Tarp atspariausiųjų korupcijai – Rokiškio pareigūnas

Vasario 7 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje buvo surengta apdovanojimų ceremonija ir tradiciškai pagerbti šalies policijos pareigūnai, atspariausi korupcijai.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, Vilniaus Lietuvos tūkstantmečio Rotary klubo valdytojas Rolandas Statulevičius ir prezidentas Mindaugas Stragis įteikė padėkas ir atminimo dovanas – vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio vienkartines pinigines išmokas, planšetinius kompiuterius, čekius pasirinktai kelionei, baltus marškinius, kosmetinius rinkinius, sporto klubo kuponus, žurnalo „Žmonės“ prenumeratą – policijos pareigūnams, kurie 2016 m. labiausiai pasižymėjo kovodami su korupciniais reiškiniais policijoje ir buvo atspariausi bandymams juos papirkti. Tarp jų buvo ir Justas Žukauskas, Panevėžio apskrities VPK Rokiškio rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis patrulis.

J. Žukauskui toks apdovanojimas jau antras; pirmąkart jis apdovanotas 2014 m.

J. Žukauskas teigė, kad kiekvienas apdovanojimas ar geras žodis yra malonus, džiaugėsi, kad jo pastangos įvertintos ir darbas neliko nepastebėtas, pasakojo, kad su kyšininkais dažniausiai tenka susidurti, kai jie mėgina išvengti atsakomybės už vairavimą be teisių, išgėrus.

– Visada užsiminus apie susitarimą ar atsilyginimą pareigūnas įspėja, kad už kyšio siūlymą gresia atsakomybė, kad tai neteisėta ir supažindina su tokio elgesio pasekmėmis. Dauguma supranta, kad už pažeidimą atsakomybės nepavyks išvengti ir kyšio nebemėgina siūlyti, tačiau yra ir tokių, kurie toliau įkyriai tariasi, – dėstė paskatintas pareigūnas.

Didžiausia suma siūlyta Justui buvo 5 000 Eur. Ją siūlė jaunas vyras, dirbantis užsienyje, nes vairavo girtas ir nenorėjo prarasti vairuotojo pažymėjimo. Mažiausia suma – 200 Eur, ją siūlė neblaivus, be teisių automobilį vairavęs vyras, kuris bandė įkalbėti pareigūną kartu vykti prie bankomato, kur jis išsiims grynųjų pinigų.

2016 m. tokių, kurie nepaisydami įspėjimo Rokiškio pareigūnui siūlė kyšį, buvo šeši.

Justo nuomone, Lietuvos policijai pavyko įveikti korupciją. Aišku, garantuoti, kad visi pareigūnai sąžiningi, negali niekas. Tačiau, Justo manymu, situacija dabar yra tikrai daug geresnė nei prieš 10–15 metų.

– Žinoma, pačius pareigūnus motyvuoja tokios vykdomos akcijos „Aš neimu kyšio“ ir tai, kad pastangos įvertinamos, nes rūpestis pareigūnui, įforminusiam kyšio atvejį, tikrai tuo nesibaigia: savo laisvalaikiu, o ne darbo metu jis turi dalyvauti apklausose, vykti į teismo posėdžius įrodyti, jog kyšis tikrai buvo siūlytas. Dažniausiai tai padeda padaryti vaizdo ar garso įrašas, bet žmonės visomis įmanomomis priemonėmis stengiasi išsisukti, meluoja, kartais pateikia absurdiškus pasiteisinimus ir įvykio versijas, kurios net teisėjus prajuokina. Dažnas ginasi, kad pinigus tik buvo pasidėjęs šalia, net neketino duoti pareigūnui, o įraše matyti, kaip mėgina kišti juos pareigūnui į kišenę, – dėstė Justas.

Renginyje Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis padėkojo visiems susirinkusiesiems.

– Prieš imdami dovanas ir lipdami į sceną pagalvokite, ar esate ramūs ir drąsiai galite žiūrėti į akis kolegoms bei čia susirinkusiesiems. O gal abejojate dėl savo elgesio ateityje… Tai sakau kiekvienais metais. Vis dėlto smagu, kad kažkada pradėta iniciatyva tęsiama ir ši problema sprendžiama, nes iš tiesų matome rezultatus, – akcijos naudą apžvelgė Premjeras.

Pasak policijos generalinio komisaro L. Pernavo, Ministro Pirmininko dalyvavimas rodo valstybės požiūrį į šią problemą, ir tai labai smagu.

– Jeigu prieš kelerius metus į kyšių neimančius žiūrėdavo su pašaipa, tai dabar situacija pasikeitė. Per 10 metų – 5 000 atvejų, kai buvo bandoma papirkti policijos pareigūnus. Smagu, kad rezultatai gerėja. Bet sakyti, kad situacija visiškai išsisprendė, negalime, todėl ir toliau labai principingai žiūrėsime į tokius atvejus. Noriu padėkoti policijos darbuotojams, kurie yra sąžiningi. Jūs esate puikus pavyzdys visam policijos kolektyvui. Atskirą padėką reiškiu ir Vilniaus Lietuvos tūkstantmečio Rotary klubui už idėjos palaikymą ir realizavimą. Smagu, kad verslas tampa vis labiau socialiai atsakingas, kad jauniems verslininkams rūpi korupcijos bėdos šalyje ir jie bando jas spręsti, – kalbėjo šalies policijos vadovas.

Apdovanotuosius atvykimu pagerbęs vidaus reikalų ministras E. Misiūnas pastebėjo, kad policija šioje srityje yra pavyzdys, juk didžioji dalis (daugiau kaip 90 proc.) bandymų papirkti fiksuojama būtent policijoje.

– Tikiuosi, kad žmonės pagaliau suprato, kad nevalia bandyti papirkinėti pareigūnų, – sakė jis.

Pirmais metais ant policijos automobilių buvo klijuojami lipdukai „Aš neimu kyšių”, kuriais buvo norima atkreipti dėmesį į šią problemą. Vėliau policija išplėtė akciją, pavadino ją „Kyšis išpurvina”, daugiau dėmesio atkreipdama į žmones, kurie bando papirkti pareigūnus. Analizuojant statistiką matosi, kad žmonės dažnai sumoka didesnį kyšį nei gresia bauda, todėl dalijama informacija apie baudas, jų dydžius, atsakomybę, paaiškinama, iš ko susideda bauda, kas yra administracinis nurodymas (pusė baudos dydžio).

„Transparency International” tyrimas rodo, kad net 98 proc. papirkimų fiksuoja policijos pareigūnai. Naivu tikėtis, kad bandoma papirkti tik policininkus, tad kyla natūralus klausimas, kodėl to nefiksuoja kitos įstaigos?

 

Karolina Miganovičienė

Panevėžio apskrities VPK komunikacijos grupės vyresnioji specialistė