Kupiškio rajono TVIC ataskaita: trūksta dėmesio ir verslui, ir krašto įvaizdžiui

Nieko nėra amžinesnio už laikiną

Finansinių metų pradžioje Kupiškio rajono turizmo ir informacijos centre (TVIC) dirbo trys turizmo vadybininkai, o vasaros sezonui buvo įdarbinti dar trys darbuotojai: du vandenlenčių parko operatoriai ir administratorė.

TVIC šiuo metu vadovauja Vaida Laučinavičė, TVIC direktoriaus pareigas laikinai einanti nuo 2016-ųjų lapkričio.

Dar senoji Kupiškio rajono taryba tvirtino TVIC ataskaitą. Tuometinis rajono Tarybos narys Klaidas Miciūnas klausė:

– Vėl matome žmogų, laikinai einantį pareigas. Ar turėsime ateity direktorių?

– Be abejo, turi būti direktorius, – sakė rajono meras Dainius Bardauskas, vėliau pakomentavęs, jog nieko nėra amžinesnio už laikiną.


Turistai Kupiškyje
Kaip rašoma ataskaitoje, 2018 ir 2017 metais daugiausia turistų Kupiškyje viešėjo rugpjūčio mėnesiais. Atskiros statistikos nėra, bet tokios išvados daromos pagal Vandenlenčių parko užimtumą, rezervacijas bei Centro išrašytus pinigų priėmimo kvitus.  

Įspūdį galima susidaryti ir iš turistų apsilankymo pačiame TVIC. Per metus jų skaičius padidėjo: 2017 m. Centre lankėsi 6 226 žmonės, 2018 m. – 10 214.  Tiesa, pernai užsieniečių buvo kiek mažiau – 194, 2017 m. – 312.

Daugiausia lankėsi latvių turistų. Sulaukta svečių iš Izraelio, Vokietijos, Anglijos, Amerikos ir kitų šalių.

Lietuviai turistai dažniausiai Centro teiraujasi apie lankomus Kupiškio krašto objektus, kulinarinį paveldą, aktyvaus laisvalaikio pramogas, ieško, kur skaniai pavalgyti, gidų, edukacinių užsėmimų, suvenyrų. Užsieniečiams reikalingi Kupiškio bei kitų Lietuvos miestų žemėlapiai, rūpinasi apgyvendinimu; kaip ir lietuviai, jie ieško lankytinų objektų, maitinimo įstaigų.


Lankėsi Kupiškyje, nakvojo Anykščiuose

–  Jei išskirtumėte vieną – patį didžiausią – iššūkį 2018 metais. Kas jums buvo sudėtingiausia? – V. Laučinavičės klausė Tarybos narė Gaila Matulytė.

Atkreipusi dėmesį į tai, kad pernai TVIC lankytojų gerokai padaugėjo, V. Laučinavičė teigė, jog sunkiausia buvo juos svetingai sutikti ir suteikti jiems pilną informaciją. Centro vadovė džiaugėsi, kad turistai jau ne tik trumpam užsuka į Kupiškį, bet ir apsistoja čia kelioms dienoms.

Vis dėlto meras D. Bardauskas apgailestavo, kad neretai žmonėms netinka Kupiškyje siūlomos gyvenimo sąlygos, jų kokybė. Meras prisiminė atvejį, kai amerikiečių grupė, diegianti techniką UAB „Slavita“, apsigyveno Anykščių SPA. Panašiai nutiko ir su Latvijos futbolo rinktine, dalyvavusia paplūdimio futbolo varžybose Kupiškyje: tris naktis komanda praleido Panevėžyje.

Merui antrino ir K. Miciūnas:
– Kupiškis turi mergaičių krepšinio komandą. Ir tos mergaitės pateko į B diviziono ketvirtfinalį, bet, deja, Kupiškyje jo rengti negalim. Atsakymas yra vienas ir vienareikšmiškas – nėra kur gyvent.

Pasak D. Bardausko, dėl šios problemos bendraujama su verslu. Tačiau statyti viešbučius rizikinga – dalį laiko jie gali prastovėti tušti.

– Čia toks užburtas ratas, – sakė meras.


Centro veikla

Praėjusiais metais TVIC organizavo turizmo sezono atidarymo bei uždarymo renginius, pažymėtus žygiais dviračiais ir baidarėmis. Įvairiuose miesto bei rajono renginiuose, mugėse Centras teikė informaciją ir prekiavo suvenyrais. Centro darbuotojai bendravo su Kupiškio mokyklų ir darželių vaikais, vedė informacines pamokėles apie Kupiškio kraštą. Pasak ataskaitos rengėjų, ši veikla atskleidė, kad vaikai nėra pakankamai supažindinti su miesto ir rajono turistiniais objektais.

TVIC bendradarbiavo su kelionių organizatoriais ir teikė jiems pasiūlymus. 2018 m. vietinis gidas pravedė 12 ne trumpesnių nei valandos trukmės mokamų ekskursijų. Įvairiems svečiams, atvykusiems susipažinti su Kupiškio kraštu, jos buvo vedamos ir nemokamai.

Siekdamas užsidirbti papildomų pajamų TVIC organizavo ekskursijas po Lietuvą ir užsienį. Praėjusiais metais jų buvo suorganizuota 15,  2017 m. –  8.

Buvo teikiamos ir biuro paslaugos: konferencijų salės nuoma, kopijavimas, skenavimas, spausdinimas, teksto rinkimas ir kita. „Visoms veikloms įgyvendinti turime techninę bazę, kuri veikia nuo 2003 metų“, – rašoma ataskaitoje.


Projektai

TVIC tęsia keturis projektus: „Kupiškio dvarų romantika“, „Pagauk vėjo dvelksmą, pajusk gamtos šėlsmą vaizdinguose maršrutuose po Kupiškio kraštą“, Aukštupėnų poilsiavietės prie Kupiškio marių vandenlenčių ir snieglenčių parkas „WakePark“, „Pieno kelias: nuo vietos gamintojo iki vartotojo“. Pastarasis startavo 2014 m., su kitais kupiškėnai buvo supažindinti dar 2013 m.

Kaip rašoma ataskaitoje, pernai su VšĮ Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centru buvo pasirašytas naujas projektas „Surink Lietuvą“.

„Tai projektas, daugiausiai pritraukęs turistų į Kupiškio kraštą 2018 metais. Šia sutartimi partneriai įsipareigoja bendradarbiauti su 60 Lietuvos savivaldybių“, –  rašo ataskaitos rengėjai.

Betgi projektas „Surink Lietuvą“ – Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro iniciatyva. Kupiškio TVIC pagrindinė funkcija – prekiauti magnetukais: turistai kviečiami surinkti visų rajonų magnetukus ir sudėlioti Lietuvos žemėlapį. „Centras, siekiant sklandžiai įgyvendinti šį projektą, 2018 m. rugpjūčio 23 d. pasirašė konsignacinę sutartį su įmone UAB „Skonio upė“, – skelbia ataskaita. Šia sutartimi magnetukais prekiauja ir kavinė „Upės kepyklėlė“.


Kupiškio kraštą reprezentavo trijose parodose

Pasak ataskaitos rengėjų, dalyvavimas parodose yra neatsiejama TVIC dalis, ji glaudžiai siejasi su 2018 m. lankytojų statistika.

„Litexpo“ parodų cenre vykusios tarptautinės turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodos „Adventur 2018“ tema buvo „Keliauk kitaip!“ TVIC ją atskleidė per kulinarinį paveldą bei amatus: pynimą vytelėmis, karpinius, juostų pynimą. Į pagalbą Centras pasitelkė Kupiškio liaudies meno studijos „Židinys“ tautodailininkus, Adomynės bendruomenę ir aludarį Joną Goštautą. Kupiškio rajoną reprezentavo ir žymūs kraštiečiai  skulptorius Henrikas Orakauskas bei aktorius Mantas Vaitiekūnas. Ataskaitoje teigiama, kad šioje parodoje buvo pritraukta įvairių turistinių grupių, tačiau nekonkretinama.

Verslo ir pasiekimų parodoje „Expo Utena 2018“  TVIC daugiausiai akcentavo lankomus Kupiškio krašto objektus.

Panevėžio tarptautinėje verslo ir pasiekimų parodoje „Expo Aukštaitija 2018“  Centras pasakojo apie lankomus Kupiškio krašto objektus, turizmo produktus, edukacines programas ir kulinarinį paveldą.

Ankstesnis Kupiškio rajono TVIC logotipas


Naujas logotipas

Pernai buvo atnaujinta TVIC internetinė svetainė. Šį darba atlikę UAB „Rinkodara“ specialistai pateikė pastebėjimus ir dėl tuometinio logotipo. Pasak jų, logotipas buvo neišraiškingas ir nereprezentatyvus. 2018-ųjų kovo mėnesį jis buvo pakeistas.


Informaciniai leidiniai

TVIC rinko, sistemino informaciją ir 2018 m. metais išleido penkis leidinius, reprezentuojančius Kupiškio kraštą: lankstinuką „Top 10 vietų, kurias turite aplankyti“ (4 000 vnt.), Kupiškio miesto ir rajono A3 formato sulankstomą žemėlapį (5 000), leidinį „Muziejus po atviru dangumi“ –  apie Henriko Orakausko skulptūras (4 000), brošiūrą „Kupiškis – šviečiantis miestas“ (4 000), atvirlaiškius „Roštas“ (4 000). Bendradarbiaujant su leidykla „Saulės spektras“ išleista telefonų knyga „Info.lt.Kupiškis“.

Pasak ataskaitos rengėjų, pagrindinis Centro tikslas – teikti nemokamą informaciją, todėl kiekvienas, atėjęs į TVIC, po parodų bei festivalio „Stichijos“ likusius leidinius galėjo gauti nemokamai.


Verslas

Kasdien TVIC tikrino Registrų centre pateikiamą naujų rajono įmonių statistiką. Praėjusiais metais įregistruota 16 įmonių (2017 m. – 15), išregistruota – 9 (2017 m. – 14). 
Tiek informacijos ataskaitoje tepateikta apie verslą.


Ar TVIC turi galimybių kurti Kupškio verslo įvaizdį?

Tarybos narys Valentinas Beinorius išsakė pastebėjimą, jog perskaičius ataskaitą susidaro įspūdis, kad TVIC daugiau veikia kaip turizmo agentūra: rūpinasi išvažiuojamuoju turizmu.

– Jūsų pavadinime yra žodis „verslo“, – atkreipė dėmesį V. Beinorius. – Ar turit galimybių kurti Kupiškio verso įvaizdį? Tai yra būtina, norint pritraukt investuotojus.

– Pritariu, taip. Daugiau yra šiuo momentu atsižvelgiama į turizmo pusę. Bet bendradarbiaujama, aišku, ir su Savivaldybės viešųjų pirkimų ir strateginio planavimo skyriumi, kur daugiau su verslu viskas vyksta, – sakė V. Laučinavičė.

TVIC laikinos vadovės teigimu, Centro pagrindinė veikla – teikti, rinkti, kaupti, sisteminti informaciją, ruošti maršrutus. Papildoma veikla – kelionių organizavimas.

– Bendradarbiaudami su kelionių agentūromis užsidirbam dar ir patys, – atsakymą į V. Beinoriaus klausimą užbaigė V. Laučinavičė, taip ir neįvertinusi Centro galimybių kurti Kupiškio verslo įvaizdį.


Partneriai
Dar 2013 m. buvo pasirašyta tarpininkavimo paslaugų teikimo sutartis su VšĮ „Sveikatos oazė“: iki šiol kupiškėnai gali įsigyti bilietus į Anykščių baseiną su 2 Eur nuolaida. Už parduotus bilietus TVIC gauna komisinį atlygį.

Pernai Centras pasirašė sutartį su UAB „Eura travel“. Tai antra sutartis su kelionių agentūra: 2012 m. pradėtas bendradarbiavimas su UAB „Tahletė“. TVIC siūlo šių agentūrų turistines keliones, keltų bilietus.

Centro suvenyrų asortimentą 2018 m. papildė „Brolių medaus“ produkcija, VšĮ „Vita Antiqua“ parengti kalendoriai „IX-XIII a. sėlių apranga“.

Kaip teigiama ataskaitoje, TVIC palaikė glaudžius ryšius su žiniasklaida, Kupiškio rajono savivaldybės administracija, Kultūros bei Jaunimo centrais, Meno mokykla, Kūno kultūros ir sporto centru, Viešąja biblioteka, AB „Swedbank“ banku. Centras bendradarbiauja su Valstybiniu turizmo departamentu, Ūkio ministerija, VšĮ „Versli Lietuva“, Lietuvos turizmo centrų asociacija, Turizmo centrais ir kt.


Finansai

2018 m. TVIC gavo 37 291 Eur finansavimą: Kupiškio rajono savivaldybės tikslinis įnašas siekė 36 000 Eur.  

2018 m. už suteiktas paslaugas Centras gavo 38 667 Eur: už biuro ir kitas paslaugas – 669, keltų, baseino, turizmo ir ekskursijų bilietų pardavimą – 21 141, suvenyrus – 10 602, vandens parko paslaugas – 5 253, dviračių nuomą – 88, patalpų nuomą – 888, dovanų kuponus – 26 Eur.

2017 m. už tas pačias paslaugas buvo gauta 17 897 Eur. Kaip rašoma ataskaitoje, jos smarkiai padidėjo, nes 2018-aisiais buvo suorganizuota septyniomis ekskursiojomis daugiau nei 2017 m.


Kupiškis – besivejančio vaidmenyje

Tarybos narys V. Beinorius kritikavo TVIC, kad šis nepakankamai efektyviai formuoja ir paties Kupiškio įvaizdį.

– Visi tie dalykai vyksta. Bet, iš kitos pusės: taip, sutinku – nepakankamai, – sakė rajono meras D. Bardauskas.

Pasak mero, Kupiškiui – mažiukui rajonui – yra sudėtinga. Sunku konkuruoti ir su aplinkiniais rajonais, kurie nuo seno jau turi nemažą įdirbį. Kaip sakė D. Bardauskas, kol kas Kupiškis yra besivejančio vaidmenyje.


Parengė Emilija Briedytė

Straipsniai panašia tema:

Kupiškio rajono KKSC ataskaita: apie geriausius sportininkus – prie puodelio arbatos »

Kupiškio L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos vadovo ataskaita patvirtinta vienbalsiai »