LRT laida „Duokim garo” kalbino Kupiškio krašto meistrus

Filmavo penkis

Nuo šios savaitės kupiškėnai turėtų atidžiau sekti LRT laidos „Duokim garo” anonsus: savo programai laida pasirinko ir filmavo Kupiškio rajono tautodailininkus akmentašį Vytautą Jasinską, karpinių meistrę Virginiją Jurevičienę, pynėją iš vytelių Ireną Vapšienę, kalvį Gintautą Vaitonį ir laisvą amatininką kalvį Audrių Laucių.

– Kodėl pasirinkote būtent šiuos meistrus? – teiravomės laidos redaktorės Rasos Zakarienės.

– Visus penkis mums pasiūlė folklorinio ansamblio „Kupkėmis“ vadovė Alma Pustovaitienė.

Tad penkis sekmadienius „Duokim garo“ laidoje skambės Kupiškio vardas.


Kiek sveria vien priekalas!

LRT kūrybinė grupė meistrus filmavo jų namuose ar dirbtuvėse, tik A. Laucius savo darbus ir dujinį žaizdrą išsidėliojo neseniai baigtame restauruoti Palėvenės vienuolyno svirne. Paslaptimi išlieka tai, kaip meistras sugebėjo viską pakrauti iš savo dirbtuvių, o atvežtą susinešti į svirną. Vien jo įspūdingasis Aukštupėnuose gautas vokiškas priekalas sveria per 90 kg. O kur dar didžiuliai kelmai instrumentams sukabinti! Jie apkaustyti metaline dekoratyvine pakaba, todėl dar sunkesni.


Lyg įspūdinga paroda

Labai geras įspūdis pamatyti didžiąją dalį į svirną suvežtų kalvio A. Lauciaus darbų.  Čia – Briuselio parodos „Kinetinis impulsas“ gitaros stovas, dabar jau menininko Ryčio Songailos nuosavybė, įspūdingoji vaza „Apkabinimas“, įvairiomis progomis kurti prizai nominacijų laimėtojams, „Magnetola“ – lyg paukštis, išskėtęs sparnus…

Beveik visi A. Lauciaus darbai funkcionalūs – puikūs šviestuvai, žvakidės… Meistras truktelėjo į viršų metalinį bumbulą, ir ant grakštaus aukšto stovo atsivėrė trijų lapų žiedas-saldaininė.


Čia – ir įspūdinga kolekcija

Atsigabeno kalvis ir Juozo Kėdainio įrankių – stekų – rikinį. Šie ir daugelis kitų skulptoriaus daiktų buvo pasmerkti keliauti į sąvartyną, bet susiklosčiusių aplinkybių dėka jos pakliuvo į kalvio A. Lauciaus kolekciją.

Įspūdingi ir didieji kelmai. Ant vieno jų pakabos meistras sukabinęs plaktukų, ant kito – replių kolekcijas. Visa tai surinkta iš įvairiausių pakampių, iš metalo supirktuvių.

Šalia kelmų – stendas. Jame – A. Lauciaus parodų afišos, plakatai, kviečiantys į kalvystės pamokas…

– Visa tai turėtų pamatyti ir Zita Kelmickaitė, – apie „Ryto suktinio“ laidos vedėją užsiminė redaktorė R. Zakarienė.

 


Kalbino Lidija Rasutis

Kalbino A. Laucių visiems gerai žinoma bent kelių muzikinių laidų vedėja Lidija Rasutis, patraukli net savo amerikietišku akcentu. Ėjo abu nuo vieno kūrinio prie kito, kalbėjo apie kalvystę, apie šio meno ypatumus, amato pamokas.

Laidoje apie kalvį A. Laucių filmavosi ir Palėvenės gyventojai – moksleiviai Astijus ir Lukas. Jie kaitino geležėles ir, kol vyko laida, spėjo nukaldinti smeigtukus sagėms…

LRT laida „Duokim garo” rodoma sekmadieniais 18 val.Rita Briedienė

Autorės nuotraukos