, Anykščiai yra traukos centras poilsiui su šeima – mes puikiai pataikėme į šią kategoriją. Mūsų labai gera lokacija: 3 km nuo miesto, šalia – dviračių takas, kuriuo nuo mūsų iki pat Puntuko akmens galima nuriedėti.
Pirmame namuke telpa 4–6 žmonės. Paskui pastatėme dar vieną. Didysis namelis pritaikytas aštuoniems žmonėms. Yra namukas medyje specialiai vaikams, į kurį suaugusieji neįleidžiami.


Mes mylime gamtą, mums svarbios ekologijos idėjos

Nenuostabu, kad tai atsispindi ir mūsų sodyboje. Mes patys į sodybą dažnai vykstame dviračiais, todėl ir mūsų svečius nuolat skatiname jais naudotis; kviečiame atsivežti savo arba imti mūsų.
Čia viskas veikia elektros pagalba: šildymas, vanduo iš gręžinio, virtuvės technika. Ant didžiosios dalies sodybos pastatų esame įrengę saulės kolektorius. Šiais metai baigę statyti paskutinius modulius elektros energija sodybos reikmėms apsirūpinsime kiaurus metus. Turime elektromobilių įkrovimo stotelę. Kol kas ji dar nėra dažnai naudojama, bet tikime, kad ateityje poreikis atsiras.
Kiekviename namuke įrengėme rūšiavimo konteinerius, visus svečius supažindiname su šia sistema ir skatiname šiukšlėmis atsikratyti atsakingai. Sodyboje turime vietą kompostui, kur visas suyrančios atliekos sudorojamos Kalifornijos sliekų pagalba. Mes rūšiuojame namuose, tai net minties nėra, kad sodyboje galėtų būti kažkaip kitaip.


Didžiausia problema kuriant verslą – biurokratija

Mūsų sodyba – regioniniame parke, todėl čia sugriežtintos sąlygos statybos leidimams gauti. Namelį medyje pastatėme per 3–4 mėnesius, popierių derinimas užtruko metus.
Kitas sunkumas – pandemija. Visą šį laiką, kol judėjimas buvo uždraustas, negalėjome priimti lankytojų. Išlaikyti visus namelius tuščius per mėnesį mums kainuoja apie 1 000 Eur. Anksčiau – nors šaltuoju metų laiku svečių daug neturėdavome, – šią sumą padengdavo namelių nuoma. Dabar gyvename iš pernai vasarą sutaupytų lašinių. Namelių nuomos verslas – žmonos individuali veikla. Kadangi ji dar dirba kitą darbą, mums nepriklauso jokios išmokos.


1 euro mokestis turistams

Miesteliui norint eiti pirmyn, tobulinti infrastruktūrą, siekti kurorto statuso reikalingi pinigai. Kuo miestelis bus patrauklesnis, tuo daugiau žmonių jame lankysis – nuo to verslininkui tik geriau. Toks mokestis turistams, manau, yra būtinas. Aišku, dėl dabartinio nutarimo yra niuansų: ar jis tinkamai paruoštas, išnagrinėtas, ar įvestas laiku, ar tik nakvynės ištaigos turėtų rūpintis jo surinkimu. Tačiau bendrai paėmus, manau, jog mokestis svarbus, o biurokratiniai niuansai susitvarkys.
Keturių vietų namelis medyje kainuoja 100, aštuonių – 150, paprastas namukas – 60 Eur. nakčiai.


Paulius Briedis
Autoriaus nuotraukos