Vaidotas Grincevičius: „Draugai, gal kas turite policijos mašinos plafoną/mirgalką?”

Vaidotas Grincevičius, vienas iš vaizdo klipo autorių „Šėtone, prašau”, vakar savo „Feisbuko” paskyroje uždavė klausimą: „Draugai, gal kas turite policijos masinos plafona/mirgalke?” Tik tiek. Be jokių š, ž. Tik vienas klausimas, ir patiktukais jį paženklino 1600 žmonių. O kol pabaigėme rašinį, jų jau buvo 1800.

Vaidoto „Feisbuke” niekas atvirai nedžiūgauja, kad rugsėjo 6 d. Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė dvejus metus trukusioje troškūniečių Vaidoto ir Manto Grincevičių bei jų pusbrolio Giedriaus Sasnausko byloje paskelbė išteisinamąjį nuosprendį.

Gal 100 komentatorių pokštauja juokauja, keikiasi – aptarinėja automobilį „Balta, kai gulbė”. Tai, bene, bus dekoracija naujam V.Grincevičius klipui „Kaimo policija”. Tarp daugybės komentarų šmėsteli vienintelis trumpas priminimas: „O tik baigės bėdos…”

Svetainė teismai.lt cituoja teisėją Z.Gavėnienę. Ji teigia: „Nors daina ir vaizdo klipas yra neigiamo turinio, vien tik neigiamų teiginių vartojimas sukurtoje dainoje ir vaizdo klipe, nesant konkrečių tiesioginių pareiškimų, skatinančių neapykantą, kurstančių niekinti, diskriminuoti ir skatinančių vartoti fizinį smurtą prieš vaikus, negali būti pripažįstami nusikalstama veika: ši daina ir vaizdo klipas nėra tokio pavojingo turinio, kurį galima būtų vertinti kaip kurstantį neapykantą, niekinimą ar diskriminaciją.“

„Teismas pripažino, kad kaltinamieji savo kūrybą, saviraiškos laisvę išpildė netinkamai, tačiau jų kūriniai negalėjo realiai sukurstyti portalo „Youtube“ (kuriame buvo įkelta daina ir jos vaizdo klipas) vartotojų smurtauti prieš vaikus ar fiziškai su jais susidoroti.

Kaltinamieji šioje byloje išteisinti ir dėl to, kad jų veiksmai nebuvo atliekami tyčia: kurdami dainą jie neturėjo jokio tikslo sukurti žmones prieš vaikus skatinančios smurtauti dainos – byloje nėra įrodymų, kurie patvirtintų kaltinamuosius veikus tyčia. „Išklausėme visų liudytojų parodymų ir nė vienas jų nepatvirtino, kad kūrėjai būtų galėję turėti kokių nors tyčinių ketinimų paskatinti smurtą“, – pridūrė Z. Gavėnienė.

Kūrinio „Šėtone, prašau“ istorija prasidėjo 2014-ųjų rudenį, kai interneto vartotojas, aptikęs vaizdo klipą kreipėsi į policijos pareigūnus.

Kai byla atkeliavo iki teismo, G.Sasnauskas teismo buvo įpareigotas naktimis būti namie, broliams Grincevičiams teismo įsakymu buvo skirtos piniginės baudos, tačiau troškūniečiai paprašė bylą nagrinėti iš esmės.

Grincevičiai ir G. Sasnauskas buvo kaltinami pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 1, 2 ir 3 dalis, pagal kurias jiems grėsė iki trejų metų laisvės atėmimo bausmės.

Išteisinamasis teismo nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui paduodant apeliacinį skundą per Anykščių rajono apylinkės teismą.

Kaltinamieji pasirašė pasižadėjimą neišvykti iki įsigalios teismo sprendimas, ” – rašo teismai.lt.

Gal V.Grincevičius kada nors sukurs filmą, ką jam, jo broliui ir pusbroliui teko išgyventi per pastaruosius dvejus metus. Jie, ko gero, buvo nufotografuoti „anfas” ir „profil”, iš seilių nustatytas jų DNR – juk byla tai baudžiamoji. Ar ne ši patirtis persikelia į jo klipą: sportuojantis vaikinas, vadinamas Kauno Minedu, spjauna per petį, apsispjauna, visa tai nubraukia pirštu ir nulaižo… Gal kada nors visa tai peraugs į meną.

Ar teismo sprendimą skųs prokuroras, parodys 20 dienų laikotarpis. Vaidotas neskųs, bet, ko gero, ir toliau šokiruos. Dvejus teismų metus spauda jį ir jo bendraautorius vadino kūrėjais. Ir tikrai: jie nieko neerzina tyčia – nenorit nežiūrėkit, o pažiūrėję nekaltinkit, jog tenka raugėti visą dieną nuo matytų vaizdų. Didžiulė įtaiga.

– Iš patirties sakau, kad nusikalstomas pasaulis yra daug įdomesnis, nes dabar jau nuobodu darosi, – savo „Feisbuke” skelbia Vaidotas. Šiuo metu jį stebi 149203 žmonės. Blogo žmogaus įspūdžio jis nesudaro.

 

Adelija Varnaitė

Emilijos Briedytės nuotr.