Trumpai: Kriaunų parapija siekia susigrąžinti varpą

Kriaunų bendruomenės nuotr.

Kriaunų parapija parašė projektą, kurio lėšomis – jei bus jų skirta – sieks įrengti Dievo apvaizdos bažnyčios varpinės apsaugą, ir į varpinę vėl bus įkeltas seniausias Lietuvoje varpas.
2015 m. spalio 15 d. Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondo valdytojo Leonardo Šablinsko ir tuometinės Kriaunų bibliotekininkės Audronės Telšinskienės iniciatyva šalies mokslininkai apžiūrėjo Kriaunų varpą. Buvo nustatyta, kad tai pats seniausias Lietuvos varpas, jo amžius siekia XIII-XIV amžius. Supratus tokio atradimo reikšmę, dėl varpo sugumo nutarta apie įvykį nutylėti. Vis dėlto varpas dėl saugumo buvo nuimtas ir saugotas Obelių laisvės kovų istorijos muziejuje. 2018 m. režisierius Dalius Abaris filmavo 100 svarbiausių Lietuvai varpų, įrašė jų gaudesį ir atkurtos Lietuvos šimtmečiui sukūrė kompoziciją „Gloria Lietuvai“, kuri Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre buvo atlikta kartu su Lietuvos simfoniniu orkestru. Į teatrą buvo nugabentas ir gyvai skambėjo Kriaunų varpas.
Parvežtas iš Vilniaus jis iki šiol saugomas Obelių laisvės kovų istorijos muziejuje. Kriauniškiai siekia, kad varpas grįžtų į Kriaunas.
Lėšų varpo apsaugai įrengti buvo ieškoma Norvegijos fonduose, o šiuo metu kreiptasi į rajono VVG. Planuojama įrengti ir varpinės apšvietimą.

 
temainfo.lt