Anykštėnų „Auksinio Europroto“ mūšis: „Dievinu šį žaidimą”

Jau ketvirtą kartą į „Auksinio Europroto“ mūšį įsijungia ir Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka. Anykštėniškam mūšiui vadovauja bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Vaida JUCIENĖ. Su ja ir kalbėjomės apie anykštėnų pomėgį įveikti priešininką žiniomis.

– Kodėl ėmėtės organizuoti anykštėnišką „Auksinio proto” mūšį?

– Jau ketvirti metai Europos Komisija atsiunčia siūlymą įsijungti į „Auksinio Europroto“ mūšį. 2011-aisiais pabandėme jame dalyvauti ir patiko. Dievinu šį žaidimą, su didžiausiu malonumu jį organizuoju, džiaugiuosi komandų pergalėmis, raginu nenusiminti.

– Kiek šiuo metu skaičiuojate komandų? Ar neprisijungė naujų?

– Į „Auksinio Europroto“ kovas pradžioje registravosi šešios komandos, o vėliau prisijungė dar trys. Be pirmųjų komandų – „AtsiloškJusteli!“, „Almyros reikalai“, „Pakalu Papito, „Nikė“, Vienaskaita“ ir „Tie, kur kampi“, – į mūšį stojo jungtinė anykštėnų komanda „Keturakiai”, Anykščių Jono Biliūno gimnazijos merginų komanda „Kawaii Cats” ir Troškūnų mokinių bei suaugusiųjų jungtinė „La troškinys” komandos.

– Auksinio proto” mūšiai visada vyksta antradieniais. Kokie spalio 13-osios rezultatai?

– Šįkart vėl nugalėjo Anykščių Jono Biliūno gimnazijos mokytojos Jūratės Musteikienės ir mokinių komanda „AtsiloškJusteli!”. Toks tikrasis ir yra komandos pavadinimas – sujungti abu žodžiai.

– Turėsime omenyje. Kaip„AtsiloškJusteli!” atrodo visos šalies mastu?

– Po keturių turų ši komanda jau skaičiuoja 242 taškus ir Lietuvos regionų lentelėje užima 10 vietą. Šiuo metu pirmauja kuršėniškių komanda „Iš kišenės”, surinkusi 352 taškus.

Iš viso „Auksinio Europroto“ mūšį rengia 40 šalies bibliotekų, „Europe Direct“ informacijos, Jaunimo, kultūros centrų.

– Turo klausimų skaičius nesikeičia?

Kiekvienas turas pateikia keturias temas po 10 klausimų. Kaskart rengiamas ir „Blic turnyras“; jo dalyviams tenka atsakyti į 20 klausimų.

– Ar išskirtumėte kažkuriuos ypatingus „Auksinio proto” mūšio dalyvius?

Kiekvienas žaidėjas, kiekviena komanda yra ypatingi, ir išskirti negalėčiau nė vienų.

– Gal žinote, kas konkrečiai ruošia klausimus?

Deja, šito pasakyti negaliu.

– Kada klausimus gaunate?

– Pirmadienio naktį arba antradienį anksti ryte.  Antradienį ruošiuosi žaidimui; vakare klausimus perskaitau komandoms.

– Negi nebūna prašančiųjų išduoti klausimus, kad iš anksto galėtų paruošti atsakymus?

– Būna. Tačiau tarp bibliotekų ir Europos komisijos atstovybės Lietuvoje yra pasirašyta sutartis neviešinti klausimų. Jei bent kartą išduočiau žaidimo paslaptį, pats žaidimas Anykščiuose netektų prasmės, prarastume galimybę jį organizuoti.

– Kaip manote, kodėl žmones buriasi „Auksinio Europroto“ mūšiui?

– Tai lemia žmogaus smalsumas. Proto mūšis suteikia labai daug žinių. Suaugusiajam daugelis dalykų nėra nauji, jis juos žino iš bendrojo pažinimo, tačiau mokiniams tokia geografijos, istorijos, visuomenės, politikos mokslo žinių pateikimo forma yra labai naudinga. Mūšyje atsakymai įsimenami greičiau, geriau. Tai ir puikus, turiningas laisvalaikis, padedantis atrasti naujų pažinčių, susidraugauti.

–Vėlokai, apie 19 val., prasideda mūšis? Kiek jis trunka?

– Jei nėra naujų komandų, mes iš karto įsitraukiame į mūšį. Tačiau jei yra naujokų, privalome paaiškinti žaidimo taisykles – užtrunka žaidimo pradžia. Vėliausiai mūšį baigėme 21.30 val. Bet tuo mano darbas dar nesibaigia. Po kiekvieno turnyro turiu į Vilnių išsiųsti turnyrinę lentelę ir nugalėtojų nuotrauką, užpildyti Anykščių rezultatus bendrojoje visų miestų suvestinėje.

– Gal naujokų geriau nebepriimti?

Naujas komandas priimsime tol, kol negausime žaidimo organizatorių nurodymo elgtis kaip nors kitaip. Naujokų galimybė įsijungti į „Auksinio Europroto“ mūšį nėra nesustabdyta, todėl juos noriai priimsime į mūšį.

– Tai – ne egzaminas. Tai – žaidimas! Norint dalyvauti. Auksiniuose Europrotuose nereikia graužti knygų, skaityti dokumentų ar mokytis atmintinai, – rašote bibliotekos facebooke. Ar tikrai taip yra? Ar dar nepakeitėte savo nuomonės?

– Ne, šiuo klausimu tikrai jos dar nepakeičiau. Kartais mes ir patys nežinome, kiek daug esame sukaupę žinių naršydami internete, bendraudami su draugais, gyvenančiais Lietuvoje ir užsienyje – jas kaupiame nuolat. Be to, komandos yra jungtinės, jų nariai vienas kitą papildo. Kaip ir sakiau, tereikia pasitelkti bendras žinias ir loginį mąstymą.

– Dar liko septyni turai. Linkime sėkmės!

 

Kalbėjosi Rita Briedienė

 

Panašia tema:

https://temainfo.lt/prasideda-didysis-tuzino-turu-musis-auksinis-europrotas/