Alvaro Baltušio teikiamų žemės ūkio paslaugų prireikia ir didžiausiems Kupiškio rajono ūkininkams

Alvaras Baltušis
temainfo.lt archyvo nuotr.

Alvaras Baltušis su tamsa grįžo namo. Sakė šįkart lėkščiavo lauką netoli namų – 7 km nuo Noriūnų, už Rudilių. Tenka riedėti ir toliau – varyti savo traktorių už keliasdešimt kilometrų nuo namų.


Taip ir atsirado gyvenime traktorius ir kombainas

Jau dvejus metus Alvaras Baltušis su broliu Amandu plačius laukus tręšia, voluoja, aria, apsėja, derlių ima, nors žemės nė aro neturi. Nei savos, nei nuomojamos.
2018-aisiais A. Baltušis Kupiškio rajono vietos veiklos grupės administracijos skelbimo paskatintas ėmėsi projekto jauniems žmonėms, ketinantiems vystyti paslaugas kaime.
– Svarsčiau: kodėl nepabandžius? Tėvai pritarė, o ir VVG pirmininkė Neringa Čemerienė labai padrąsino, sakė: „Juk čia – ne paskola, grąžinti nereikės, o ir paskata jaunam žmogui didelė.“ Ir ryžausi. Popierių, tiesa, tiek daug reikėjo parengti, kad aš, buhalterinę apskaitą baigęs, vos neatsimečiau… Nebeįveiksiu, maniau. Pirmininkė ir ramino, ir skatino… Taip ir atsirado mano gyvenime 215 arklio jėgų traktorius „Valtra“ ir 5 m pjaunamosios kombainas „Vector 425“. Dabar abu su broliu teikiame paslaugas ūkininkams, – temainfo.lt pasakojo Kupiškio rajono Noriūnų kaime gyvenantis A. Baltušis.




Ėjo iš banko į banką, ir nė vienas nepadėjo

A. Baltušiui iš tiesų reikėjo drąsos. Jo projektui ,,Paslaugų teikimas žemės ūkiui“ kaimo VVG skyrė beveik 94 tūkst. eurų. Tačiau bendra projekto vertė – apie 200 tūkst. Alvarui buvo 22-eji – reikėjo ryžtis didžiulei paskolai. O ir pasiryžus nelengva buvo ją gauti. Jis ėjo iš banko į banką, ir nė vienas jam nepadėjo. Keliai atvedė į Kupiškio kredito uniją – čia buvo suteikta ilgalaikė paskola.
– Su broliu kartais pakalbame: mums pasisekė sutikti gerų žmonių, – sakė A. Baltušis ir minėjo VVG pirmininkę N. Čemerienę, Kredito unijos darbuotojas.


Samdyti paslaugą ūkininkams, ko gero, pigiau

Traktorius atkeliavo rugsėjį. Nieko ir nebelaukta: A. Baltušis ėmė Kupiškio rajono ūkininkams siūlyti žemės ūkio paslaugas.
– Norėjosi kuo greičiau užsidirbti: projektu esu įsipareigojęs dvi darbo vietas, paimta didžiulė paskola… – pasakojo A. Baltušis.
– Rajono ūkininkai patys turi daug ir galingos technikos. Ar nekeista, kad jie perka paslaugą? – teiravomės.
– Mūsų technika nestovi. Užsakymų turime labai daug. Manau, kad ūkininkams mūsų paslaugą pirkti yra pigiau, nei ką nors įdarbinti, – svarstė A. Baltušis.


Deramasi tik dėl plačių arimų

Išvažiuoja abu į ūkininkų laukus labai anksti. Ryte traktorių vairuoja Amandas, o Alvaras atvažiuoja automobiliu. Su ūkininku jis apvažiuoja laukus, pasižymi, kuriuose reikės darbuotis. Po pietų į traktorių sėda Alvaras. Automobiliu grįžta Amandas, o su tamsa namo parvažiuoja ir Alvaras.
Klientų netrūksta. Dabar broliai jau renkasi tuos ūkininkus, kurie arčiau Noriūnų.
Kiek kainuoja žemės ūkio darbų paslauga? A. Baltušis pasiskaičiuoja: kaina nemažesnė už savikainą, bet nekelia jos tiek, kad ūkininkui taptų nebepatrauklu.
Sodininkų sklypelių broliai nearia. Deramasi tik dėl plačių arimų.


Amandas tvarko techniką, Alvaras – buhalteriją

Panašu, kad didžiulis potencialas verslui užkoduotas ir broliuose: darbštūs, kantrūs, žingeidūs, vienas kitam – didelė paspirtis. Amandas techniką tvarko, Alvaras – buhalteriją. Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje Alvaras yra įgijęs ekonomikos magistro laipsnį.
– Prireikė išsilavinimo, – nusijuokė jis.
Amandas – geras meistras: technikos remontui jo rankos lipte limpa, nors yra įgijęs statybos apdailos ir staliaus profesijas.
– Technika dar nauja, negenda. Traktoriaus priedų/padargų norėtųsi naujesnių, bet kol kas ir turimais – dėvėtais – nėra ko skųstis. Juolab kad meistras šalia. Kabinamės taip, kaip išmanom, kaip galim. Juk ne visiems norisi išvažiuoti darbams į užsienį, – sakė Alvaras.


Uždirba tiek, jog norisi daugiau

Šiaip, kaimo gyvenimas broliams niekada nebuvo svetimas: tėvai – smulkūs Puponių ūkininkai.
– Tik anas gražus gyvenimas pas tėvus baigėsi: patys turime suktis, užsidirbti duoną, – kalbėjo A. Baltušis.
Uždirba broliai apie 700–800 Eur per mėnesį – tiek, jog norisi daugiau. Galbūt ir plėsis. Parodys laikas. Besiprašančių pas brolius dirbti yra, bet dar labai nedrąsu įsipareigoti. Kaip sako Alvaras, ne tik pasiskaičiuoti privalai, bet ir numatyti, kaip gali keistis kuro, detalių, darbo vietos išlaikymo kainos, kaip seksis išmokėti paskolą…
Alvaras dirba pagal individualios veiklos pažymą, Amandas – pagal Darbo sutartį.
2020 m. už projektą ,,Paslaugų teikimas žemės ūkiui“ A. Baltušis buvo įvertintas Žemės ūkio ministerijos apdovanojimu „Krašto auksas“. 


Jau keleri metai – parduotos vasaros

Ir dirba kol kas broliai dviese. Net žiemą ūkininkams prireikia jų talkos, nors darbų gerokai mažiau. A. Baltušis peržiem sutvarko savo verslo apskaitas ir ataskaitas, abu dažnokai jungiasi į nuotolinius mokymus, seminarus.
– Mes dalyvaujame tuose pačiuose mokymuose, kaip ir ūkininkai. Turime išmanyti trąšas, sėklas, žinoti žemdirbystės naujienas ir ypatumus. Ūkininkams saugu samdyti žmones, išmanančius žemės ūkį, su kuriais galima ir pasitarti, – teigia A. Baltušis.
Žiemą būna laisvadienių. Atostogaujama irgi žiemą.
– Norėtųsi atostogų, kai šilta, bet su gamta nepasiginčysi: ūkininkas viską turi padaryti laiku. Stengiamės ir mes. Jau keleri metai – parduotos vasaros.


Dar šiek tiek, bet ne apie žemės ūkį

– Baltušis, Puponys, o dar ir – „Parduotos vasaros“. Vis kirbėjo mintis: turbūt yra giminystės ryšys su rašytoju Juozu Baltušiu?
– Tėčio senelis ir Juozas Baltušis buvo pusbroliai. Rašytojas atvažiuodavo pas mūsų močiutę. Turime visas jo knygas. Daugelis – su autografais. Australijoje gyvenanti jo dukra Rita Baltušytė, kai Lietuvoje apsilanko, visada atvažiuoja į Puponis.


Rita Briedienė