EDOX fiestoje Anykščiuose – susitikimai su septyniais kino kūrėjais

Vos po savaitės – spalio 2-4 dienomis – Anykščiai trim dienoms virs dokumentinio kino sostine – į miestą atvyksta jau tradicine tapusi, geriausios pasaulio dokumentikos fiesta EDOX 2015. Šiemet kino šventė žiūrovams pasiūlys gausybę premjerų, susitikimų su žinomais Lietuvos ir užsienio režisieriais bei jaunųjų kino kūrėjų programą.

EDOX 2015 žiūrovų laukia ypatinga staigmena – šiemet festivalyje dalyvaus švedų režisierius bei prodiuseris Magnus Gerttenas, pelnęs daugybę tarptautinių apdovanojimų, beje, prieš ketverius metus jau viešėjęs Anykščiuose ir tapęs EDOX 2011 prizininku – laimėjęs specialųjį režisieriaus apdovanojimą už filmą „Rolling Like a Stone“, Amerikoje pripažintą vienu geriausių muzikinių filmų ir festivalyje „Silver Docs” apdovanotą žiuri prizu. Tad penktadienį – spalio 2 d. – režisierius antrąkart apsilankys Anykščiuose bei atidarys EDOX festivalį, pristatys savo naujausią filmą „Kiekvienas veidas turi vardą“, ko gero, labiausiai laukiamą tarptautiniuose kino festivaliuose šiomis dienomis ir jau apdovanotą Gotenburgo, Tempo, Mineapolio, Salonikų tarptautiniuose dokumentikos festivaliuose.

Magnus Gertenas

Šioje dokumentinėje juostoje užfiksuota, rodos, neįmanoma misija. Radę archyvuose 1945 m.filmuotą medžiagą, kurioje įamžinta neeilinė diena – buvusius karo belaisvius keltas iš Vokietijos koncentracijos stovyklos atplukdė į Švedijos Malmės uostą, į „pažadėtąją žemę“. Kūrėjai nusprendžia surasti tuos žmones ir susitikti su jais. Ar jiems pavyks praėjus 70 metų po tos įsimintinos dienos atrasti veidus, kurių vardai įrašyti kronikose ir užfiksuoti kino juostose? Po peržiūros festivalio lankytojai turės galimybę sužinoti daugiau apie patį filmo kūrimo procesą, pabendrauti su režisieriumi, užduoti klausimų ar tiesiog padiskutuoti apie kiną.

Išskirtinis dėmesys EDOX 2015 fiestoje bus skiriamas ir vieno žymiausių Lietuvos kino režisierių, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato bei Europos kino Akademijos tikrojo nario Audriaus Stonio filmų retrospektyvai. Festivalio metu bus parodyti net penki šio kūrėjo filmai, pakeitę Lietuvos dokumentinio kino istoriją ir joje giliai įsirėžę dėl savo savitumo ir poetiškumo, gvildenamų temų.

Audrius Stinys

Konkursinėje EDOX fiestos programoje žiūrovai turės galimybę pamatyti naujausią režisieriaus filmą „Avinėlio vartai“, stebinantį jau vien tuo, jog bene pirmą kartą kino pasaulyje filmo prodiuseriu tapo kunigas. Tai brolis pranciškonas Gediminas Numgaudis, vienas iš „Avinėlio vartų“ idėjos iniciatorių. Kino juostoje keliami amžinybės, tikėjimo, pasirinkimo klausimai; kalbama apie tai, kas patiriama ir pajaučiama, o ne apčiuopiama.

Žiūrovai turės puikią progą pamatyti unikalią filmuotą medžiagą iš Europos kino akademijos apdovanojimų 1992 m. Juose A. Stonys gauna pagrindinį apdovanojimą už savo filmą „Neregių žemė“ ir tiesioginiame eteryje visai Europai prabyla lietuviškai.

A.Stonio retrospektyvoje bus pristatytos ir dvi teminės programos: „Skrydžiai“ (filmai „Skrajojimai mėlynam lauke“, „Skrydis per Lietuvą, arba 510 sekundžių tylos“) ir „Tikėjimas ir kinas“ (vieni pirmųjų režisieriaus kurtų filmų „Antigravitacija“ bei „Atverti duris ateinančiam“).

Apie savo kūrybinį kelią, filmų kūrimo procesą papasakos ir filmus pristatys pats autorius.

Be jau minėtų kino kūrėjų, EDOX 2015 fiestoje apsilankys net penki filmų režisieriai, tad spalio 2-4 dienomis Anykščių koplyčioje (Vilniaus g. 36) žiūrovų lauks tikrai įspūdinga ir interaktyvi kino programa. Daugiau informacijos apie festivalį: www.dox.lt ir https://www.facebook.com/EDOXfiesta.

 

Rasa Žebuolytė