Alizavos mokiniai mokėsi „skaityti“ kiną

Lapkričio 9 d. Alizavos pagrindinėje mokykloje viešėjo „Kino busas“. Buvo surengtos dviejų kino filmų peržiūros ir diskusijos. Prancūzų, belgų filmą „Mažasis Nikolia“ žiūrėjo 1–6 klasių mokiniai, o norvegų „Velnių salos karalius“ –  septintokai–dešimtokai. Mokiniai pamatė aukštos meninės kokybės filmus.

Su mokiniais bendravo charizmatiškas ir daug patirties darbe su vaikais ir jaunimu turintis kino režisierius Maratas Sargsyan. Moderatorius vaikus įspėjo: filmo metu negalima plepėti, jeigu juokinga, reikia juoktis, o jeigu filmas patiko, tai jam pasibaigus reikia paploti jo kūrėjams.

Nuotaikingas prancūzų-belgų filmas „Mažasis Nikolia“ – apie vaikų tarpusavio santykius, apie jų bendravimą su tėvais ir mokytojais, apie vaikų svajones. Apie tai, kad niekada nereikia vaidinti to, kuo nesi, ir visada reikia būti savimi. Po filmo moderatorius vaikų klausinėjo, kas buvo pagrindinis herojus, ko jis siekė, kuo įdomūs kiti filmo personažai, ką jie norėjo savo gyvenime veikti, kas jiems trukdė ir t. t.

„Velnių salos karaliaus“ istorija nukėlė į 1915-ųjų Norvegijos žiemą. Bastiojos salos nepaklusnių berniukų internate – geležinė tvarka, bausmės – ir psichologinės, ir fizinės. Berniukai išnaudojami kaip darbo jėga. Nusistovėjusią tvarką sudrumsčia stovyklos naujokas, 17-metis Erlingas. Jis, nuo pat pradžių pasiryžęs pabėgti iš salos, savo drąsiu būdu sukelia kitų berniukų pagarbą. Saloje ima bręsti paauglių maištas.

Kino istorija atskleidžia svarbius dalykus apie „įstaigų“ valdininkus, parodo jų nederamą elgesį, leidžia pamatyti, kas nutinka uždarose institucijose, kai per daug galios atiduodama į vos kelių žmonių rankas.

Pasibaigus filmui M. Sargsyan ilgai diskutavo su mokiniais apie pagrindinius filmo personažus, kokie jie buvo filmo pradžioje, kokiais virto vėliau, apie filmo struktūrą. Klausinėjo mokinių, kaip jie suprato filmą. Žiūrovus sukrėtė žiaurus stovyklos paauglių gyvenimas, jie pajuto simpatijas pagrindiniams herojams Erlingui ir Ostavui, kovotojams už laisvę. Moderatorius palygino filmo veikėjų kovą su Lietuvos partizanų kovomis, o nusikaltusių paauglių gyvenimą Bastiojos saloje – su šiandieninių pabėgėlių gyvenimu šalių sulaikymo punktuose.

„Kino busas“ siekia supažindinti provincijos vaikus ir jaunimą su kino menu, vystyti mokinių meninį kino suvokimą, ugdyti estetinį skonį, plėsti kultūrinį akiratį ir vertybines nuostatas.

 

Danutė Miknevičienė

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

Straipsniai panašia tema:


Alizaviečių integruotoje biologijos ir literatūros pamokoje – apie grybus »


Alizavos futbolo turnyru paauglius bandyta atitraukti nuo kompiuterių »


Alizavos mokyklos sode – įvairių tautybių ir laikotarpių mažieji Vilniaus gyventojai »