Zitos Kelmickaitės „Ryto suktinis” – Adomynėje

Praėjusį sekmadienį, sausio 29 d., turbūt daugelis kupiškėnų prilipo prie televizoriaus: visų pamėgta LRT laidos „Ryto suktinis” vedėja Zita Kelmickaitė visai Lietuvai pasakojo apie Adomynę.

Pasukioję kamerą po kaimą laidos rengėjai užsuko į senąjį medinį Adomynės dvarą. Z. Kelmickaitė aiškiai netiki burtais ir prietarais, bet neatsispyrė Adomynės geros „čeraunikės”, edukacinių programų vedėjos Daivos Mažylienės paliepimui rūsyje per petį berti druską į velnio akis, apsisukti aplink save tris kartus, pritūpti tiek pat kartų ir siekti nuo žemės pinigo, plunksnos ar sagos.

Ir „pagrabinių” bandelių kepimą pamatyti, ir jų saldųjį padažą, ir garsųjį dvaro viralą išmokti virti – tikras įdomumas.

Tik krosnies, žinia, tokios nebėra; orkaitėje „pagrabines” adomynientės kepa.

Kol kunkuliavo dvaro viralas, Danutė Vizbarienė parodė dviem virbalais anytos megztas kojines, gretimo Galsiškių kaimo gyventoja Genovaitė Matiukienė papasakojo apie vaistažoles. Visai Lietuvai buvo parodyti Onos Birkuvienės iš Alotų kaimo mezginiai, o Zitos Vilimienės iš Beregių kaimo riešinės, juosta iš karoliukų, ko gero, irgi ne vieną sužavėjo… Apie adomyniečių gerumą buvo įdomu pasiklausyti Kultūrinės veiklos vadybininkės Rimos Lapienienės, Adomynės pagrindinės mokyklos buvusios direktorės Danguolės Mašauskienės.

– Ar labai išvargino filmavimas? – klausėme R. Lapienienės.

– Ilgokai viskas užtruko: kūrybinė grupė atvyko 11 val., o atsisveikinome jau po 18 val. Nebuvo vientiso filmavimo: kol tešla kilo, kol bandelės kepė, kalbėjom, rodėm dvaro įdomybes, – sakė ji.

– O kaip jus atrado Zita Kelmickaitė? „Inventuro” parodoje?

– Dar gerokai prieš šią parodą ji mus atrado sostinės rudens derliaus šventėje. „Nesu buvusi Adomynėje, reikia atvažiuot”, – sakė ji. „Ryto suktinio” vedėjai priminėm, kad būsim „Adventure”. O ji: „Ne ne! Atvažiuosiu į Adomynę.” Ir štai ji mums skambina: „Atvažiuoju.” Ir parodė mus ir mūsų dvarą visai Lietuvai, – pasakojo R. Lapienienė.

Kai į stalą dvaro viralą atnešė, Z. Kelmickaitė taip ir pasakė:

– Čia jums ne kokie restoranai. Prieš „smertį” tokį viralą gali valgyti. – O pačioje laidos pabaigoje ji dar pridūrė: – Tie, kas nebuvote Adomynėje, sakau – tikrai verta apsilankyti.

„Ryto suktinį” irgi verta žiūrėti. Laidą apie Adomynę galima rasti šiuo adresu:

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/161050/ryto_suktinis_su_zita_kelmickaite.

 

Adelija Varnaitė