Kriaunų bendruomenė tikisi: klegės Svečių namai turistais

Bet kurio rajono žmonės galės apsigyventi Rokiškio rajono Kriaunų viešbutėlyje. Jis jau tuoj tuoj atvers duris. Įsibėgėjęs projektas „Socialinės paslaugos Rokiškio rajono gyventojams“ eina į pabaigą.


Daug ko neliko, bet yra bendruomenė

Ir ką gi veikti nuošaliose Kriaunose? Kas ten dar yra, jei nebėra nei Kriaunų raganos, nei kokio kito muziejininko? Net Kriaunų mokyklėlė uždaryta: iš visų valdžios teiginių supranti – ji tiesiog nebeapsimoka… Nebėra medicinos punkto. Nei pašto. Kiek Kriaunose žmonių? Apie 250… Kriaunos – 25 km nuo Rokiškio.
Kaip temainfo.lt sakė kriaunietė, projekto „Socialinės paslaugos Rokiškio rajono gyventojams“ bei Vaikų laisvalaikio centro darbuotoja Stasė Idienė, liko nedidelė, bet susitelkusi Kriaunų bendruomenė, stipri sumanymams įgyvendinti, sutelkta bendros veiklos.
– Stengiamės kaimą išsaugoti jaukų. Visi bendraujame, padedame vieni kitiems. Ir nauju seniūnu kriauniečiai patenkinti. Jaunas, 38-erių, energingas anykštėnas Simonas Lasys nuo kovo 1-osios pradėjo seniūnijai vadovauti. Kol kas dar važinėja, bet jau dairosi Kriaunose būsto. Gera, kad į kaimą ateina energija degantys ir kitus ja uždegantys žmonės, – sakė S. Idienė.


Buvusi mokykla netaps vaiduokliu

Šiuo metu kriauniškiai turi reikalų.
– Panaikinus Kriaunų pradinę mokyklą bendruomenė netruko susizgribti: labai nesinorėjo, kad pastatas imtų darytis vaiduoklišku. Tada ir gimė idėja įkurti čia viešbutėlį – Svečių namu. Parengėme 107 tūkst. eurų vertės projektą bendruomenės socialinėms paslaugoms plėtoti, teikėme jį rajono VVG ir gavome finansavimą. Įsigijome aštuonių vietų autobusėlį „Ford Transit“, suremontavome 234,81 kv. metrą mokyklos patalpų. Klasės perdarytos į šešis triviečius kambarius. Nuo birželio 1 d. vienu metu čia galės apsigyventi 18 žmonių. Netrukus jau turėtų atgabenti baldus, – pasakojo S. Idienė.

Projekto „Socialinės paslaugos Rokiškio rajono gyventojams“ bei Vaikų laisvalaikio centro darbuotoja Stasė Idienė

Yra nedidukas valgomasis: arbatinis bus vietinis, sumuštiniai – savi. Tiesa, pastato pirmame aukšte veikia kriaunietės Astos Dručkuvienės valgykla. Ne pandemijos metu čia užsukdavo papietauti vietiniai ir pravažiuojantieji, nuolatiniai klientai – Lašų žemės ūkio bendrovės darbuotojai. Tad Svečių namų gyventojams pusryčiai, pietūs ir vakarienė garantuoti.
Nakvynės kaina – 8 Eur asmeniui. Štai tau ir bendruomenės verslas.


Bradesio ąžuolas, puikūs paplūdimiai, laivas

Jei jau atvykai, tai verta ir pabūti, pasigėrėti kalvotu ežerų kraštu.
– Reiktų palėkti bent aštuonis kilometrus ir prisiglausti prie Bradesių ąžuolo, apžiūrėti įdomųjį akmenį. Netoli ąžuolo yra Marimonto serpantinas – ir paslaptinga, ir įdomi vieta. Poilsiui labai patogi Sartų ežero Bradesių poilsiavietė. Čia, plačioje pakrantės dauboje – gražus pliažas, pavėsinės, paplūdimio tinklinio aikštelė. Puikus ir Kriaunų paplūdimys. Iki jo – 1,5 km. Svetingai ekskursijas priima ir namine duona garsėjantis Lašų kaimas, – pasakojo S. Idienė.
Kriauniškiai būtinai pasiūlys ekskursiją pontoniniu laivu. Galima jį užsisakyti valandai, vertėtų – dviem ar trims. Tiek laiko užtenka aplankyti Dumblynės salą – vienintelę privačią Lietuvoje. Du žmonės čia gyvena, įdomūs savo patirtimi ir pasakojimais.
– Čia užtruksi bent valandą – nepajunti, kaip prabėga laikas. Kitas taškas – Bobriškis. Automobiliu iki šio sentikių kaimo – 15 km, plaustu – trys. Čia – seniausia cerkvė, įdomu pasivaikščioti ir po kaimą. Neskubus plaukimas salomis nubarstytu ežeru teikia ir pramogą, ir poilsį, – pasakojo S. Idienė.
Projektinėmis lėšomis įspūdingą 14 vietų plaustą buvo įsigijusi Kriaunų seniūnija, o po penkerių metų projektinės veiklos jį perdavė bendruomenei.
Nors ir nebe pirmą kartą verta aplankyti Sartų apžvalgos bokštą.



Nuostabi gamta, įžymių žmonių kraštas

Pačios Kriaunų apylinkės – nežinia, su kuo jas palyginti – kelia susižavėjimą.
– Kalnas, pakalnė, pakalnėje – ežeras. Ir vėl: kalnas, pakalnė, pakalnėje – ežeras, – taip Kriaunų kraštą apibūdina S. Idienė.
Rokiškio rajone – 99 ežerai. Kriaunų seniūnijoje – 33.
Gražiomis apylinkėmis keliauji į Bagdoniškių kaimą – Mykolo Romerio tėviškę. Dvaras, tiesa, privatizuotas, bet pamatyti jį, pasigėrėti juo važiuoja daugybė žmonių.
Kriaunų krašte gimė ir augo Antanas Strazdas, Antanas Vienažindys, Paulius Širvys. Šį kraštą yra pamėgę ir literatai, ir keliautojai.


Džiaugiasi paprastu-nepaprastu dalyku

Kriaunų kaimo bendruomenė džiaugiasi paprastu-nepaprastu dalyku: Baršėnų kaimo pietinėje dalyje pastatytas kelio ženklas „Ažubrastis“. Jis ženklina tokiu vardu vadinamą Baršėnų kaimo dalį. Pro čia veda turistiniai keliai plaukti Sartų ežeru, netoliese yra paminklas Lokio rinktinės, Vyties kuopos, Mykolo Kazano būrio žuvusiems partizanams.
Ženklas įdomus tuo, kad jį patį ženklina pagoniški žemės, vandens, laimės, santarvės ir vaisingumo Sėlių pagoniški ženklai. Šiame kaime gyvenantis Kriaunų bendruomenės pirmininkas Eugenijus Driskius ir čia dažnai viešintis jo brolis fotomenininkas Klaudijus Driskius, remdamiesi mokslininkų lietuvio dr. Vytauto Tumėno ir latvio dr. Valdžio Celms tyrimais, pasakoja apie kaimą: „Šio žemės lopinėlio žmonėms būdinga darna: sugyvenimas su pačiu savimi ir sutarimas su aplink esančiais. Nors čia gyvenantys žmonės visais laikais buvo labai liežuvingi, pakako pakantumo kitus dievus išpažįstančiam, pagal kitus papročius gyvenančiam, kitaip manančiam. Kaimas garsėjo bendromis talkomis, bendromis pirtimis, laikė kartu bites.“
Tai labai patrauklu norinčiam ilsėtis ar iškylauti Kriaunų krašte.


Nauju autobusiuku

Galima keliauti ir projekto lėšomis įsigytu autobusiuku, per pastaruosius dvejus metus jau pravažiavusiu apie 2 tūkst. kilometrų. Pernai kriauniškiai kelis kartus keliavo į Jūrmalą, aplankė Palangą ir Nidą. Autobusiuką gali išsinuomoti ir kitų rajono vietovių gyventojai. Ši transporto priemonė pritaikyta neįgaliesiems.
– Į Vilnių žmogus prašė nuvežti. Buvo išimtos sėdynės: yra vietos pakankamai vežimėliui. Atsidarius galines duris išsilanksto metalinė rampa: patogu įvažiuoti ir išvažiuoti. Vienu metu gali keliauti du neįgalieji, – pasakojo S. Idienė.
Kriauniškai registruojasi, kada kam reikės į Rokiškį: autobusiukas išvažiuoja visiems patogiu laiku, grįžta irgi pagal tą patį principą.


Taip ir gyvena Kriaunos, nutolusios, bet neatsiskyrusios. Žmonės tikisi, kad ir muziejininkas Kriaunų unikaliam muziejui rasis, o ir Svečių namai klegės turistais.


Rita Briedienė
Kriaunų bendruomenės archyvo nuotraukos