Ukrainiečiai kupiškėnų delegaciją priėmė šiltai


Kelionė liko neapžvelgta

Rugpjūčio 22–26 dienomis kupiškėnų kelionė į Ukrainos Respublikos Manevyčių miestą liko neapžvelgta. Taip dažniausia ir būna. Žinių apie rajonus ar miestus partnerius Savivaldybė pateikia retokai, ir kažin ar daug kupiškėnų galėtų ką nors papasakoti apie Manevyčius. Kupiškio rajono savivaldybė su Manevyčių rajonu bendradarbiavimo sutartį pasirašė 2003 m. rugpjūčio 22 d. Tad viešnagė šiame mieste visada turi du – sutarties pasirašymo sukakties ir rugpjūčio 24-ąją švenčiamos Ukrainos nepriklausomybės dienos – šventinius atspalvius. Vieni pas kitus daugelį kartų lankėsi abiejų rajonų vadovai, meno kolektyvai, pedagogų grupės. Manevyčių rajono vadovai kupiškėnus kasmet kviečia kartu paminėti Ukrainos nepriklausomybės dienos, ukrainiečiai Kupiškyje dalyvaudavo etnografinėje „Lingaudalos“ šventėje, o ją panaikinus atvyksta į vienos dienos pop kultūros festivalį „Stichijos“.


Nors ir toli nuo apsišaukėliškos respublikos

Manevyčiai yra įsikūrę vakarinėje Ukrainos dalyje, Volynės srityje, tolokai nuo apsišaukėliškos Luhansko liaudies respublikos, tačiau vis tiek gyvena karo nuotaikomis: prieš pat Nepriklausomybės dieną į Manevyčius buvo pargabenti kareivio Oleksandro Kolbuno palaikai. Kaip praneša Manevyčių rajono vadovas Andrijus Lindiukas, laidotuvėse dalyvavo Lenkijos Respublikos Senato Pirmininkas Stanislavas Karčevskis. Anot A. Lindiuko, labai reikšminga, kad vienas svarbiausių Lenkijos pareigūnų žino ir supranta: Ukrainos kariai saugo ne tik savo šalies nepriklausomybę, bet ir visą Europą. Tikėtina, kad Ukrainos nepriklausomybės dieną tai buvo pakartota ne kartą.


Dar praėjusiame rajono Tarybos posėdyje

Kaip jau rašė temainfo.lt, praėjusiame Kupiškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje balsų dauguma buvo apsispręsta: trims mėnesiams nuo mero pareigų nušalintas Dainius Bardauskas į Ukrainos Respublikos Manevyčių miestą vyksta kaip Tarybos narys. Opozicijos atstovas Vidmantas Paliulis teiravosi, ar ukrainiečiai partneriai žino apie dabartinę situaciją savivaldybėje? 
– Nežinau, – atsakė Savivaldybės administracijos specialistė Snieguolė Vairienė.
– Aš galiu atsakyti gerbiamam Paliuliui, – įsiterpė D. Bardauskas.
– Aš neprašiau jūsų atsakymo, – atrėžė šis.
D. Bardauskas nepasinaudojo pasisakymo teise, ir nepaaiškino Tarybos nariams bei visuomenei, kodėl būtent jis, po STT tyrimo iki spalio 10 d. nušalintas nuo mero pareigų, važiuoja į Ukrainą.

Pokalbis su Subačiaus bendruomenės pirmininke

Pakalbinome Subačiaus bendruomenės pirmininkę, Kupiškio rajono tarybos narę Neringą Klimavičieną, į Manevyčius vykusią kartu su Kupiškio rajono tarybos nariu D. Bardausku. Jis pats į telefono skambutį atsiliepė ne iš karto.

– Kaip būtų atrodęs Kupiškis, nenusiuntęs į Manevyčius savo delegacijos? – teiravomės N. Klimavičienės.
– Manau, kad reikia palaikyti santykius – jie yra labai trapūs. Nors mūsų delegacija buvo nedidelė – aš, p. Dainius Bardauskas ir vairuotojas, Manevyčių žmonės, su kuriais bendravome, labai džiaugėsi, kad partneriai kartu su jais mini šalies Nepriklausomybės dieną, dėkojo, kad ir patys buvo pakviesti į Kupiškio „Stichijas“.

– Keli Manevyčių žmonės šią vasarą buvo atvykę į Kupiškį?
– Lyg ir keturi.

– Kokiais renginiais buvo pažymėta Manevyčių šventė?
– Vyko labai iškilmingas minėjimas. Delegacijos buvo priimtos labai šiltai. Su Lenkijos Zgežo miesto partneriais Manevičiai pasirašė bendradarbiavimo atnaujinimo aktą.

– Toks aktas pasirašytas bendradarbiavimo jubiliejinės sukakties proga?
– Manau, kad taip.

– Ar Manevyčių vadovai žinojo apie Kupiškio rajono savivaldybės vadovo situaciją?
– Taip. Jis pats paaiškino, išdėstė situaciją.

– Kokia situacija paties Manevyčių rajono vadovo A. Lindiuko po to, kai Prezidentas Volodymyras Zelenskis paleido Aukščiausiąją Radą?
– Mums sakė, kad praėjusios savaitės antradienis – paskutinė jo darbo diena.

– Gal aptarėte kokius nors ateities planus ar projektus?
– Buvo surengtas susitikimas su Manevyčių rajono savivaldybės darbuotojais. Kalbėjome apie galimybę organizuoti bendras Manevyčių ir Kupiškio rajonų vaikų vasaros stovyklas. Tokias ukrainiečiai rengia su Zgežo savivaldybe.

–Ar buvo surengta pažintinių kelionių?
– Taip. Aplankėme Lenkijos karininkų žūties vietą (tikėtina, jog tai – 1916 m. liepos 4–6 dienomis vykusio Kostiuchnovkos mūšio vieta: čia rusų armijos 26 tūkst. karių apsupo austrų-vengrų ir vokiečių pajėgas, o poros tūkstančių lenkų legionas bandė sąjungininkus išvesti iš apsupties; šis mūšis, įvykęs dabartinio Manevyčių rajono teritorijoje, ties Kostiuchnovkos kaimu, vadinamas kruviniausiu įvykiu Pirmo pasaulinio karo istorijoje, aut. past.).

– Kiek dviejų žmonių kelionė kainavo rajono Savivaldybei? Kokių vežėte dovanų, kokių patys gavote?
– Nežinau, kiek kainavo. Vežėme simbolinių dovanėlių – lankstinukų, pakabukų, saldainių, šokolado. Panašių gavome ir patys.


Visuomenė klausimų neuždavė

Paskambino Manevyčiuose Kupiškio rajono savivaldybės tarybai atstovavęs D. Bardauskas. Jam temainfo.lt suteikė galimybę atsakyti į rajono Tarybos nario V. Paliulio klausimą, ar ukrainiečiai partneriai žinojo apie dabartinę situaciją savivaldybėje?

– Nenoriu kalbėti šia tema. Gerbiamo Paliulio pasakymas buvo nemandagus, įžeidus.

– Tikėtina, jog visuomenei būtų įdomu sužinoti jūsų neišsakytą atsakymą.
– Visuomenė manęs neklausė.

– Prokuratūra Jums sugriežtino kardomąsias priemones. Ar tam turėjo įtakos kelionė į Ukrainą?
– Jų ir paklauskit.


Rita Briedienė
Neringos Klimavičienės pateiktos nuotraukos