Po metų Kupiškio Krantinės gatvės name dar likę dujų sprogimo sukelto gaisro žymių

Praėjo metai po dujų sprogimo Kupiškio Krantinės gatvės 8 name. Kaip temainfo.lt sakė Panevėžio apskrities VPK komunikacijos poskyrio vyresnysis specialistas Tadas Martinaitis, tebevyksta tyrimas – jokių naujienų nėra. Kaip sekėsi namo bendrijai susitelkti, kas jiems padėjo, kokį dėmesį parodė dujininkai?


Sakytum, prie ko čia Krantinės 8-as…

Ir šiandien, turbūt, neatsirastų kupiškėno, kuris būtų garantuotas, kad Kupiškio suskystintų dujų ūkis yra saugus.
AB „Suskystintos dujos“ Kupiškio dujų ūkio viršininko Aliaus Apšegos teiravomės, ar po pernykščio gegužės 1-iosios išvakarėse Krantinės gatvės 8 name įvykusio dujų sprogimo Kupiškio dujų ūkis atliko kokių nors reikšmingų – trasų atnaujinimo, rezervuarų valymo – darbų?
– Ir kokiu klausimu jūs čia dabar skambinat? – po mūsų klausimo teiravosi ir A. Apšega.
Teko pasikartoti: klausimą papildėme sakiniu – gal būtent prie Krantinės 8-ojo namo buvo atlikti dujų ūkio darbai.
– O kodėl prie Krantinės 8 namo būtent turi būt? – nustebo dujininkas A. Apšega.
Ko gero, nė neužsimintume apie šį namą, jei lygiai prieš metus čia nebūtų įvykęs dujų sprogimas: du pirmo aukšto buto žmonės atsidūrė ligoninėje, visiškai išdegė šios šeimos butas – liko plikos juodos sienos. Nukentėjo visi laiptinės butai – laukujos būstų durys iki pat penkto aukšto raitėsi nuo ugnies ir karščio. Žmonės išgyveno siaubą, patyrė didžiulių nuostolių.


Kaip vis dėlto sekėsi dujininkams?

– Daug kas buvo padaryta. Šimtai darbų. Tai ką, aš dabar ir išvardyt viską turiu? – klausė A. Apšega. Buvo panašu, kad nepavyks sužinoti, kaip dujininkai didina kupiškėnų saugumą. Paprašėme išvardinti bent tris reikšmingiausius darbus, projektus?
– Tai ir dabar darom. Ir darysim, – nepasidavė A. Apšega.
– Tai koks, Jūsų nuomone, vienas, pats reikšmingiausias Kupiškio dujininkų projektas, įvykdytas po dujų sprogimo?
– Tai ir dabar vykdomas projektas. Tik kad medžiagų neturėjome. Bus atnaujinta prie Krantinės gatvės 4 namo visa grupinio įrenginio tvora, visi įrenginiai. Bet ten dabar vyksta šiluminės trasos keitimas, Krantinės 6 namo renovacija. Mes dabar laukiame, kada jie atsimuš ir mums netrukdys, – sakė A. Apšega.


Reikia sukaupti pinigų

Krantinės 8-ojo namo bendrijos „Statyba“ gyventojai talkomis ir savo lėšomis išsivalė nuo degėsių laiptinę, kur buvo reikalinga, ištinkavo, pakeitė nudegusius ranktūrius. Žmonės dirbo visi, talkino antros laiptinės gyventojai.
– Glaistymo, dažymo darbai sustojo – reikia sukaupti pinigų, – sakė bendrijos pirmininkas Bronislavas Kurpis.
Po gaisro praėjus kelioms savaitėms atliktas fasado valymas, pakeisti buto, kuriame įvyko dujų sprogimas, laiptinės langai.
Vis dėlto, po metų dar likę dujų sprogimo sukelto gaisro žymių.


Viskas nurimo ir nurimo…

Dėl suskystintų dujų ūkio situacijos Kupiškyje nei prieš tai dirbusi, nei dabartinė Vyriausybės neparodė nė menkiausio dėmesio.
– Su AB „Suskystintos dujos“ nepalaikome jokio ryšio ir mes. Bendrovės operatorius po įvykio dingo, su Savivaldybe jis neturi jokio intereso bendrauti. Buvo sušnekta, kad keisis teisės aktai, padėsiantys labiau apsisaugoti nuo tokių įvykių. Bandėme šiuos dalykus ir mes, Savivaldybė, inicijuoti, bet viskas nurimo ir nurimo. Nė nežinau, ar jau prasidėjo teisminiai procesai, – temainfo.lt sakė Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.
Kaip temainfo.lt sakė Panevėžio apskrities VPK komunikacijos poskyrio vyresnysis specialistas Tadas Martinaitis, tyrimas tebevyksta – jokių naujienų nėra.


Norėtųsi, kad nelaimės ir bėdos mus telktų

– Netrukus po gaisro Kupiškio rajono savivaldybė atidarė sąskaitą nukentėjusiesiems nuo gaisro Krantinės 8 namo gyventojams paremti: į ją paaukota 1500 Eur, – sakė meras D. Bardauskas. Laiptinės elektros instaliaciją atstatė kupiškėnų įmonė UAB „Artginta“. Už darbus Savivaldybės lėšomis buvo sumokėta 3 500 Eur. Aprūkusias fasado sienas valė kauniečių UAB TECHLT. Iš paaukotų lėšų bendrovei sumokėta 1 355,20 Eur. Įmonę surado, pakvietė, tarėsi dėl kainos Savivaldybės administracija. Sienų valymo specialistų nakvynės išlaidos – 118 Eur – apmokėtos Savivaldybės lėšomis.
Už 504,93 Eur. (mažiau nei savikaina) iš paaukotų ir Savivaldybės lėšų nuo sprogimo nukentėjusiųjų buto ir laiptinės langus pakeitė uteniškių UAB „Drūtas“.
Atliekas, susidariusias po gaisro, sutvarkė UAB „Kupiškio komunalininkas“. Autokeltuvo nuomą – 2 394,47 Eur – apmokėjo Savivaldybė.
Elektros skaitiklius visai nukentėjusiai laiptinei neatlygintinai skyrė ir pastatė įmonė ESO ir kupiškėnai darbuotojai. Internetinio ryšio tinklą neatlygintinai atstatė kupiškėnai, UAB „Telia Lietuva“.
– Nuoširdžiai dėkoju savo ir Savivaldybės administracijos vardu visiems, kurie prisidėjo prie šios baisios nelaimės pasekmių likvidavimo. Labai norėtųsi, kad nelaimės ir bėdos mus telktų, – temainfo.lt sakė meras D. Bardauskas.


Rita Briedienė
Autorės nuotraukos