Viktoras Jencius nebegrįš į „Protų kovas su Robertu Petrausku”

Gali justi geras nuotaikas

Kiekvieną pirmadienį rokiškėnai renkasi į kavinę „Svaja” ir čia kaunasi „Protų kovose su Robertu Petrausku“.

Pradžioje kovėsi keturios komandos: „Rokiškio mėsinė”, „Rokiškio Rotary”, „Nieko nežinom” ir „Palubinsko pasekėjai”, į žaidimą įsitraukusios 2014-ųjų rudenį. Tarp pirmųjų – AB „Rokiškio sūris” direktoriaus pavaduotojas Dalius Trumpa, UAB „Daivida” vykdantysis direktorius Justinas Kanopa, žinomas Rokiškyje visuomenininkas, ūkininkas, verslininkas Raimondas Sirgėdas, muziejininkai Giedrius Kujelis ir Jolita Jurevičienė bei kiti.

Žaidėjai renkasi žemutinėje kavinės salėje, tad pirmadienį po darbo čia užsukus išgerti kavos viršutinėje salėje gali justi geras kovų ir kovotojų nuotaikas.

Dabar į žaidimą įsitraukusios aštuonios komandos: ne kiekvienas šalies miestas tokiomis gausiomis pajėgomis kaunasi su R.Petrausku.

 

Patriotas ir „piarų” kūrėjas

Komandoje „Rizikos veiksniai” ietis su R.Petrausku laužo ir Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro gydytojas Viktoras Jencius. Tai vienas patriotiškiausių rajono žmonių, ir vienas keisčiausių „piarų” apie save kūrėjas. Jis – puikus šalies ir Rokiškio krašto istorijos žinovas, 2011 m. išleidęs knygą „1918 m. Nepriklausomybės Akto signataras Donatas Malinauskas”, 2012 m. pats save iškėlęs Seimo rinkimuose ir, neturėdamas partinės paramos, pelnė visai nemažai – apie 1000 rinkėjų pasitikėjimą. „Vardan tos Lietuvos!”– skelbia  šūkis ant jo automobilio. O 2015 m. koalicijoje „Už laisvę augti” V.Jencius dalyvavo savivaldos rinkimuose: kampanijos metu jo automobilis pasipuošė užrašu „Komunistai palikit Pentagoną!” Į replikas jis atsakinėjo paprastai: Rokiškio rajono savivaldybės pastate darbą sau rado daug žmonių, priklausiusių komunistų partijai; šis pastatas rokiškėnų vadinamas Pentagonu, tai jis ir varąs iš Pentagono komunistus.

– Kodėl kreipinys neišskirtas kableliu? Komunistai neverti, kad aš į juos kreipčiausi, – su šypsena temainfo.lt yra sakęs p. Jencius, ir negalėjai suprasti, ar tai – tik humoras, ar keistenybė.

Koalicija „Už laisvę augti” net buvo surengusi rinkiminį performansą: Rokiškio gatvėmis važiavo netradicinų gabaritų platforma, gabenusi UAB „Ivabaltė” išsaugotą senutėlaitį gremėzdišką traktorių „Stalinec”, papuoštą šūkiu „Komunistai palikit Pentagoną”.

 

Ką šį kartą iškrėtė gydytojas?

Ar sunku patikėti, kad „Protų kovose su Robertu Petrausku” gydytojas ieškojo atsakymų naudodamasis telefonu: užsirašydavo ant lapelio atsakymus ir pateikdavo juos komandos nariams? Gydytojas turi puikų humoro jausmą: vienu sakiniu gali prajuokinti visą auditoriją, tačiau jis turi ir pomėgį ginčytis neįveikiamai, be menkiausių nuolaidų. Tad kas gi įvyko „Protų kovose?”

Gydytojas temainfo.lt pateikė visą susirašinėjimą su „Protų kovų” organizatoriumi R.Petrausku.

Pirmame laiške „Protų kovų” organizatoriams p. Jencius uždavė tris klausimus:

  1. Ar galima žaidimo metu gerti alkoholinius gėrimus, juo labiau, kad žaidimuose dalyvauja vaikai iki 18 metų? Be to, po alkoholio pavartojimo, kai kurių žaidėjų elgesys pakinta ir tampa nesuderinamas su žaidimo ir geros nuotaikos dvasia.
  1. Ar yra nurodyta taisyklėse, kur turi būti asmeniniai mobilieji telefonai, ar jie turi būti išjungti, ar galima atsiliepti į asmeninį skambutį ir žinutes žaidimo metu?
  1. Kodėl pradedant sezoną vedėjai nesupažindino žaidėjų su žaidimo taisyklėmis?

„Sveiki, Viktorai, – rašo jam viena iš žaidimo organizatorių Vaida: – Pasakykite, kokiame mieste žaidžiate, nes „Protų kovos” vyksta tokiose vietose, kurios turi teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais. Nepilnamečių saugumu ir jų lankomomis vietomis paprastai rūpinasi tėvai. Visoms naujai užsiregistravusioms komandoms yra išsiunčiamos žaidimo taisyklės, taigi kapitonai turėtų jomis pasidalinti, jei yra poreikis. Kaip ten bebūtų, už kavinių taikomas taisykles „Protų kovos” nėra atsakingos.

Mobiliais telefonais mūsų žaidimuose naudotis negalima, nes pirmiausia komandos ateina gerai praleisti laiką ir, jei naudojasi išmaniaisiais, tai tik pačios save skriaudžia. Kalbant šia tema, reikėtų atsižvelgti į PK taisyklių punktą, kuriame yra apibrėžtas sąžiningumo principas: 

1.1. Mes jį žaidžiame sąžiningai. Nesąžiningas komandas žaidimo vedėjas gali bausti be apribojimų – nuo perspėjimo iki pašalinimo iš žaidimo, čempionato ir visų rezultatų panaikinimo. Jei nupasakotumėte konkrečią situaciją, viską galbūt būtų lengviau aptarti ir išsiaiškinti.”

 

Situacijos Viktoras nekonkretizuoja

„Gerb. Vaida. Jūsų atsakymai nėra konkretūs. Aš klausiu ne apie kavinių licencijas, o apie „Protų kovų” žaidimo taisykles: ar žaidimo dalyviai gali gerti alkoholinius gėrimus bei dalyvauti žaidime neblaivūs? Ačiū už atsakymą. Viktoras.”

„Ar žaidime žaidėjai gali gerti alkoholinius gėrimus – klausimas nėra atsakomas „Proto kovoms”, nes mes vykdome žaidimus ne savo patalpose, o kavinėse, kurios savo ruožtu privalo elgtis pagal LR įstatymus. 

Nei kavinių veiklos, nei tuo labiau LR įstatymų „Protų kovos” negali ir negalės įtakoti, ir savo taisyklėmis reglamentuoti. Juo labiau, kad tai yra žaidimas, kuriame dalyvavimas yra savanoriškas, taigi dalyvių teisės niekaip negali būti diskriminuojamos”, – į diskusiją įsitraukė pats R.Petrauskas.

Jis irgi teiravosi, apie kokią situaciją kalbama ir kur tai vyksta.

„Gerb. Robertai, aš noriu išsiaiškinti, ar Jūsų organizuojamas žaidimas vyksta tarp blaivių, ar tarp girtų asmenų”, – neatlyžta p. Jencius, bet savo situacijos nekomentuoja.

„Aš jums negaliu atsakyti į šį klausimą, kadangi teisės tikrinti žaidėjų blaivumą neturiu. Pagarbiai, – toks buvo gautas atsakymas, o netrukus jis papildytas taip: – nuoširdžiai tikiuosi, kad mūsų žaidėjai ateina žaist, o ne alkoholio vartoti.”

„Gerb. Robertai, jokiu  būdu neprašau Jūsų nustatinėti girtumo, bet labai konkrečiai klausiu, ar žaidimo dalyviai demonstratyviai prie komandos stalo gali gerti alkoholinius gėrimus, be to, dideliais kiekiais. Iš Jūsų atsakymo matau akivaizdų nenorą išspręsti šį klausimą konkrečiai, – rašo gydytojas ir netrukus priduria: –  Tikėti žmonės eina į bažnyčią. Žaidimo organizatoriai turi aiškiai pasisakyti dėl alkoholio vartojimo žaidime.”

 

Labai nesinori eskaluoti

Be jokios abejonės, tai dar vienas gydytojo, rašytojo, visuomenininko, politiko, „Proto kovų su Robertu Petrausku” komandos „Rizikos veiksniai” dalyvio V.Jenciaus „piaras”. Šiuo metu jis vertinamas, komentuojamas – vėl skamba jo vardas. Nors daugeliui situacija ir nėra maloni, p. Viktoras – „sto pudova” – dabar krizena ir mėgaujasi ja. Didžioji dalis rokiškėnų – tokie žmonės, kurie neturi talento pykti: išgyvenę sunkiausias nesutarimo situacijas, jie vėl sėda prie bendro derybų stalo ir kuria planus.

Nuo pat pradžių šiame žaidime dalyvaujantis muziejininkas G.Kujelis nė nenori komentuoti situacijos.

– Pirmadieniais „Svajos” kavinėje susirenkame smagiai praleisti laiką, o visokie tokie incidentai smagumą tikrai ištirpdo. Ką, dabar visi nepasitikėsime vieni kitais? Žiūrėsime, ar kas kuo nesinaudoja? Tai elementarus sąžinės reikalas. Pats nemačiau, ar ten ponas Jencius naudojosi ar nesinaudojo telefonu, bet yra ir komandos atsakomybė: komanda kalta, jei leido tai jam daryti ir, gal būt, naudojosi pateiktais atsakymais. Kaip yra sakęs Mikė Pukuotukas,  vieni turi proto , o kiti ne, ir viskas”, – taip mano G.Kujelis.

Facebooke tereikia pavartyti rokiškėnų „Proto kovų” dalyvių nuotraukas, ir to užtenka susikurti labai jaukų įspūdį apie didžiulę gerą kompaniją, puikiai leidžiančios laiką. Čia geriausios komandos nariai laimi po butelį giros.

 

Ir – vis dėlto – gydytojas nejuokauja

– Atsistojęs visai salei pasakiau: „Šitas žmogus naudojosi telefonu. Mes norime sąžiningo žaidimo.” Komandai buvo nubraukti taškai. Po žaidimo gydytojas prie manęs priėjęs įžeidinėjo, pasiūlė gydytis, – temainfo.lt sakė verslininkas, leidinio „Rokiškio sirena” savininkas Simonas Tuska.

– Visi čia su telefonu: kas laiko jį kišenėje, kas – ant stalo. Esu gydytojas: ar maža kam manęs prireikia? Šoko prieš mane komandos „Rokiškio sirena” lyderis. Aš nežinau, kas jis toks Rokiškyje, bet jei jam kilo kokių įtarimų, juk galėjo prieiti po žaidimo ir pasakyti taktiškai. Nereikėjo žaidimo metu gadinti visiems nuotaikos.

– Ar grįšite į žaidimą? – klausėme gydytojo.

– Ne, jau nebe, – sakė jis.

 

Rita Briedienė

Nuotraukoje – gydytojas Viktoras Jencius