Vartų mokestis – šiukšlinas reikalas

temainfo.lt asociatyvi nuotr.

 

Praėjus kelioms dienoms po to, kai nežiūrint į skaičius ir argumentus Kupiškio rajono valdančiosios daugumos balsais vis dėlto buvo patvirtinta nauja dvinarė šiukšlių rinkliava Kupiškyje, pažiūrėkim į viską skaičių kalba.

 

Perskaičiuota sąžiningai

Dabar šiukšlių rinkliavos mokestis bus dvinaris: pastovioji dalis 9 Eur ir kintamoji dalis 13 Eur tai sudaro 22 Eur per metus vienam asmeniui, o buvo 17 Eur.

Valdantieji aiškina, kad tai nedaug tik 5 Eur pabrango. Lengva skaičiuoti kitų pinigus. Bet palyginkim: vienam gyventojui pabrangimas siekia 29,5 proc. O jei šeimoje du suaugę moka po 22 Eur ir dar du vaikai, kurie išvykę į mokslus, ar į užsienį? Juk jie vis tiek mokės po 9 Eur pastoviąją dalį. Vadinasi, tokia šeima mokės po 62 Eur per metus, o tai jau 82 proc. pabrangimas. Gal valdantieji girdėjo, kad pensijos ar vidutinis atlyginimas kils nuo 30 iki 80 procentų?

Transporto ir sandėliavimo paskirties bei kitos paskirties pastatų šeimininkams šiukšlių rinkliava be didelės argumentacijos pabrangsta 3,5 karto. Sakoma: „Verslas susimokės”, o juk mokėti turės nuo turimų pastatų ploto.

Niekas negalėjo paaiškinti, kodėl rinkliava už šiukšlių šalinimą pinga gamybos ir pramoninės paskirties, viešbučių, prekybos (tame tarpe ir „Maximos”) bei viešojo maitinimo paskirties pastatų savininkams. Bet kodėl 15-40 proc. pinga juridinių asmenų garažams, administracinėms, sveikatos priežiūros, mokslo, kultūros, sporto pastatams, galiu surasi ryšį. Tuos pastatus daugiausia valdo Kupiškio rajono savivaldybės administracija, taip taupomi savi pinigai ir užkraunama viskas ant gyventojų, nes iš jų visada paimsi.

 

Nieko nepadaryta, kad kaina nedidėtų

Jau prieš metus buvo žinoma, kad surenkama rinkliava nepadengia atliekų šalinimo išlaidų. Pirmas Kupiškio valdžios žingsnis pradėta baudžiamoji akciją: Kupiškio komunalininkams įsakyta neimti iš gyventojų biodegraduojančių atliekų lapų, šakų, obuolių ir visko, kas pūna. Tačiau valdžia nesivargino tinkamai informuoti apie savo akciją ir nepasirūpino, kur gi dėti tas kiemo atliekas, kurių negalima pilti į buitinių atliekų konteinerius, o su maišeliu obuolių ar lapų tikrai gyventojas neis į tam tikslui įrengtą sąvartyną už Byčių kaimo. Pirma tinkamai įrenkit vietą, kur netoli galima dėti skaidžias atliekas, kaip jas surinkti ir, žinoma, informuokit visuomenę.

UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro“ (PRATC) direktorius Gintaras Ulys, rugpjūčio pradžioje pristatęs sąvartyno atliekų tvarkymo Vartų mokesčio pagrindimą (pabrangimą), nurodė (kaip vieną iš priežasčių, dėl ko brangsta mokestis) atliekų kiekio mažėjimą. Logika tokia: versle mažėjant apimtims mažėja sąnaudos. Bet PRATC tai negalioja. Jų atlyginimai solidūs: du administracijos vadovai gauna po 1 878 Eur, du padalinio vadovai po 976, septyni specialistai po 759 ir 20 darbuotojų po 591 Eur atlyginimą. Ir dar. Pasak kažkokio analitiko, Lietuvoje kasmet numatoma 5 proc. infliacija, tai dar nusimatytas ir kasmetinis atlyginimų didėjimas po 5 proc. Visa tai gula į mūsų mokamą rinkliavą, žinant, kad PRATC patys atliekų netvarko, o samdo privatų operatorių su 35 žmonių kolektyvu; PRATC tik prižiūri, kontroliuoja ir skaičiuoja.

 

Rinkliava įsigalios tik nuo kitų metų

Daug kartų rajono valdžiai sakiau, kad pakovokim dėl rajono gyventojų. Yra tame PRATC vidinių rezervų, juo labiau, kad Kupiškis yra šio centro akcininkas ir turi atstovą valdyboje. Buvo tvirtinama, kad tai neįmanoma, kad tai neturės įtakos rinkliavos dydžiui. Rugsėjo 8 d. Tarybos posėdyje administracijos direktorius išdidžiai pareiškė, kad 5 proc. pavyko sumažinti PRATC sąnaudas. Vadinasi, galima. Bet kodėl tais 5 proc. nesumažėjo rinkliava?

Siūlyčiau rajono valdžiai patiems paimti kalkuliatorių ir dar kartą pabandyti (nesamdant brangių mokslininkų už 11 000 Eur) paskaičiuoti. Gal pavyks perskaičiuoti teisingai? Juo labiau, kad ši dvinarė rinkliava įsigalios tik nuo kitų metų.

 

Virginijus Andrijauskas

Kupiškio rajono savivaldybės tarybos Vietinio ūkio, architektūros ir aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas