Duris atvėrė atsinaujinęs Anykščių angelų muziejus: čia – jausminga kolekcija

Nuo kovo 23 d. duris atvėrė Angelų muziejus – Sakralinio meno centras. Tik karantinas stabdė atverti lankytojams atnaujinto muziejaus duris. Ar labai pasikeitė ši, ne tik anykštėnams miela įstaiga, kalbinome Anykščių menų centro direktorių Tomą TUSKENĮ.

– Priminkime temainfo.lt skaitytojams, kokia buvo būtinybė dar neprasidėjus karantinui užverti lankytojams muziejaus duris.
– Muziejus veikia jau nuo 2010 metų. Labai tuo didžiuojamės. Tačiau tai, kad dvi muziejaus ekspozicijų salės netvarkytos buvo irgi dešimtmetį, pasididžiavimo nekėlė. Tad Anykščių angelų muziejų ir uždarėme norėdami jį atnaujinti.

– Ar didelės šiam tikslui buvo skirtos investicijos?
– Lietuvos kultūros taryba jau antrąkart atmetė mūsų paraišką – muziejaus atnaujinimui nemato reikalo skirti lėšų. Kaip aš sakau, projektų rašymas yra tam tikra loterija… Iš Anykščių rajono savivaldybės biudžeto gavome 5 000 Eur ekspozicijoms atnaujinti.

– Angelų muziejaus atnaujinimo darbų anykštėnai ėmėsi patys?
– Taip. Mums tai labai svarbu. Per dešimtmetį sukaupėme didžiulę, įdomią ir jausmingą angelų kolekciją, patrauklią ir anykštėnams, ir miesto svečiams. Būtina atnaujinti ekspozicijas. Norime jaukaus, profesionaliai atrodančio muziejaus, kad žmogus čia atėjęs galėtų pabūti darnoje.

– Su kuo darnoje?
– Su muziejaus aplinka, eksponatų grožiu, angelo simboliu, visiems mums turinčiu ramybės, apsaugos reikšmę.
Panaudojome ir savo surinktas lėšas. Atlikome smulkų remontą – perdažėme sienas, nulakavome vidaus medines grindis, sukūrėme naują ekspozicijos erdvę – ieškojome ir radome naujų ekspozicinių sprendimų.

 – Apibūdinkite ekspozicijos filosofiją.
– Remdamiesi Sauliaus Valiaus ir jo komandos – įmonės „Ekspobalta“ – idėjomis pirmame aukšte įgyvendinome tam tikrus sprendimus. Kurį laiką nebuvo lankytojų, nebuvo ir vertintojų to, kas padaryta. Bet jau anksčiau savo lėšomis atnaujinome Angelų muziejaus antrą aukštą ir pastebėjome: ten lankytojai užsibūna ilgėliau. Matome, kad muziejinė aplinka, eksponatų grožio įtaigumas veikia žmones tąja angeliška įtaiga, kurią ir vadiname kultūros pajauta. Būtent todėl ir nuspendėme atsinaujinti Angelų muziejaus pirmą aukštą – išryškinti edukacijos svarbą tobulinant savo dvasinę būseną.

– Kaip pasakoja amenucentras.lt, prieš dešimtmetį kultūrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris Anykščiams padovanojo 109 angelų kolekciją – grafikos, tapybos, lietuvių liaudies meno darbų ir kūrinių. Kiek šiuo metu muziejus turi angelų?
– Muziejuje – per 500 eksponatų, bet aš linkęs teigti, kad skaičius nieko nesako. Svarbiau – emocija, eksponatų kokybė, darbuose lengvai atpažįstamas menininkų profesionalumas, ekspozicijų idėjos išpildymas – tai, ką lankytojai pajaučia, sužino, kokį įspūdį išsineša iš šios aplinkos.

– Ar Anykščiai tapo Angelų miestu?
– Anykščių Angelų muziejus – pirmas Lietuvoje. Tai labai mus garsina. Anykščiuose yra daugybė Angelo ženklų. Net esame sukūrę miesto Angelų kelią. Jaukiose Anykščių vietose rengiami profesionalių menininkų Angelų kūrimo plenerai, vyksta angeliškos edukacijos. Turbūt verta paminėti ir tai, kad per metus Anykščių Angelų muziejų aplanko per 10 tūkst. šalies turistų.


Kalbino Rita Briedienė