Kupiškio rajono ligoninės pulsą reguliuos naujas jos vadovas Julius Panka

Kupiškio ligoninės direktorius Julius Panka (kairėje) ir Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas


Šiandien, kovo 4 d., Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas Kupiškio rajono ligoninės personalą supažindino su nauju šios įstaigos direktoriumi, Kupiškio rajono savivaldybėje dirbusiu tarpinstitucinio bendradarbiavimo specialistu Juliumi Panka. Išvakarėse jis sutiko temainfo.lt atsakyti į keletą klausimų.

– Ar skaičiavote, kelintas esate Kupiškio rajono ligoninės vadovas?
– Ne, nekėliau sau tokios užduoties. Nežinia, nuo kada ir reikėtų pradėti skaičiuoti: tarpukario, pokario laikmečių, praėjusios šimtmečio devintajame dešimtmetyje atidarytos naujos ligoninės ar viešosios įstaigos darbo pradžios? Neskaičiavau.

– Ar jaudinatės dėl pirmos darbo dienos?
– Visada yra šioks toks jaudulys, kai pradedi naują veiklą. Na, bet jeigu nebūčiau pasitikėjęs savo jėgomis, nebūčiau žengęs šio žingsnio. Bet jau žengiau. Ir ne dėl to, kad būčiau bedarbis: turėjau visai įdomų darbą, dirbau jį trejus metus, tačiau sudomino nauji iššūkiai.

– Kokia Jūsų patirtis padės vadovauti Kupiškio ligoninei?
Manau, man padės mano išsilavinimas – turiu sociologijos magistro diplomą. Privačioje įmonėje 11 metų dirbau vadybininko darbą. Tai nebuvo medicininė įstaiga, bet turiu tvirtų vadybinių žinių ir įgūdžių. Esu išklausęs „Pačiolio“ buhalterijos kursus. Teko vadovauti ne vienai visuomeninei organizacijai, politinei partijai. Šiuo metu esu įpusėjęs teisės studijas Mykolo Romerio universitete – manau, kad šios žinios irgi pasitarnaus užimant šias pareigas.
Kiekvienas darbas stiprina patirtis, teko bendrauti su pačiais įvairiausiais žmonėmis, o bendravimo įgūdžių reiks ir vadovaujant ligoninei – kalbėti ir komunikuoti su pacientais ir jų artimaisiais, medikais, tiekėjais, projektų rengėjais ir vykdytojais. Yra dar vienas pliusas, kuris pradžioje gali atrodyti minusu, – esu visai kitos srities specialistas, todėl situaciją galėsiu vertinti kitomis akimis, nei ją mato žmonės, esantys toje rutinoje. Tai, kad nesu dirbęs medicinos srityje, labiau vertinu kaip pliusą, o ne kaip minusą. Ypač tuo atveju, kai žinome, kokia Kupiškio rajono ligoninės situacija.

– Kokia ji?
– Pati šalies sveikatos sistema dėl koronaviruso išgyvena didžiulį sukrėtimą. O Kupiškio ligoninė, kaip ir daugelis mažų Lietuvos ligoninių, išgyvena gydytojų stoką. Be to, daugelis dirbančiųjų yra garbaus amžiaus, o jaunų specialistų prisikviesti sunku: jei gydytojas darbo vietą palieka dėl amžiaus, tai pakeisti jį tiesiog nėra kuo. Kiek žinau, ir finansinė situacija nėra labai gera. Vėlavo atlyginimai – situacija iki galo neišspręsta.

– Turite vilties?
– Praėjusios kadencijos šalies valdžia buvo pasirengusi naikinti mažas ligonines, tokius savo planus pavadinusi tinklo optimizavimu. Ši valdžia kaip ir neturi tokių planų. Bent jau Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pasidžiaugė, kad nebuvo sugriautas ligoninių tinklas, labai gerai tarnaujantis pandemijos metu. Juk Vakarų valstybės – Italija, Prancūzija, Lenkija… – sporto centruose statė lovas. Lietuvai užteko ligoninių – provincija pasiteisino.
Aišku, diskutuosime ir su rajono valdžia, darbuotojais, ir visuomenės nuomonė rūpi – kas gali ir sutelkti Kupiškio ligoninę. Baimės, kad ji bus uždaryta, nejaučiu.

– Kokius pirmiausia planuojate darbus?
– Privalau susipažinti su daugybe duomenų, pasikalbėti su gydytojais, personalu, išdiskutuoti su rajono Savivaldybės taryba. Bet kokį darbą visada pradedu nuo situacijos analizės: vienaip viskas atrodo paskaičius internetinį puslapį, ar perskaičius veiklos, finansines ataskaitas, su kuriomis gali susipažinti viešoje erdvėje, ir visai kitas dalykas pajusti tikrą ligoninės pulsą. Nevengsiu bendradarbiausi su Gydytojų sąjunga. Planuoju informaciją susirinkti ne tik iš dokumentų, bet ir bendraudamas su personalu. Manau, kad atrasime bendrų reikalų ir su Pirminės asmens sveikatos priežiūros centru. Šią savaitę darbą jau pradėjo naujas jos vadovas Raimundas Martinėlis.
Žinoma bus diskusijos ir su ministerija: didžioji finansavimo dalis – iš valstybės: kalbėsime su valstybine bei Panevėžio teritorine ligonių kasomis, aplinkinėmis ligoninėmis ir jų vadovais. Turiu, žinoma, tam tikrus darbų kontūrus, bet dar nenoriu jų komentuoti.

– Gal ligoninė turės atstovą spaudai, ar į klausimus visada atsakysite Jūs pats?
– Turiu pakankamai patirties bendrauti su žiniasklaida. Kurti naują etatą, kai finansai, kaip liaudyje sakoma, groja romansus, būtų neracionalu. Apskritai neturiu minčių steigti naujų etatų. Atvirkščiai: mintis sukasi apie tai, kaip struktūruojant sumažinti etatų. Prieš penkerius metus rajono gyventojų skaičius buvo didesnis, ligoninė teikė daugiau paslaugų, o darbuotojų iki šiol yra tiek pat. Kol kas, žinoma, neturiu jokių minčių keisti medicinos personalo. Jei trumpai: su viešųjų ryšių uždaviniais sugebėsiu susitvarkyti pats.

– Kiek planuojate turėti pavaduotojų?
– Tesu susipažinęs su informacija, pasiekiama viešai: kiek man žinoma, pavaduotojo etato nėra. Bet jau buvau susitikęs su direktorės pareigas laikinai einančia gerbiama Roma Ramanauskiene ir prašiau jos, kad dar neitų iš darbo, kad sklandžiai mane įvestų į visus procesus ir veiklą. Norėdamas kažką keisti, pirmiausia privalai perprasti, kas ir kaip veikia. Labai tikiuosi, kad mano mentorė bus Roma Ramanauskienė.

– Ar dėl Vaikų ligų skyriaus dar yra vilties?
– Šio skyriaus licencija sustabdyta iki rugpjūčio. Šiuo metu jame guldomi sergantieji COVID-19.
Yra visiškai aišku, kad Vaikų skyrius nuostolingas, todėl teks politikams spręsti, ar jis gali būti Kupiškio ligoninėje.

– Jūs atvirai ir nuoširdžiai temainfo.lt skaitytojams pasakojote apie savo paties išgyventą COVID-19 ligos eigą? Kaip jaučiatės šiandien?
– Buvo momentas, kai labai nuoširdžiai meldžiausi dėl savo gyvybės – buvau išsigandęs. Peržiūrėjęs esveikatoje duomenis, sužinojau, kad buvo stiprus abiejų pusių plaučių uždegimas – rimta komplikacija. Net 14 dienų buvau prijungtas prie deguonies kaukės: pirmos savaitės beveik neatsimenu. Ačiū Dievui, grįžau.”

– Dievas dar turi Jums užduočių – Kupiškio rajono ligoninę.
– Pakalbėkim po metų. Matysit, ligoninės nuotaikos bus geros.

– Dėkui Jums už pokalbį. Geriausios sėkmės!