Teatrališka skapiškėnų vasara

Nors daugelis mūsų tikros vasaros nė nespėjo pajusti, tačiau Kupiškio kultūros centro Skapiškio padalinio teatralai gerų orų nė nelaukė. Jie, prisidengę pozityvumo lietpalčiais ir šypsenų skėčiais, spėjo aplankyti ne vieną Lietuvos – ir ne tik jos – kampelį, parodyti režisierės Vitos Vadoklytės šiluma ir rūpesčiu apgobtus spektaklius bei pasisemti kūrybinės išmonės.

 

Režisieriaus Povilo Zulono garbei

Skapiškio suaugusiųjų teatras „Stebulė” bei vaikų ir jaunimo studija „Ku-kū” vykdo tęstinį projektą „Antra teatrinė kelionė Aukštaitijos kultūros šviesuolių pėdomis“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba bei Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondas.

Paskutinį pavasario savaitgalį Skapiškio teatras „Stebulė“ apsilankė dviejuose kaimyninių rajonų festivaliuose: gegužės 28 d. antrąkart vykusiame „Mikrofestivalyje“ buvo atšvęstas Rokiškio teatro gimtadienis, o gegužės 29 d. dalyvauta XV tarptautiniame teatrų festivalyje „Tiltai“, vykusiame Panevėžio rajono Paįstrio miestelyje.

Abiejuose renginiuose buvo vaidinamas Povilo Zulono, legendinių „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisieriaus, garbei skirtas spektaklis „Pasakoja kupiškėnai“.

Aktorė Jurgita prisimena:

– „Mikrofestivalio“ vedantieji buvo patys teatralai, jie parodijavo Rokiškio politikus. Vaidinome labai įdomioje lauko erdvėje. Kadangi susirinko nelabai daug žmonių, suoliukais buvo sudėliota mini sceną. Teko joje talpintis.

 

Naujausias spektaklis „Lietuvybės lopšys“

Paįstryje vaidinom klojime. Ričardas atlėkė paskutinę minutę iš Panevėžio, iš šaškių ar šachmatų turnyro. Atsivežė kelis kupiškėnus; jie – visai ne teatralai, todėl turėjome daugiau žiūrovų. Gavosi visiška nesąmonė dėl garso įrangos, ji pradėjo kažkokius garsus skleist – teko vaidinti be įgarsinimo. Kiek streso visiems įvarė!

Birželio 3-osios vakarą Anykščiuose skapiškėnai sukūrė ypatingą atmosferą. Klojimų teatrų XXVIII krivūlėje teatro „Stebulė“ rodytas naujausias spektaklis „Lietuvybės lopšys“, skirtas švietėjo kunigo Jono Katelės 185-osioms gimimo metinėms paminėti, vertė žiūrovą susimąstyti. Vaidinti sekėsi, viskas buvo gerai.

Aktorė Vilma:

– Tačiau labiausiai šioje kelionėje įsiminė momentas, kai atėjo režisierė Vita ir pranešė, kad gavome finansavimą kelionei į Farerų salas. Valio!

 

Kūrybinės stovyklos festivalis „Troškimai“

Birželio 8 d. nors ir nedidelis, tačiau smagus ir energingas studijos „Ku-kū“ narių būrys išdundėjo į Troškūnuose vykusią XVI meno terapijos ir teatrinių improvizacijų kūrybinės stovyklos festivalį „Troškimai“ ir buvo čia net penkias dienas. Stovykloje vyko įvairios žinomų Lietuvos menininkų pamokos, dirbtuvės, laboratorijos.

Teatralė Auksė:

– Ši stovykla paliko nuostabių įspūdžių. Važiavome susispaudę. Oi, kiek juoko buvo! Stovyklos užsiėmimai – „be proto” įdomūs! Kalbėjome ir su sienomis, bandėme jas sugriauti riksmais. Vyko koncertai, dainavome, šokome, kvailiojome. Rytais visus miegus išsklaidydavo teatrinės mankštos. Paskutinė diena buvo sunkiausia: atsisveikindami visi verkė ir linkėjo kitais metais vėl susitikti.

 

„Stebulės“ ypatinga diena

Birželio 18-oji Skapiškio teatrui „Stebulė“ buvo ypatinga. Minint 185-ąsias kunigo švietėjo Jono Katelės gimimo metines spektaklis „Lietuvybės lopšys“ buvo rodytas Panemunėlyje – ten, kur kunigas praleido daugiau nei tris dešimtmečius, kur užgeso jo žvaigždė.

J.Katelės vaidmenį atliekantis Ričardas pasakojo:

– Vaidinome labai unikalioje aplinkoje. Reikia pamatyti tą pastatą – apaugęs, apžėlęs, bet pats labai gražiai sutvarkytas. Langai su grotomis, bet ten – buvusi mokykla. Medinis nedidelis pastatas, naudotas kaip sporto salė, net krepšinio aikštelė padaryta. Nuvažiavome, pasiruošėme salę, užsikalėme langus drobėmis. Tada langai ne tik su grotomis, bet dar ir apkalti buvo. Suvaidinome gerai, nesuklydome. Per spektaklį skambinome tikrais bažnyčios varpais. Varpai – labai gražios, vitražais puoštos bažnyčios, kurią pradėjo statyti kunigas J.Katelė. Manoma, kad toje mokykloje, kurioje vaidinome, tikrai vyko Katelės pamokos. Prieš mirtį jis prašė, būtinai išsaugoti šią mokyklą.

 

Nuojauta visąlaik kuteno padus

Birželio 26 d. spektaklis „Lietuvybės lopšys“ buvo vaidintas Panevėžyje, tituliniuose Šventųjų Petro ir Pauliaus atlaiduose. Ši diena buvo kupina įspūdžių.

Aktorius Žydrūnas:

– Dieną prieš važiuojant kamavo labai negera nuojauta, nes Jurgita dar tebebuvo Sankt Peterburge, svarsčiau, spės ar nespės grįžt. Grįžo ji apie 6 val. Susikrovėme daiktus, skubėjome kuo anksčiau išvažiuoti. Dar nespėjus iškeliauti iš miestelio ant tilto sugedo mūsų autobusas. Tokia nuojauta visąlaik kuteno padus. Jurgita skubiai suorganizavo savo tėčio Jono Pakalnio ūkio autobusėlį, aš gavau priekabą. Taip ir važiavom: Jurgita – savo mašina, Vaidas – autobusėliu, aš – savo automobiliu su priekaba. Lėkte visi lėkėme. Per veidrodėlį vis žiūrėjau, ar neskraido dekoracijos, nes sukrovėme jas net su stogeliu. Atvykome bene 9.50 val., o spektaklis –10-ą. Skubėjome išsikrauti daiktus, visi šlapi. Vaidinome šventoriuje. Žiūrovų daugybė.Šeimininkai buvo labai vaišingi. Po vaidinimo grįžome nebeskubėdami. Ryte Vita savo automobilį buvo palikusi pieninės kieme. Grįžę ją čia ir paleidome. Netrukus Vita skambina – mašina neatsirakina, akumuliatorius nusėdęs. Su žmona nuvažiavome, mašiną bandom atrakinti. Vaidas atvažiavo. Bandėm net stiklą laužt. Niekaip negalėjome atrakinti. Vita ir rauda, ir juokas jai ima. O juk nuo pat ryto kvaila nuotaika kirbėjo…

 

Kūrybinėse laboratorijose gimė baltas Niekelis

Nuo birželio 29 iki liepos 3 d. jaunieji teatralai laiką leido Palangoje ir Kuršėnuose, kur 11 kartą vyko kūrybinė vaikų ir jaunimo stovykla „Svajoti, kurti, tobulėti… kartu“. Kuršėnų kultūros centro teatro „Ikaras“ stovykloje su skapiškėnais dalyvavo Šiaulių rajono, Užvenčio kolektyvai, bendradarbiauta su Palangos senąja gimnazija. Keturias dienas ne tik poilsiavę, bet ir intensyviai dirbę teatro, muzikos ir šokio kūrybinėse laboratorijose sukūrėme spektaklį „Aš – baltas Niekelis“. Jį stovyklautojai parodė Palangos Rotondoje, o paskutinę dieną – ir Kuršėnuose. V.Vadoklytės režisuotame miuzikle vaidino, šoko, dainavo apie70 aktorių! Visų ten buvusių skapiškėnų atsiliepimai tik teigiami.

Jaunas aktorius Pranas:

– Labai patiko močiutės Irenos gamintas maistas, ypač blynai. Atsidėkodami jai padovanojome karolius iš gintaro. Palangoje deginomės, maudėmės, statėme smėlio pilis, smėlyje pavaizdavome teatro vėliavos kaukes. Aš buvau žurnalistas, kiti sunkiai darbavosi ir kūrė spektaklį. Labiausiai patiko stovyklos pabaiga, nes prisiminiau viską, ką veikėme. Buvo gaila išvažiuoti. Norėjosi grįžti į tą pačią vietą ir taip pat pasijusti. Supratau: galbūt niekada tokioje stovykloje ir nebeteks pabūti…

 

Klojimų teatrų XXV krivūlėje Punske

Liepos 9–10 dienomis „Stebulė“ dalyvavo Lenkijoje, Klojimų teatrų XXV krivūlėje Punske, vaidino spektaklį „Lietuvybės lopšys“. Teatralams į atmintį visuomet įstringa mistiškas vietos ežeras.

Režisierė Vita:

– Punske mes vaidiname nuo 1999 metų. Beveik visi mūsų sukurti spektakliai čia rodyti. Šis ypač tiko ir patiko. Todėl, kad Punsko lietuviai ir dabar išgyvena mūsų vaidintą laikotarpį. Žmonės gyvena savo žemėse, bet jos po antrojo Pasaulinio priklauso Lenkijos Respublikai. Vietiniai susiduria su kalbos, papročių naikinimu. Po mūsų spektaklio labai daug kas verkė, žiūrovai atsistoję palaikė mus, plojo ir dėkojo, nes jiems tai labai artima. Mes Punske visada labai gerai jaučiamės, nes čia tikra nacionalinė lietuviška aplinka. Kartais pas mus žmonės mažiau kovoja už lietuvybę, o Punske nuolat ir atkakliai įrodinėjimas lietuviškų papročių, tradicijų, lietuvių kalbos reikalingumas.

 

„Senovinių kupiškėnų vestuvių“ filmavimo vieta

Rugpjūčio 5 d. Stračniuose buvo įamžinta „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ filmavimo vieta. Sodyba, kurioje 1970-aisiais buvo sukamas kupiškėniškų tradicijų kupinas filmas, trumpam vėl atgijo.

Skapiškėnai taip pat turėjo progos dalyvauti neeilinėje šventėje ir savo spektakliu „Pasakoja kupiškėnai“ priminti žmonėms Povilą Zuloną.

Teatralas Džiugas:

– Tai buvo mano premjera – pirmą kartą šiame spektaklyje atlikau Povilo Zulono, gimnazisto, vaidmenį. Vaidinome lauke, buvo neįprasta, kad nerodomas spektaklio filmas. Klėtelė, prie kurios „Senovinėse kupiškėnų vestuvėse“ korė piršlį, paliko labai didelį įspūdį.

 

„Baltijos rampa“ Kupiškyje neatsitiktinai

Skapiškėnų vasaros sezonas pasibaigė ne tik spektakliais: dirbta intensyviai, net teko šefuoti kolektyvus, rugpjūčio 19–21 dienomis dalyvavusius Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje „Baltijos rampa“. Į Kupiškį atvykusį svečių būrį afišos klausė: „Kur eini, teatre?“

Šis renginys kasmet vyksta vis kitoje Baltijos šalyje. Kupiškyje jis buvo surengtas visai neatsitiktinai: Lietuvos mėgėjų teatrų sąjunga (LMTS) šiemet švenčia gražų 25-ąjį jubiliejų, o rugsėjo 10-ąją sukako 50 metų nuo pirmo „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ spektaklio, režisuoto P.Zulono. Režisierė V.Vadoklytė pasiūlė festivalį „Baltijos rampa“ surengti Kupiškyje – įprasminti šias dvi Lietuvos ir Kupiškio kultūrai svarbias datas.

Beje, Skapiškio teatras „Stebulė“ jau 20 metų priklauso LMTS, o režisierė V.Vadoklytė, kuri su meile ir atsidavimu darbuojasi Kupiškio krašte, jau keletą metų yra šios Sąjungos tarybos narė.

Šventė prasidėjo eitynėmis nuo Kupiškio bažnyčios iki Kultūros centro. Lydimos Klaipėdos teatralų smuiko melodijų ir dainų, žygiavo oficialios LMTS ir Latvijos delegacijos, teatralai, plevėsavo Baltijos šalių trispalvės.

Atidarymo metu tramdydami festivalio simbolinį žirgelį žodį tarė Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, Seimo nariai Aleksandras Zeltinis ir Sergejus Jovaiša, beje, atvyko jis kiek pavėlavęs: S.Jovaiša nė nepagalvojo, kad festivalis gali vykti ne Skapiškyje, tad pirmiausia ten ir nuvyko.

Pirmieji vaidino skapiškėnai. Savo spektakliu „Pasakoja kupiškėnai“ jie žiūrovus supažindino ne tik su režisieriaus P.Zulono gyvenimo istorija, bet ir su vestuvių papročiais. Taip „Baltijos rampa“ pamažu virto didelėmis kupiškėniškomis vestuvėmis, kuriose kiekvienas spektaklis – Klaipėdos universiteto Menų akademijos teatro katedros vaidybos studentų, latvių Jūrmalos, Jonavos rajono savivaldybės, estų Vilde, Anykščių kultūros centro teatrų – tapo tarsi didžiulė ir kūrybinga vestuvinė dovana. Šventės šeimininkai teatralams dovanojo senovinių vestuvių simbolius – sodus ir karvojus.

Uždarymu festivalis nesibaigė: paskutinę jo dieną renginio svečiai apsilankė Adomo Petrausko muziejuje Uoginiuose, kur ne tik dalyvavo įdomioje ekskursijoje, bet ir kepė mielinius pakišuolius, ragavo šlamokų, vaišinosi Skapiškio teatralų ant laužo virta sriuba.

 

Ir pati tyliai klausiu: „Kur eini, teatre?“

Visą vasarą skapiškėnai skleidė žinią apie save ir apie savo puoselėjamas vertybes. Jie ne tik keliavo, ne tik vaidino. Jie rado laiko jaukiai ir šeimyniškai paminėti svarbias datas, nė sekundės nepamiršo, kad „Stebulės“ ąžuolas Jonas Uziela, šiemet atšventęs 95-ąjį jubiliejų, ko gero, yra vyriausias ne tik Kupiškio rajono, ne tik Lietuvos, bet ir visų Baltijos šalių mėgėjų teatrų aktorius. Šie trys mėnesiai į teatrą atnešė dar daugiau patirties, pasitikėjimo vieni kitais, sutvirtino gražią ir smagią teatrinę šeimą.

„Baltijos rampoje“ užduotas klausimas puikiai atspindi teatralų gyvenimą. Kurgi teatras eina? Jis visą vasarą žygiavo kartu su skapiškėnais. Skapiškėnai drąsiai ėjo kartu su juo. Ėjo ir šnekėjosi. Su žiūrovu, su žmogumi, su kiekvienu mūsų. Apie meilę, šeimą, vertybes. Apie tai, kas rūpi. Apie tai, kas skauda ir skaudina, kas svarbu. Apie tai, apie ką nori šnekėti ir apie ką būtina šnekėti. Susimąstau ir tyliai jo paties klausiu: „Quo vadis, theatrum?“ O jis šypsodamasis atsako:

– Vado tecum. Per aspera ad astra. Einu su tavimi. Per sunkumus – į žvaigždes.

 

Elena Pakalnytė

Jaunimo studijos „Ku-kū” aktorė

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_10.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_11.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_12.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_14.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_16.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_17.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_19.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_20.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_21.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_22.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_23.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_24.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_26.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_27.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_28.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_29.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_30.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_31.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_32.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_33.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/10/2016_skapiskis_stebule_keliones_34.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]