Valstybinės šventės ribojamos ne Anykščiuose, o Rokiškyje

Rokiškio rajono savivaldybės administracija paskelbė, ribojanti galimybes minėti valstybines šventes prie UAB „Lašai“ ir Topo centro pastato (Respublikos g. Nr.106).

Vos prieš savaitę Rokiškio verslo klubo surengtame Sausio 13-osios minėjime jo vedėjas Stasys Mekšėnas rajono mero Antano Vagonio klausė:

– Kažkas prieštaravo ir nenorėjo, kad būtų šis renginys. Ar jūs tai žinojot?

– Galiu pasakyti atvirai ir garsiai: tikrai nebuvo nieko tokio, kad kažkur, kažkas, kažko neleistų. Tai buvo susiję su saugumu – buvo šis dalykas. Tačiau, kad kažkam kas nors trukdytų švęsti mūsų Laisvės gynėjų dieną… Gal tai ne mūsų mieste? Gal Anykščiuose čia buvo taip? – Sausio 13-osios šventėje susirinkusiesiems šnekėjo Rokiškio rajono Antanas Vagonis ir žadėjo: – Tikrai ne, nebus trikdžių ir ateityje.

A.Vagonis galimai ir pats nepaaiškintų, prie ko čia Anykščiai?

Gi Rokiškio verslo klubas jau antri metai visuomenę kviečia į Sausio 13-osios, Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios šventes. Jos vyksta prie UAB „Lašai“ administracinio pastato, Respublikos gatvėje paženklinto 106-uoju numeriu. Vieta pasirinkta neatsitiktinai: čia erdvu, aplik yra automobilių stovėjimo vietų, be to, centro „Trys lašai” savininkas, žinomas rajone verslininkas Zenonas Akramavičius ant administracinio pastato sienos yra pakabinęs LED ekraną: šventės tampa betarpiškos, puikiausiai gali matyti dainininkus, muzikantus, renginio vedėjo kalbinamus pašnekovus ir, žinoma, save patį. Visa tai renginius daro patrauklius ne tik arbata ir koše patrauklius, bet ir galimybe patiems dalyvauti renginio šurmulyje. Tokie šventiniai masių susisėjimai didina ir juos organizuojančiųjų žinomumą bei patrauklumą.

Rokiškio rajono savivaldybės administracija savo pranešimą pradeda labai įtaigiai. Jame rašoma: „Kaip ir kasmet, taip ir 2016 metais, Rokiškyje bus pažymimos Valstybinės šventės ir kai kurios atmintinos datos. Nors pagrindiniai jų organizatoriai yra rajono savivaldybės administracija ir centrinės kultūros įstaigos, pastaraisiais metais gražias iniciatyvas rodo įvairios nevyriausybinės organizacijos. Įsimintinus šventinius renginius organizuoja ir Rokiškio verslo klubas (kalba netaisyta, aut. past).”

Pagrindinis organizatorius per Sausio 13-osios renginį Nepriklausomybės aikštėje paleido Eriko Druskino radijo spektaklį. Kiek žmonių jo klausėsi? Ir kas dabar kaltas dėl rokiškėnų pokšto, girdi radijo spektaklis labiausiai patiko vėliavos kotui, nes tik jis viską girdėjo.

Jokioms valdžioms niekada nepatiko dideli pačios valdžios negarbinantys susibūrimai. Todėl didėjantis Rokiškio verslo klubo populiarumas neigiamai veikia ir Rokiškio valdininkus. Šiandien jie negali sustabdyti Klubo įtakos Rokiškio miesto vietos veiklos grupės veikloje, negali reguliuoti Klubo sprendimų, kuriuos visuomeninius renginius remti, kurių ne. Klubo gretos didėja, ir jos narių valdomų įmonių bendras metinis biudžetas kelis kartus viršija Rokiškio savivaldybės biudžetą.

Tokie renginiai, kokius klubas organizuoja prie Respublikos gatvės 106-ojo namo kieme rokiškėnams patrauklūs. O juk nespėsi apsidairyti, žiūrėk, – ir vėl savivaldos rinkimai…

Kas belieka šiuo metu valdžioje esantiems socdemams, darbiečiams ir tvarkiečiams? Po truputį drausti tokias šventes.

Todėl Savivaldybės tinklalapyje ir skelbiama: „2016 m. sausio mėn. pradžioje Rokiškio rajono savivaldybės kelių eismo saugumo komisija atkreipė dėmesį, kad renginiai, vykstantys prie UAB „Lašai“ ir Topo centro pastato (Respublikos g. Nr.106), automobilių stovėjimo aikštelėje, nėra saugūs. Judriu regioniniu keliu (Taikos gatve) vyksta didelis eismo judėjimas, o minėta automobilių stovėjimo aikštelė turi aiškią transporto statymo paskirtį. Dėl šių priežasčių kelių eismo saugumo komisija pareiškė, kad organizuoti masinius renginius prie regioninių kelių neturėtų būti leidžiama. Apie tai ne kartą buvo diskutavusi ir rajono renginių organizavimo komisija, geranoriškai žiūrinti į Rokiškio verslo klubo iniciatyvas, tačiau taip pat nuogąstaujanti dėl nesaugios renginių vietos. Kadangi Sausio 13-osios dienos minėjimo renginiai jau buvo suplanuoti, verslo klubo renginys atšauktas nebuvo, tačiau ateityje bus rekomenduojama jo renginius rengti saugiose ir kultūros renginiams pritaikytose vietose.

Rokiškio rajono savivaldybės administracija tikisi renginių organizatorių supratimo ir kreipiasi į visas įstaigas ir organizacijas, siūlydama Valstybės švenčių ir atmintinų datų paminėjimo bei kitų renginių vietas pasirinkti saugiose, renginiams pritaikytose vietose.”

Rajono mero pažadas turi stipresnę galią nei Kelių eismo saugumo komisijos rekomendacijos. Nebent meras švaistosi pažadais. Jis jau yra jų pabarstęs labai stiprių, o Anykščių merui jų nenurašysi.

Vis dėlto lieka neaišku, kodėl Nepriklausomybės aikštėje renginius organizuoti saugiau nei prie LED ekrano…

 

Rita Briedienė

Autorės nuotrauka