Apie du Anykščių Antano Baranausko aikštės namus – seną ir planuojamą

„Tas ant kampo namas toks keistas – lyg užbaigtas, lyg neužbaigtas. Žydų krautuvėlė ten buvo. Gal vietiniai žmonės turi daugiau žinių? Būtų labai įdomu jas ir man sužinoti, – temainfo.lt sakė architektas Povilas Konkulevičius.


Namai ant aikštės kampo

Architektas, medinės architektūros entuziastas ir jos puoselėtojas kaunietis Povilas Konkulevičius suprojektavo prekybos statinį Anykščių Antano Baranausko a. 8 – pievelėje tarp maitinimo įstaigos ir seno pastato ant paties kampo. Tad su architektu kalbėjomės apie Anykščių A. Baranausko aikštės seną, 8-uoju numeriu būsiantį pažymėtą, ir 6-ąjį namus. Projektuojamas naujas statinys detalėmis, spalviniais sprendimais, linijomis ir kampais su senuoju sujungti į labai tvarkingą visumą.


Pritaps ir užbaigs

– Kampiniame name yra ir rūsys. Jis matosi ir iš Baranausko aikštės pusės: laipteliai veda žemyn. Tai ir rodo, kad žydų parduotuvės čia būta. Tai žydiška tradicija – laiptus į rūsį daryti iš lauko pusės, kad kuo mažiau užimtų vietos pačioje parduotuvėje, – pasakojo architektas.
Anot P. Konkulevičiaus, senas 6-asis namas yra keramikinės apdailos. Giliau – medinis. Architekto paskaičiavimu, toje pusėje mūrinių ir medinių namų – 50×50, tad architektūrinis aikštės kampo sprendimas pritaps prie namų eilės ir ją užbaigs.


Išlaikyti vietos dvasią

– Kiekvienas laikotarpis turi turėti kažką savo. Svarbiausia, kad architektūra būtų įdomi, derėtų. Aišku, tas derėjimas yra subjektyvus. Šiuolaikinė architektūra dažnai būna kontraversiška. Kartais niekas nepagalvoja: stovi kažkoks carinis medinukas, mūrinukas – reikia nugriauti. Manau, dialogo būdu pavyks išlaikyti vietos dvasią, – sakė architektas.
Pajusti anykštėnišką dvasią jis vaikščiojo po Anykščius.


Turi būti bendras sprendimas

– Anykščiai man iš viso yra atradimas. Susipažinau ir su keliais vietiniais gyventojais. Miestas tikrai labai įdomiai tvarkosi. Savivaldybės architektė Daiva Gasiūnienė – nuostabus žmogus. Gal tik norėtųsi, kad miestiečiai būtų aktyvesni. Didžiulį plakatą stende pakabinome: kvietėme dalyvauti projekto aptarime. Ne dėl to norime jų dėmesio, kad pasakytų patiko-nepatiko, bet kad išsianalizuotų, pagrįstos kritikos pažertų, pasiūlymų ir idėjų pateiktų. Šių dviejų kampinių namų projektai turi būti bendras sprendimas, – sakė architektas.


Kažkokia fantastika

– Niekada į gilumą neužeidavau. Užeini, jei kažko ieškai. Anykščiams reikėtų daugiau informacijos, kad miesto svečiai užeitų į gilumą. Nes tie mediniai namukai – kažkokia fantastika. Lyg į kokį mažą kaimelį užsukęs būtum. Aš nesitikėjau, čia atrasti tokių nuostabių vietų, – pripažino tiek ir tiek medinukų matęs P. Konkulevičiaus.
Anykščių restoranėlis „5 taškai“ jam paliko įspūdį. Restoranėlio žavesys – smulkiame mastelyje. Vos 47 kvadratai, o žinomas per visą Lietuvą. Beveik šalia – šokoladinė „Paukštukas Pūga“.
– Norisi, kad tokių vietų būtų daugiau, – sakė architektas.


Rita Briedienė
Pauliaus Briedžio nuotraukos