Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštė laukia pasiūlymų

Kupiškio rajono savivaldybės administracija rengia techninę užduotį projekto konkurso „Kupiškio miesto Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštės rekonstravimas“ geriausiai idėjai atrinkti. Konkurse galės dalyvauti architektai, turintys atitinkamos kvalifikacijos dokumentus. Kupiškio miesto bei rajono gyventojai kviečiami susipažinti su projektų konkurso užduotimi ir pareikšti savo pasiūlymus, ką norėtų matyti Kupiškio miesto aikštėje.

Pastabas ir pasiūlymus galima teikti  Kupiškio rajono savivaldybės Urbanistikos ir ekologijos skyriui iki 2015 rugsėjo 15 d.

Kaip teigia www.kupiskis.lt, L.Stuokos-Gucevičiaus aikštė yra centrinėje istorinėje Kupiškio miesto dalyje. Iki antrojo Pasaulinio karo aikštė dviem eilėmis per dabartinį jos vidurį buvo užstatyta žydų gyvenamaisiais namais, krautuvėlėmis, užkandinėmis, aludėmis. Gatvės buvo grįstos akmenimis. Rytinėje aikštės dalyje vykdavo turgus.

Apie 1939 m. aikštę pirmą kartą imta tvarkyti. Buvo nugriauta didžioji dalis senųjų namų, įrengti laiptai nuo Gedimino gatvės. Po karo, apie 1947–1949 m., ji iš esmės buvo rekonstruota, išlyginta, išvalyta nuo griuvėsių, pasodinti medžiai, išlikę iki mūsų dienų.

Paskutinį kartą aikštė rekonstruota 1984–1985 m.: pertvarkytas automobilių eismas, aikštė pritaikyta pėstiesiems, paklota betono plytelių danga, suremontuoti laiptai, įrengtas fontanas, pastatyti suoliukai. Aplink aikštę yra išsidėstę administraciniai, komerciniai ir gyvenamieji pastatai.

Šiuo metu aikštės dangos, fontanas, inžineriniai tinklai, apšvietimo įrenginiai, suoliukai yra seni ir susidėvėję.

Aikštė yra gyventojų mėgstama poilsio, susitikimų ir renginių vieta. Vakarinėje jos dalyje yra medinės skulptūros „Kupiškėnų vestuvės“, prie Bibliotekos – paminklas L.Stuokai-Gucevičiui, tolėliau – paminklinė akmens plokštė tautos kankiniams atminti.

Aikštėje vyksta renginiai, mugės, statoma Kalėdų eglė. Bendras aikštės erdvinis charakteris tenkina kupiškėnų poreikius, atitinka per laiką susiformavusį Kupiškio – žalio miesto – stilių. Fontanas, esantis centrinėje aikštės dalyje, yra priimtinas visiems kupiškėnams, bet užima per didelį plotą, renginių metu trūksta vietos žiūrovams.

Vakarinėje aikštės dalyje stovi neveikiantys miesto tualetai, kuriuos būtina pertvarkyti. Trūksta vietos automobiliams parkuoti.

Esami aikštės medžiai yra geros būklės; vertingus būtina išsaugoti, reikėtų šalinti tik prastesnius arba per tankiai augančius medžius.

Savivaldybės administracijos Urbanistikos ir ekologijos skyriaus Savivaldybės vyriausioji architektė  Euchrida Sipavičienė  kelia tokias užduotis:

1. L.Stuokos-Gucevičiaus aikštę  projektuoti kaip nedidelio  miesto reprezentacinę, renginių ir poilsio aikštę:
suplanuoti patrauklią aikštės erdvę, skirtą renginiams ir poilsiui;
pasiūlyti idėją fontano pertvarkymui;
pateikti sprendimą aikštės dangų ir atraminių sienučių pertvarkymui;
pasiūlyti sprendimą apšvietimo  pertvarkymui;
pateikti mažosios architektūros elementų sprendinius (meniniai skulptūriniai   akcentai, suoliukai, šviestuvai);
suplanuoti vietas prekybai mugių metu;
įvertinti esamus želdinius ir pasiūlyti sprendimą jų tvarkymui (medžiai, krūmai, gėlynai);
pateikti  sprendimą naujo viešo tualeto įrengimui.

vakarinėje aikštės dalyje (pertvarkant esamus šaligatvius) suplanuoti vietas automobilių parkavimui.

2. Pasiūlyti priemones aikštės istoriškumui pabrėžti, suformuoti Kupiškiui būdingą aikštės stilių.

Rugsėjo 5 d. 13 val. „Šamanomenųcentras” kupiškėnus kviečia į L.Stuokos-Gucevičiaus aikštę visuotinai diskusijai „Kokią Kupiškio miesto aikštę nori matyti tu?

 

Parengė temingfo.lt