Teroro išpuoliai Paryžiuje išryškino naujas kovos priemones

Teroro išpuoliai Paryžiuje išryškino būtinybę geriau koordinuoti ES ir valstybių pastangas stabdyti radikalėjimą ir terorizmą. Tai pažymima lapkričio 18 d. priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje.

Europarlamentarai siūlo parengti įtariamų „džihadistų“ juodąjį sąrašą ir įteisinti „užsienyje kovojančio asmens“ sąvoką: tokius asmenis būtų lengviau sulaikyti kertančius ES sieną ir nuteisti. Valstybės raginamos nedelsiant sustiprinti ES išorės sienų kontrolę ir informacija apie suradikalėjusius ES piliečius intensyviau keistis tarpusavyje bei su EUROPOL.

EP pakartoja savo įsipareigojimą dar šiemet sutarti dėl ES lėktuvų keleivių duomenų įrašų (PNR) direktyvos. Tačiau vien šios direktyvos nepakanka – jie ragina priimti universalią kovos su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu strategiją, nedelsiant persvarstyti šaunamųjų ginklų direktyvą.

Rezoliucijoje siūloma konfiskuoti galimų teroristų pasus, užšaldyti jų finansinį turtą, kurti bendruomenės narių perspėjimo apie asmenų radikalėjimą sistemą ir stiprinti kultūrų dialogą, investuoti į socialinius ir kaimynystės projektus.

Siekiant sustabdyti radikalėjimą kalėjimuose europarlamentarai siūlo, paisant žmogaus teisių, juose atskirti kalinius, kurie propaguoja smurtinį ekstremizmą ar yra užverbuoti teroristinių organizacijų.

Kadangi internetas tampa svarbia radikalėjimo ir fundamentalizmo kurstymo platforma, EP siūlo jame operatyviai šalinti smurtinį ekstremizmą kurstantį turinį. Interneto bendrovių, įskaitant socialinius tinklus, atsisakymas bendradarbiauti turėtų būti prilygintas bendrininkavimui su teroristais, įsitikinę europarlamentarai.

Savo ruožtu EP smerkia islamofobijos ir rasizmo kurstymą bei pabėgėlių gretinimą su teroristais. Europarlamentarų įsitikinimu, toks kurstymas kaip tik pasitarnauja teroristinių grupuočių propagandai ir skatina asmenis prie jų jungtis. EP siūlo numatyti europines kovos su islamofobija gaires.

Rezoliucijai pritarė 548 EP nariai, nepritarė 110, o susilaikė 36.

 

EP spaudos tarnyba