Viskas įmanoma, kol žmogus gyvas

Jie kol kas – tik visuomenės atstovai

Balandžio 7 d. Kupiškio visuomeninis rinkimų komitetas „Kupiškio kraštą keiskime kartu” toliau nagrinėjo galimybę rajono savivaldybės administracijai nepasirašyti mokinių maitinimo sutarties su UAB „Pontem”.

Balandžio 3 d. kupiškėnai rinkosi pasiginčyti ir pasitarti dėl rajono ugdymo įstaigų mokinių maitinimo skuboto perdavimo privatininkams.  Į susitikimą atėjo dabartinis meras Jonas Jarutis ir naujasis rajono vadovas Dainius Bardauskas, beveik visų rajono mokyklų vadovai, žurnalistai.

Šį renginį iniciavo į rajono Tarybą išrinkti Kupiškio visuomeninio rinkimų komiteto „Kupiškio kraštą keiskime kartu” nariai Vilija Morkūnaitė ir Zigmantas Aleksandravičius. Jie susirūpinę, dėl balandžio 10 d. ketinamos pasirašyti Kupiškio rajono savivaldybės administracijos ir UAB „Pontem”, laimėjusios mokinių maitinimo konkursą, sutarties.

Meras J.Jarutis jiems bandė papriekaištauti, kaip visai neseniai kai kas papriekaištavo Vilniaus mero rinkimus laimėjusiam Remigijui Šimašiui, girdi naujosios tarybos priesaikos dar niekas negirdėjo – per daug ankstyvos iniciatyvos.

– Šįkart čia esme kaip visuomenės atstovai, – nebeleido prie šios temos sugrįžti Z.Aleksandravičius.

 

Ne pinigai svarbiausia…

– Nekalbėkime apie pinigus, kiek ir ko sutaupysime; šiandien svarbiau demokratinis principas – galimybė rinktis. Todėl nė nedeklaruotinas – geras ar blogas – sprendimas rašytis sutartį dėl vaikų maitinimo, kol nėra žinoma, ar esate susipažinę su sutarties turiniu, – į mokyklų vadovus kreipėsi  V.Morkūnaitė.

Nė vienos mokyklos direktorius minėtos sutarties nėra matęs; jos, žinoma, nėra įvertinę mokinių tėvai, su ja nesusipažinusios mokyklų tarybos. Kol kas yra žinoma tik tai, kad moksleivių maitinimą atidavus privatininkams rajono biudžetas sutaupytų apie 260 tūkst. eurų.

Anot šio susitikimo iniciatorių, pasirašyti šią sutartį nežinant jos techninių sąlygų reiškia rizikuoti mokinių sveikata.

 

Viskas atrodo savotiškai

– Kai nieko nežinai, viskas atrodo savotiškai, – į visiems rūpimą klausimą, kodėl skubama pasirašyti sutartį, atsakymo ieškojo V.Morkūnaitė.

– Procesas vyko ilgai, apie pora metų. Mums nesvarbu mokinių sveikata, mums nusispjaut, kaip bus maitinami vaikai… Žinoma, taip nėra! – kalbėjo J.Jarutis, vis dėlto, nei visuomenei, nei mokyklų vadovams nesuteikęs galimybės pamatyti sutartį.

Anot tarybos nario, mero rinkimus laimėjusio D.Bardausko, jis tos sutarties irgi nėra matęs.

Mokyklų direktoriams neaišku, kaip bus sudaromi valgiaraščiai; ar maistą gamins vienos kurios nors mokyklos valgykla, o kitoms jis bus išvežiojamas; ar bus iš darbo atleidžiamos virėjos ir kas joms mokės išeitines kompensacijas.

Kupiškio rajono mokyklų valgyklose dirba 48 virėjos.

– Jas turėtų perimti „Pontemas”. Jei mums visoms virėjoms reiktų mokėti išeitines, tai koks čia būtų taupymas? – lyg ir stebėjosi J.Jarutis.

Anot Z.Aleksandravičiaus, visa tai tikrai savotiška: visai neseniai biudžeto lėšomis 2 009 Eur kompensacija buvo išmokėta savo noru darbo atsisakiusiai Kupiškio jaunimo centro direktorei Gailai Matulytei, 40 proc. – maždaug iki 2 300 Eur. – padidintas VšĮ Kupiškio ligoninė direktorės Romos Ramanauskienės atlyginimas. O štai mokyklų virėjos – tik našta biudžetui.

 

Kas šioje situacijoje taps įkaitais?

– Viskas jau pajudėjo: pirkimas įvykdytas. Ką daryti? Tampame tarsi kokie įkaitai, – susirūpinęs kalbėjo Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius.

Ir tikrai: nuo birželio rajono biudžete net nebenumatyta pinigų valgykloms išlaikyti; avansu krašto iždas sumažintas 115 tūkst. eurų.

– Jei su privatininku nepasirašysime sutarties, mokytojams nebus iš ko mokėti atostoginių, – perspėjo rajono meras J.Jarutis.

Anot D.Bardausko, jis niekada nepritarė  šiam skubotam sutarties pasirašymui: kodėl maitinimo paslauga nepradedama tiekti nuo rugsėjo 1-osios, kodėl jau šiandien direktoriai skubinami organizuoti maisto priėmimą. Leidimą jos atsisakyti gali suteikti Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi svarių įrodymų, jog kupiškėnai dar nepasirengę mokinių maitinimą perduoti privatininkams. Vis dėlto, anot naujojo mero, reikia atsakingai pasverti, kiek rajonui kainuotų šios sutarties nepasirašymas.

 

Tikrai – ne iš meilės.

– Viskas įmanoma, kol žmogus gyvas. Kodėl tai firmai taip labai apsimoka maitinti Kupiškio mokinius, o savivaldybei – ne? Juk tikrai ne iš meilės „Pontemas” ateina į Kupiškį… – įsitikinęs Z.Aleksandravičius, paraginęs dar kartą rinktis ir tartis dėl sutarties pasirašymo. Tik šįkart susitikime turėtų dalyvauti ir UAB „Pontem” atstovas, ir po sutartimi parašą turėsiantis padėti Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis, ir rajono verslininkai, tiekiantys mokykloms maistą, bet savo krašto valdžios nė nepakviesti dalyvauti mokinių maitinimo konkurse.

 

temainfo.lt

Ritos Briedienės nuotr.