Tebegyvename pasiruošimo susirgti sąlygomis: trūksta ne tik kaukių, bet ir informacijos

Žmonės įtikinti, kad kaukės nepadeda, jų nedėvi. Daugelis jų nė neturi. Kyla ginčai dėl būtinumo skirti daugiau lėšų medikams. Teikiantieji tokius siūlymus raginami prasivėdinti galvas.


Kaip bus, taip bus?

Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui, ko gero, pavyko įrodyti, kad kaukės neapsaugo nuo koronoviruso: tai primenama kiekvienoje nuotolinėje spaudos konferencijoje.
– Kodėl nedėvite kaukės? – teiravomės daugiabučio laiptinėje sutiktos kupiškietės.
– Išgyvensiu! – abejonių nekėlė jos atsakymas.
– Tai gal ir dėl kitų verta pasistengti? – klustelėjome dėl visa ko.
Dėl kitų moteris nebuvo tokia tikra.
– Kaip bus, taip bus – sakė ji ir dar pridūrė: – Kaukės vis tiek nepadeda.
Kupiškyje tikrai retą pamatysi su kauke. Nors dėl gripo sustiprinta rekomendacija jas dėvėti, į parduotuves žmonės vis dar leidžiami be kaukių. Dažnas žino, kad jos – tik nuo gripo. Betgi panašu, kad realios gripo epidemijos nėra. Kaimyniniame Rokiškio rajone – irgi. Panevėžio visuomenės sveikatos centro Rokiškio skyriaus vadovas Pavlius Gaigalas teigia, jog 10 tūkst. gyventojų tenka 30 susirgimų gripu.


Virusas plinta kaip gaisras

Kaip tikino temainfo.lt skaitytojas, koronavirusas plinta kaip gaisras ir nepalies tik tų vietų, kur nėra žmonių. Ir tikrai: dar tik vasario 26 d. Kupiškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė Ingrida Bernatavičienė temainfo.lt sakė: „Tikrai dar nekalbėjome apie tai, ar skelbti karantiną“, o štai kovo 16 d. užsirakinome: kas įstaigose, kas namuose.
Ir vis dėlto dar turima vilties, kad koronavirusas nebesukels daugiau rūpesčių, nei jų jau sukėlė.
– Ar vis dar neketinate Kupiškio ligoninėje rengti palatų užsikrėtusiesiems koronavirusu? – teiravomės I. Bernatavičienės.
– VšĮ Kupiškio ligoninėje šiuo metu nėra numatyta patalpų priimti sergančiuosius koronavirusu COVID-19, – sakė ji.
Žinia, iš dangaus niekas nenusileis ką nors numatyti. O jei nusileis, tai jau žinok – visai nieko gero. Bet štai Rokiškio ligoninė įrengė 12 vietų susirgusiesiems COVID-19. Kaip temainfo.lt sakė šios ligoninės direktorė Ramunė Markevičienė, palatos įrengtos baiminantis situacijos, jei Panevėžys ims ir nebetalpins tokių ligonių.


Prasivėdinkit galvas!

– Ar Kupiškis turi bent vieną plaučių ventiliavimo aparatą? – teiravomės Kupiškio rajono ekstremalių situacijų komisijos pirmininkės.
– VšĮ Kupiškio ligoninėje yra 1 aparatas, – atsakė I. Bernatavičienė.
Anykščių rajono ligoninė tokių aparatų turi aštuonis, Rokiškio – penkis.
Praėjusią savaitę Rokiškio verslo klubo nariai bei rajono nederlingų žemių ūkininkai kreipėsi į rajono Savivaldybės tarybą bei valdžią, prašė iš biudžete numatytų Kaimo bei Verslo programoms lėšų pirkti plaučių vėdinimo aparatus, priemones, galinčias medikus apsaugoti nuo užkrato.
Viešai pasirodė nuomonė: „Prasivėdinkit galvas.“ Prezidentė Dalia Grybauskaitė tokį, ko gero, pavadintų asilu. Pastarajam belieka palinkėti nelikti šeštu eilėje prie plaučių ventiliatoriaus…


Kai kam kalbos apie COVID-19 tebuvo provokacija…

Rokiškio verslo klubo prezidentas, UAB „Ivabaltė“ generalinis direktorius Irmantas Tarvydis temainfo.lt sakė nesivadovavęs Rokiškio „politologų“ nuomone, neva kalbomis apie koronavirusą norima sukelti paniką, kad tai tik provokacija arba politinė agitacija, ir dar gerokai iki karantino darbuotojams nupirko saugius respiratorius.
– Jau įvykiai Kinijoje nekėlė abejonių – tik laiko klausimas, kada COVID-19 pasieks Lietuvą. Pirkau respiratorius dar tada, kai jų buvo užtektinai, o ir kainavo tokie apie 20 Eur. Bet gi niekas negirdėjo mūsų raginimų ruoštis pandemijai. Vasario 27 d. rajono Tarybos posėdyje rajono Tarybos narys Algis Čepulis lipo į tribūną ir prašė Savivaldybės vadovų bent kažkiek informuoti Tarybos narius ir visus rokiškėnus apie medikų situaciją. Mums buvo atsakyta, kad medikai viskuo apsirūpinę… – sakė rajono Savivaldybės tarybos narys I. Tarvydis.
Teigama, kad praėjusią savaitę plaučių vėdinimo aparatų dar buvo galima įsigyti už 10 tūkst. eurų, o šią savaitę jau pasigirsta kalbų, kad susirgusiuosius COVID-19 gydys pasirinktinai…


Eiliniai kupiškėnai siuvasi kaukes

Tai reikia ar nereikia kaukių? Lyg ir reikia: anot Kupiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktoriaus Roberto Baltrūno, paprastos kaukės, kainavusios 5 ct, dabar kainuoja eurą, ir tų pačių nėra.
– Kupiškio rajone, neva, pradėtos siūti kaukės? – teiravomės I. Bernatavičienės.
– Kupiškio rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos operacijų centras žino, kad siuvykla Kupiškyje pradėjo gaminti apsaugines medžiagines kaukes, taip pat gauna informacijos ir apie įmones kituose rajonuose, kurios taip pat pradėjo siūti apsaugines medžiagines kaukes. Su įmonėmis bendraujame, vykdome užsakymus, – sakė ji.
Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė įmonių neįvardina. Kupiškėnai patys, be valdžios žinios, siuva ir dalinasi kaukėmis: kai kas jas dovanoja, kai kas parduoda už 2 Eur.


Esame raginami nebesilankyti prakybos centruose

– Ko gero, didžioji dalis Kupiškio rajono gyventojų neturi respiratorių. Ar Savivaldybė ėmėsi kokių nors darbų, kad aprūpintų jais bent jau socialiai remiamas šeimas? – apie šiandienos situaciją dar pasiteiravome I. Bernatavičienės.
– Savivaldybės administracija deda visas pastangas, kad aprūpintų medikus, socialinius darbuotojus ir kitus specialistus, kurie privalo vykdyti savo pareigas, individualiomis apsaugos priemonėmis, esame užsakę ir laukiame būtiniausių apsaugos priemonių, dalį esame gavę, – reikia pripažinti, neatsakė į klausimą I. Bernatavičienė.
Betgi naudodamasi proga prie pasakyto ji dar pridūrė:
– Kadangi yra paskelbtas karantinas, tad kreipiuosi į visus Kupiškio rajono gyventojus ir prašau likti namuose, nesirinkti viešose vietose, nesilankyti prekybos centruose, laikytis asmens higienos, nes tik taip galite apsaugoti save ir kitus.
Prekybos centruose, taip sakant, naudodamiesi proga lankysimės…


Rita Briedienė