Vytaras Radzevičius: iš Kupiškio – į pasaulį, iš pasaulio – į Kupiškį

 

Prieš pusšimtį metų iš Kupiškio į Vilnių skraidė maršrutiniai lėktuvai, buvo aerodromas, kelionė tetrukdavo 45 minutes. AN – 2, vadinamasis kukurūznikas, skraidindavo keleivius, smagiai pasišokinėdamas per oro duobes, nedideliame aukštyje, tad viskas apačioje puikiai buvo matyti, jeigu tik galva nesvaigdavo nuo neįprastų pojūčių…

Taip 1973-ųjų kelionę su tėčiu – savo gyvenime pirmą skrydį lėktuvu iš Kupiškio į Vilnių – prisimena Vytaras Radzevičius, žurnalistas, leidinių redaktorius, renginių vedėjas, tas pats, kuris dabar jau išmaišęs Afriką, Aziją, Ameriką, ištyrinėjęs Šilko kelią ir šiltuosius Karibus, išgarsėjęs televizijos žaismingais kelionių reportažų ciklais, savo klajonių ir valgių receptų knygomis. Vėlyviausioje receptų knygoje „Pasaulio puodai“ ir aprašytos pirmosios penkiamečio keliautojo išvykos kaimišku „oro laineriu“ iš savo senelių krašto Kupiškio, įdėtas močiutės senovinis mozūro kepinio receptas.

Su Kupiškiu V.Radzevičių sieja ne tik vaikiškų vasaros atostogų prisiminimai, žvejyba Kupos upėje, vietos ligoninėje išoperuotas apendiksas. 1989 m. rajono laikraštyje jis atliko pirmąją savo žurnalistinę praktiką, mokėsi rašyti interviu, kalbino vietos bibliotekininkes. Jos šį faktą įsiminė, kai pasiryžo dalyvauti bibliotekų globėjų paieškos sąjūdyje.

Balandžio pabaigoje (bibliotekų savaitės renginių metu) savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys – susirinkus pilnutėlei salei smalsių klausytojų, šie mieli senų laikų prisiminimai vėl sugrįžo. Šie metai paskelbti Bibliotekų metais, garsūs šalies žmonės inicijavo akciją „Atrask vaikystės biblioteką“, į ją įsijungė pusšimtis šalies bibliotekų ir per 70 bibliotekų globėjų, tad ir kupiškėnai suskubo ieškoti savųjų garsių išeivių. Surado. Vytaras Radzevičius, čionykščių atmintyje, smalsus berniokas, o dabar puikus pasakotojas, sporto renginių vedėjas, televizijos laidų prodiuseris, „Protų mūšių“

viktorinų rengėjas, gerai žinomas jaunimui, sutiko būti viešosios bibliotekos globėju, atvežė, kiek sutilpo automobilio bagažinėn, asmeninės bibliotekos ir paties parašytų knygų, atidengė savo autorinę knygų lentyną. Joje ne tik paties mėgstama grožinė, istorinė, pažintinė ir populiarioji kelionių literatūra, bet ir šeimos narių perskaitytos naujausios, populiariausios knygos, tarp jų jaunimo mėgstamų japonų autoriaus Haruki Murakami, kitų šiuolaikinių autorių  proza. Padovanojo Vytaras bibliotekai ir siurprizą – sendaikčių turguje surastą 1980 metų Kupiškio rajono žemėlapį, skirtą tik slaptam naudojimui.

Kelios susitikimo valandos bibliotekoje klausytojams neprailgo, mat tokių kelionių įspūdžių iš bene 11 ekspedicijų, aplankytųjų 35 proc.pasaulio šalių, vis su smagiais nuotykiais, kartais ir pavojingais, bet visada sklandžiai ir taikliai pakomentuotais, kitur neišgirsi. Tapęs bibliotekos globėju, V.Radzevičius mielai sutiko dalintis ne tik ta patirtimi, kurią jau įgijo kelionėse po pasaulį, susitikimuose su šimtais žmonių, bet ir tuo, ką dar turės ir patirs. Užsiminė, kad planuoja su savo bičiuliu Martynu Starkumi pagaliau pakeliauti ir po savo kraštą, gal po kaimiškąją Lietuvą, bet ne taip kaip visi, o, tarkim, su traktoriais palenktyniauti, pažadėjo ir Kupiškio neaplenkti. Šiaip ar taip, senelių ir tėvų šis kraštas, drauge atvykęs Vytaro dėdė Rimas Radzevičius irgi buvo pilnas vaikystės, mokyklinių metų šiltų prisiminimų. O kupiškėnai prisimena juos, taigi bendravimui pamatas tvirtas padėtas.

 

Matas Žebrokas

Autoriaus nuotraukos