Virginijus Lukošiūnas: yra galimybė įsirengti saulės kolektorius

Tarybos narys, energetikos inžinierius Virginijus Lukošiūnas

Pasibaigus birželio 30-osios Rokiškio rajono Tarybos posėdžiui žodžio paprašęs Tarybos narys, energetikos inžinierius Virginijus Lukošiūnas supažindino kolegas su LR Aplinkos apsaugos ministerijos Klimato kaitos specialiosios programos priemone „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos ar kitų, išskyrus biokuro) panaudojimas visuomenės ir gyvenamosios paskirties pastatuose“ ir jos teikiamomis galimybėmis – biudžetinių įstaigų viešosios paskirties pastatams įrengti atsinaujinančių šaltinių įrenginius. Pernai šie darbai buvo finansuojami 100, šiuo metu – 90 proc.

– Savivaldybės prisidėjimo reikėtų 10 proc. bei padengti netinkamas finansuoti išlaidas. Kitų savivaldybių susidomėjimas šiuo projektu yra didžiulis. Yra galimybė įsirengti saulės kolektorius, kurie ruoštų karštą vandenį toms įstaigoms, kurioms tai yra aktualu. Bet yra ir paprastesnis variantas: statyti fotomodulius ir gaminti elektros energiją. Tai būtų naudinga mokykloms, ligoninėms, net ir Savivaldybei, – teigė Tarybos narys.

Elektros bus daugiau pagaminta vasaros metu – tada, kai mažiausiai elektros reikia. Bet yra galimybė ją akumuliuoti. Elektros tinklai vasarą pagamintą energiją priima į savo tinklą, o kai jos poreikis padidėja, energija grąžinama.

Fotomodulių elektrinės, pavyzdžiui 50 kw, kainuoja arti 100 000 Eur.  Tokia 50 kw elektrinė per metus pagamina maždaug apie 50 tūkst. kWh. Kiekvienas instaliuotas kilovatas gamina 1000 kWh per metus. Šis kiekis padengia beveik visą vidutinio dydžio mokyklos elektros energijos metinį poreikį.

– Atsipirkimas yra iš tikrųjų labai greitas. Kodėl aš dabar taip skubu labai, kodėl apie tai kalbu? Šios programos pinigai dar nėra paskirstyti. Ir skirstymas įvyks rugpjūčio pradžioje. Mes į šitą traukinį dar tikrai labai galėtume spėti. Bet liepos mėnesį lyg ir neplanuojamas Tarybos posėdis, – nuoširdžiai susirūpinęs kalbėjo Tarybos narys.

– Gerbiamas Virginijau, posėdis planuojamas. Bet aš tiktais norėčiau pasakyti, kad vėlgi šitą dalyką reikia ne Tarybos nariam, o su specialistais. Aš jus vakar nuvedžiau pas Gražiną ir jūs… teikit! Manau, kad visi Tarybos nariai pritars tokiam dalykui. Mes net negalvojam prieštaraut, – šnekėjo rajono meras Antanas Vagonis.

– Tarybos pritarimo jau liepos mėnesį reikės kiekvienai įstaigai, kuri susidomės projektu, – dar priminė V.Lukošiūnas.

 

temainfo.lt

Adelijos Varnaitės nuotr.