Mergaites ugnies vardais pasiglemžė liepsnos

 

Iš policijos pranešimo

Kovo 14 d. 5.00 val. Panevėžio apskrities VPK pareigūnai gavo pranešimą, kad gesinant Rokiškio Vilniaus gatvės namo gaisrą rasti dviejų mergaičių (gim. 2005 m.) kūnai. Pirminiais duomenimis, gaisras kilo nutekėjus dujoms.

Policijai žinomų sugyventinių – 1974 m. gimusios moters ir 1983 m. gimusio vyro – namuose gaisras kilo paryčiais. Pirminiais duomenimis, dujų balionas buvo nesandarus, nutekėjo dujos. Vyrui degantis cigaretę įvyko sprogimas.

Vyras spėjo išnešti sūnų (gim. 2010). Vaikas nenukentėjo. Sugyventinės dukra ir tokio pat amžiaus tame pačiame kambaryje miegojusi kaimynų mergaitė, liko degančiame name. Jos abi žuvo. Moteris (girtumas 1,60 prom.) nenukentėjo. Vyras – įtariama, taip pat neblaivus – apdegė veidą, jis išvežtas į Kauno klinikas.

 

Apsikabinusi juodą maišą…

Gaisro nuniokotas namas Vilniaus gatvėje yra vos keli šimtai metrų nuo Nepriklausomybės aikštės. Kauno gatvė, kurioje su tėvais gyveno Ugnė, irgi įsiremia į aikštę. Iš vienos gatvės į kitą lengviau patekti per aikštę, aplink, tačiau Ugnės tėvai, sužinoję apie nelaimę, bėgo tiesiai per kiemus…

Mergaičių kūnus pro antro aukšto langą gaisrininkai jau buvo nukėlę į apačią. Prie namo laukė trys greitosios. Gabiją dar bandyta gelbėti, o Ugnė jau neberodė jokių gyvybės žymių.

Motina, parkritusi ant kelių, supo savo vaiką, įvilktą į juodą maišą, negalėdama nuo jo atsiplėšti. Moterims ji kartojusi, kaip nenorėjo leisti Ugnės nakvynei pas Gabiją, tačiau dukra raudojusi, prašiusi…

Vėliau, apie pietus, žmonės matė Ugnės mamą, nešiną balta suknele. Netrukus ji išvyko į Aleksandravėlę, pas motiną. Čia gyvena ir jos sesuo, Ugnės krikšto mama. Visa Aleksandravėlė išgyvena nelaimės skausmą: mergaitė dažnai čia lankydavosi, visas kaimas ją žinojo ir mylėjo.

Paskutinį kartą atsisveikindama su krikštamote Ugnė apsikabino ją ir pasakė:

– Aš labai tave myliu.

 

Prosenelis tyliai verkė

– Pabudau nuo smagaus pokštelėjimo. Paskui išgirdau žmonių šūksnius. Nesikėliau. Gulėjau ir klausiausi, kaip sriūbauja moterys. Užmigau… – pasakojo senolis Balys Spundzevičius.

Apie 7 val. 80-metį senolį pažadino skambutis į duris. Jis atsikėlė neskubus, lėtai ir ilgokai keliavo iki durų.

– Anūkas Tomas žino, kad esu širdininkas invalidas, ir laukė, kol atidarysiu duris. Pas mane niekas ir nebeateina, tik jis ir socialinė darbuotoja. „Nebeturime vaiko”, – pasakė Tomas. Stovėjo abu su žmona laiptinėje ir verkė. Susiėmiau už galvos: o kad tau, nelaimė! Tai man tuomet pokšėjo, tai mano skausmą šūkavo moterys…

Tik prieš Kalėdas palaidojau dukterį. Akla ji buvo, pačiai reikėjo pagalbos, bet vis buvom dviese. Žmona prieš keletą metų mirė. Ugnytė pas mus mėgdavo atbėgti. Tik kai paaugo, – rečiau. Kiek ji ant nugaros nešiota! Ilgai buvau jos arkliukas. Kovo 31 d. jai būtų sukakę 10-mt. Tomo žmona laukiasi. Jau balandžio mėnesį turės gimdyti. Kaip ir beišnešios vaikelį… Susėdom, va, čia, ir verkėm. Paklausiau, ar labai Ugnytė apdegė. Sakė, kad koja gerokai paliesta ugnies. Ir vardai kokie – pagalvok! – Ugnė ir Gabija. Liepsnoms jų ir prireikė, – kalbėjo B.Spundzevičius.

Senolis mano, kad tokių gaisrų Lietuvoje dar bus. Jis suvokti negalįs, kaip taip leidžiama: nusipirkai dujų balioną, pats prisimontavai jį prie viryklės ir gyveni galimai saugus.

 

Gelbėjo nebesigilindami į aplinkybes

– Įvykį tiria policija, mes tik padedame jiems tirti. Versijos yra kelios, bet neatmetama ir dujų nutekėjimo galimybė. Ar buvo požymių, kad mergaitės bandė gelbėtis? Ugniagesiai buvo ugnyje, aplink – didžiulis karštis. Jiems buvo pranešta, kad viduje yra du vaikai, ir jie juos gelbėjo nebesigilindami į aplinkybes, – sakė Virgilijus Kulikauskas, Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio inspektorius.

Anot V.Kulikausko, pirmoji gaisrinės mašina atvyko per tris minutes po gauto pranešimo; pro medinio namo stogą jau veržėsi liepsnos. Ugnį pavyko užgesinti, jai nespėjus įsiplėsti į pirmą aukštą. Ugniagesių automobilis prie ugnies apniokoto namo budėjo visą dieną. Name gyvena trys šeimos; nukentėjusioji buvo įsikūrusi mansardoje, kurią nuomojo. 

 

Neoficialios versijos

Spėjama, kad girtaujančioje šeimoje buvo pamiršta užsukti dujų balioną. Neoficialiais duomenimis, nemažas dujų kiekis nutekėjo į kambarį, kuriame miegojo mergaitės, būtent todėl liepsna akimirksniu nuvilnijo jo link. Dar prieš gaisrą mergaitės galėjo būti apsinuodijusios dujomis.

Dėl girtavimo ir muštynių policijai žinoma šeima gali netekti galimybės auginti berniuką. Paskutinės išgertuvės šiai šeimai kainavo daug. Spėliojama, kodėl Ugnės mama leido jai nakvoti šioje šeimoje…

 

Adelija Varnaitė

Autorės nuotraukos

 

Psichologinės pagalbos tarnybos

JAUNIMO LINIJA

Pagalbą teikia savanoriai

www.jaunimolinija.ltwww.jaunimolinija.lt/laiskai

00:00 – 24:00

(I-VII)

8 800 28888

VAIKŲ LINIJA

Pagalbą teikia savanoriai

www.vaikulinija.lt

11:00 – 21:00

(I-VII)

116111

VILTIES LINIJA

Pagalbą suaugusiems teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

paklausk.kpsc.lt/contact.php

vilties.linija@gmail.com

00:00 – 24:00

(I-VII)

116123

PAGALBOS MOTERIMS LINIJA

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

www.moters-pagalba.lt/linija

pagalba@moteriai.lt

10:00 – 21:00

(I-V)

8 800 66366

LINIJA DOVERIJA

Pagalbą jaunimui rusų kalba teikia savanoriai

16:00 – 20:00

(I-VII)

8 800 77277

KRIZIŲ ĮVEIKIMO CENTRAS

Pagalbą suaugusiems teikia psichikos sveikatos specialistai

www.krizesiveikimas.lt

Olandų 19-2, Vilnius

16:00 – 20:00

(I-III-V)

8 640 51555

PAGALBOS MOTERIMS LINIJA – EMOCINĖ PARAMA

8 800 66366

kasdien nuo 10.00 iki 21.00

pagalba@moteriai.lt