Visoje šalyje kauks sirenos

Šių metų spalio 17 d. 11.52 val. visoje Lietuvoje vyks Perspėjimo sistemos patikrinimas. Šalies gyventojai girdės sirenų gausmą, jos bus jungiamos centralizuoto ir vietinio valdymo sirenos garsiniu signalu. Tai įspėjamasis, pulsuojančio 3 min. trukmės kaukimo, garsinis signalas (9 sek. – kaukimo, 6 sek. – pauzė). Gyventojai privalo žinoti, kad sirenų gausmas nesuteikia jokios informacijos. Išgirdę kaukiančią sireną, privaloma įjungti radiją ar televizorių ir išklausyti informacijos, rekomendacijų ir jas vykdyti.

Taip pat naudojama gyventojų perspėjimo ir informavimo, naudojantis viešųjų judriojo telefono ryšių paslaugų teikėjų infrastruktūra, sistema (GPIS). Tai sistema, kuri ekstremaliųjų situacijų ar jų grėsmės atvejais gali teikti Lietuvos gyventojams ir užsienio valstybių piliečiams, esantiems Lietuvos teritorijoje, perspėjimo ir informavimo paslaugas mobiliaisiais telefonais pagal korinio transliavimo (angl. Cell Broadcast) technologiją GSM tinkluose. Ši naujoji nemokama paslauga užtikrina gyventojų perspėjimą nepriklausomai nuo to, kur jie gyvena – mieste ar kaime, yra kelionėje ar namuose, darbo ar poilsio vietoje. Norint gauti korinio transliavimo pranešimus, telefonuose turi būti aktyvuota šių pranešimų priėmimo funkcija. Internetinėje svetainėje www.gpis.vpgt.lt pateikiama detali aktyvinimo instrukcija. Taip pat pranešimus galima gauti mobiliuoju internetu bei Wi-Fi. Šiam veiksmui užtikrinti naudojamos Taikomosios programos Android ir iOS operacinėse sistemose. Sistema pritaikyta neturintiems korinio transliavimo funkcijos arba negaunantiems pranešimų 3G ir 4G tinkluose. Minėtos programos patalpintos internetinėse „Google Play“ ir „Apple App Store“ elektroninėse parduotuvėse.

Svarbu žinoti: jeigu Jūs įsitikinę, kad telefono nustatymai atlikti teisingai, tačiau korinio transliavimo pranešimų vis tiek negaunate, ,,perkraukite“ telefoną, t. y. atlikę nustatymus išjunkite ir vėl įjunkite telefoną.

 

Nerijus Kručas

Kupiškio rajono savivaldybės civilinės saugos vyr. specialistas

Užsk. nr. A18-44