Vasario 16-ajai Obelių gimnazijos moksleiviai išleis laikraštį

Sutelkė kūrybingą komandą

Obelių gimnazijos dešimtokai – šaunūs, iniciatyvūs ir kūrybingi. Todėl nenuostabu, kad būtent jiems buvo patikėta garbė šiemet rengti Vasario 16-ajai skirtą renginį. Vaikai ir jų istorijos mokytoja Miranda Nargelienė neslepia: tradicinės patriotinės kalbos, visų mintinai išmokti eilėraščiai apie meilę Tėvynei  nesudomins jaunų žmonių; organizuoti renginio „dėl paukščiuko”, kaip patys sako, nesinorėjo. Tad Vasario 16-ąją ir savo meilę gimtajam kraštui jaunimas sugalvojo įprasminti kitaip: jie kuria eletroninį laikraštį „Per Obelius į pasaulį”.

Prie idėjos prisijungė istorikas, Obelių laisvės kovų istorijos muziejaus vadovas Valius Kazlauskas.

– Mūsų mokiniai yra išradingi ir kūrybingi. Tačiau reikia, kad kas jų kūrybinę energiją nukreiptų tinkama linkme, – sakė mokytoja M. Nargelienė.

Taigi obeliečiai ėmė ieškoti talkininkų, turinčių laikraščio kūrimo patirties. Jie paklausė ilgametę žurnalistės bei dizainerės-maketuotojos patirtį turinčią Liną Dūdaitę-Kralikienę, gal ji galėtų padėti.

Prie leidinio kūrėjų grupės prisijungė ir Nerijus Kralikas, rengsiantis video siužetą apie laikraščio kūrimą.

 

Naujų temų paieškos

Elektroninio laikraščio idėja – atspindėti tai, dėl ko kovojo ištisos lietuvių kartos. Tik padaryti tai be patoso ir pompastikos. Tiesiog parodyti šiandieninį Obelių gyvenimą: kultūrą, verslą, miesto žmones. Ir tuos, kurie mylimą miestą prisimena iš toli.

Tad vasario 3 d. jaunieji Obelių gimnazijos korespondentai rinkosi į pirmą leidybinės grupės susirinkimą. Jame – gausybė minčių, idėjų, tikslų.

– Per Obelius į pasaulį” straipsnių herojais taps gausybė šios bendruomenės žmonių –parasparnių sporto entuziastas, valstybinių švenčių proga skraidinęs trispalvę virš savojo miesto, jaunasis motociklininkas, jaunieji šauliai, Obelių sporto klubo, jaunimo draugijos „Sėlos ramuva” žmonės.

Dėmesys bus skiriamas ir tiems, kurie yra toli nuo Obelių: skalsesnės duonos šeimai parvežti į Norvegiją išvykusiam emigrantui, Europos keliuose vilkiko vairuotoju dirbančiam obeliečiui.

 

Apie užsienį ir pareigą Tėvynei

Obeliečių projektas peržengė Lietuvos sienas: antradienį buvo surengta planuota išvyka pas kaimynus latvius –  Subatės ir Ilūkstės moksleivius. Moksleiviai norėtų prisiminti ir 1918–1920 m. laisvę gynusius karius savanorius, atgulusius Latvijos Červonkos kapinėse, pabendrauti su jų įpėdiniais, žmonėmis, savo laiką, gebėjimus ir žinias skiriančiais Lietuvos saugumui – Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 506-osios kuopos kariais savanoriais.

Susirinkime dešimtokai prisiminė ir obelietį, kuris savo noru išėjo tarnauti tėvynei į Lietuvos kariuomenę. Jie tikisi, kad šis karys sutiks papasakoti apie savo pasirinkimą ir tai, kaip jam sekasi mokytis ginti savo šalį. Ši tema jaunuoliams itin aktuali: juk vos po poros metų kai kurie jų bendraamžiai, o gal net ir jie patys, papildys Lietuvos karių gretas.

Laikraščio kūrėjus obeliečiai išvys ir miesto gatvėse. Jie žada praeiviams dalinti miesto simbolį – obuolius, trispalvius savo geltonais, žaliais ir raudonais šonais.

 

Apie krašto gyvastį

O pirmąjį „kovos krikštą” jaunieji Obelių korespondentai gavo ten, iš kur gyvasties semiasi šis kraštas – Obelių verslo įmonėse.

Jaunimas dėkingas už įdomią ir informatyvią ekskursiją po Obelių spirito varyklą. Šioje įmonėje pagaminta produkcija bei elektros energija keliauja į daugybę pasaulio valstybių. – Jei prie kiekvieno įmonės ribas paliekančio elektrono prikabintume vėliavėlę, elektros jungtimis jie pasiektų Švediją, Latviją, Estiją, – sakė įmonės vadovas Povilas Stumbrys. Jauniesiems obeliečiams jis teigė, kad įmonėje jie laukiami ne tik kaip ekskursantai, bet ir kaip būsimieji darbuotojai.

Direktorius paprastais įmonės gyvenimo pavyzdžiais motyvavo jaunuolius siekti ne tik popierinių diplomų, bet ir realių žinių.

– Jei mokykloje neišmoksite pamokos, gausite dvejetą. Jei suklysite gamybos įmonėje, pavyzdžiui, bandysite išardyti elektros variklį neatjungę elektros srovės, rizikuosite gyvybe, – sakė jis.

Įdomią ekskursiją po gamyklą vedė technologė Laura Gaidžiūnaitė. Ji jau ketverius metus dirba Obelių spirito varykloje, į šį Lietuvos pakraštį atvykusi iš Kauno. Ji neslepia, kad iš pradžių gyvenimas nedideliame provincijos mieste prilygo „kultūriniam šokui”. Tačiau po truputį išsiplėtė jos pažįstamų ratas, atsirado įdomių veiklų. Tiesa, ji norėtų, kad Obeliai taptų patrauklesni jaunimui: atsirastų jauki kavinė pasėdėti su draugais po sunkios darbo dienos, alpinizmo sienelė, tinklinio aikštynas, išsivystytų gausesnė sportinė veikla.

„SV Obeliai” gamybos vadovė technologė Simona Šulinskytė jauniesiems obeliečiams skaičiais pasakojo apie įmonės gamybos apimtis: kasdien į ją su žaliavomis atvyksta po 10 vilkikų ir tiek pat jų išvyksta su produkcija – aukštos kokybės rapsų aliejumi. Jaunimui buvo įdomu, kuo ypatingi Lietuvoje užauginti rapsai. Pašnekovės teigimu, Lietuva, o ir Obelių kraštas, turi unikalų, ypač švarų dirvožemį ir vandenį, todėl augalai neprisisotina kenksmingų medžiagų. Iš jų pagamintas puikus aliejus keliauja į daugelį Europos valstybių. Šioje įmonėje jauni specialistai irgi laukiami, taigi, studijas baigę obeliečiai turi kur sugrįžti.

Obelių gimnazistai dėkingi įmonių vadovams, skyrusiems savo laiko jaunimo iniciatyvai.

 

Lina Dūdaitė-Kralikienė