Laidoje „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite” – sėliai iš Kupiškio

LRT laidos „Ryto suktinis su Zita Zelmickaite” kadras

– Aš visada labai labai norėjau šitų dropanų, – šiandien, kovo 3 d., LRT laidoje „Ryto suktinis su Zita Zelmickaite” kalbėjo Kupiškio folklorinio ansamblio „Kupkėmis” vadovė Alma Pustovaitienė.

Prieš kelerius metus užgimė vadovei tikslas, kad ne tik sau, bet ir visiems ansamblio žmonėms, 20 metų kartu einantiems, sutartines giedantiems ir dainas dainuojantiems, rastųsi galimybė įsigyti 10–12 amžiams būdingą sėlių aprangą.

Meninė kostiumų rekonstrukcija užtruko beveik dvejus metus. Juos kūrė rūbų rekonstruotoja, archeologė dr. Daiva Steponavičienė. Sėlių rūbais pasipuošusius „Kupkėmio“ ansambliečius įamžino fotografas Artūras Moisiejenko. Visuomenę jo darbai pasiekė šių metų kalendoriumi.

Kaip laidoje kalbėjo dailininkė D. Steponavičienė, to meto sėlių rūbų silueto niekas nežino, bet remiamasi Skandinavijos šalių archeologija: ir vyrų ir moterų rūbams būdingi tunikai su įdurais šonuose, odiniai batai, skarelės-nuometai, kaltiniai papuošalai…

Laidoje bene kiekvienas kupkėmietis įvertino kostiumo grožį ir reikšmę jam. Štai Aušra Uldukienė sakė esanti tikra sėlė, šiuo kostiumu tarsi atiduodanti duoklę savo protėviams. Jos kaklo papuošalas – analogiškas radiniui Visėtiškių pilkapyne, ne taip ir toli nuo Kupiškio (Anykščių rajono Svėdasų seniūnija, aut. past.).

Buvo sukurti penki vyrų ir septyni moterų kostiumai, ir, kaip sakė dailininkė, šis skaičius po truputėlį auga.

Aptarta ir knyga „Kupiškio krašto archeologinės ir mitologinės vertybės“.

– Tai apie mūsų piliakalnius, apie mūsų mitologinius kalnus, salas, pilkapius, senkapius, netgi įtraukėme, senuosius ilgaamžius medžius, – pasakojo „Kupkėmio” vadovė A. Pustovaitienė.

– Gal ko nors neaptikote savo tradicijoje? Tai žvelkite į kupiškėnus, ir visa ta tradicija sužydės naujais žiedais, – sakė laidos vedėja Z. Kelmickaitė.


Parengė temainfo.lt

 
Straipsniai panašia tema:

LRT laida „Duokim garo” kalbino Kupiškio krašto meistrus »

Trumpai: LRT Plius projekto „Misija – knygnešys“ šiandienos herojai – kupiškėnai »

LRT „Stop juosta“ – Kupiškyje »