Tarnybinės etikos komisija vertins Rokiškio rajono mero vaidybą

Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis. temainfo.lt archyvo nuotr.

Rokiškio rajono tarybos opozicijos frakcijų – Visuomeninio judėjimo „Už laisvę augti”, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) –lyderių iniciatyva kreiptasi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl Rokiškio rajono mero Antano Vagonio dalyvavimo vietos laikraščio reklaminiame filmuke; čia pat prašoma įvertinti ir Lietuvos policijos dalyvavimą jame.

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininkas Andrius Burnickas temainfo.lt sakė, jog asmeniškai jam ne visai gerai žiūrisi toks mero elgesys, bet plačiau vertinti situaciją jis žadėjo tuomet, kai Etikos tarnyba priims sprendimą.

– Jei mero ir policijos elgesys bus įvertintas tinkamu, tai ir kiti žinos, jog tokia praktika galima vadovautis, – sakė A. Burnickas.

Anot Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) Rokiškio rajono skyriaus pirmininko, rajono Tarybos nario Gintaro Girštauto, tikimasi, kad bus išaiškinta, ar nesusikirto vieši bei privatūs interesai: Savivaldybė reklamą kūrusiame leidinyje spausdina skelbimus.

 

Mero veidas tiko labiausiai

Pirminė žinia apie tai, kad apsivogė Rokiškio rajono meras, žinoma, šokiravo. Bet nemažiau nustebino ir tai, kad patį įvykį nufilmavo, leidinys, palankus rajono valdžiai.

– Mes darėme laikraščio reklamą. Norėjome, kad ji pasklistų kuo plačiau. Mums buvo reikalingas veidas, – temainfo.lt sakė leidinio savininkas Simonas Tuska.

Reklama pavyko. Charizmatiškojo rokiškėno Pauliaus Viduolio filmuką matė visa Lietuva: vagis, veidą dengiantis kauke, įsilaužia į automobilį, kažkokiu daiktu jį užveda; automobilių vagį sulaiko policijos pareigūnai, nutraukia jo kaukę, ir visi pamato vagio – mero A. Vagonio – veidą.

Rajono Tarybos etikos tarnai neturi nė menkiausios pretenzijos laikraščio leidėjui: reklamos filmavimui jis gali naudoti savo visą išmonę. Sunkiau vertinti mero ir policijos dalyvavimą filmavime.

 

Policija sutiko filmuotis

Ar leidinio savininkas S. Tuska mokėjo policijai už dalyvavimą jo laikraščio reklamoje?

– Ne. Policija sutiko filmuotis, – sakė jis.

Šiaip eilinis policininkas spaudai neatsakytų net į klausimą, kelinta šiandien diena, jis pasiūlytų kreiptis į Panevėžio apskrities VPK Komunikacijos tarnybą. Šįkart dirbta net pagal scenarijų.

Mero A. Vagonio klausėme, ar jis buvo supažindintas su scenarijumi. Anot rajono vadovo, jam buvo parodyta pripaišytų žmogeliukų, papasakota, ką reikės daryti. Merui, ko gero, buvo rodytos kadruotės, o tai ir yra vizualizuotas scenarijus.

– Ar jūs pats kreipėtės į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą? – teiravomės Rokiškio rajono mero.

– Ne, – temainfo.lt sakė jis.

Rajono Tarybos narys, buvęs Rokiškio rajono Policijos komisariato viršininkas Stasys Meliūnas sakė nuoširdžiai pergyvenąs dėl situacijos, į kurią policija įstumta siekiant savanaudiškų reklamos tikslų. Jo manymu, sutikimą filmuotis policija davė pasitikėdama mero institucija ir nežinodama detalaus filmuko scenarijaus.

Panevėžio apskrities VPK Komunikacijos grupės darbuotojų teiravomės, kokio tikslo šia reklama siekė Lietuvos policija.

„Visi šalies policijos komisariatai glaudžiai bendradarbiauja su savivaldybėmis, dalyvauja bendrose programose ir įvairiuose bendruose prevenciniuose projektuose bei pagal galimybes pagelbėja įvairiose situacijose. Pareigūnų šiame klipe buvo prašoma pademonstruoti policijos darbo specifiką profesionaliai sulaikant automobilio vagį”, – atsakė Komunikacijos grupė.

 

Visuomenė ir pritaria, ir nepritaria

UAB „Ivabaltė” generalinis direktorius, Rokiškio rajono tarybos narys Irmantas Tarvydis situaciją komentuoja, remdamas savo patirtimi.

– Turėjome gabenti stambiagabaritį gaminį ir buvo reikalingas Valstybinės kelių transporto inspekcijos leidimas. Tokio nereikia, jei krovinį lydi policijos ekipažas. Mums padėti atsisakė ir Rokiškio, ir Kupiškio rajonų policija, siūlė kreiptis į Vilnių, o ten gavom atsakymą: „Sumokėkit pinigus ir laukit.” Nelaukėm, žinoma. Kreipėmės į transporto inspekciją.

Manau, policija turi savo darbą. Ar jai turėtų rūpėti tokie neigiami asmens reikalai: koks jis geras automobilių vagis, koks jis azartiškas kortų lošėjas iš pinigų?.. Kas ką čia reklamuoja?

Tokio elgesio žmogus, koks parodytas prieš visą Lietuvą, tampa nepatikimas. Kaip A. Vagonį vertina ministerijų vadovai? Kur dar ir kokius cirkus jis krečia? Kiek tai kainuoja Rokiškio rajonui? Apie tai turėtume kalbėti, – sakė I. Tarvydis.

Rokiškio rajono seniūnijos darbuotojas, nenorėjęs skelbti pavardės, teigė stebėjęs mokinių, žiūrinčių filmuką, reakciją.

– Kai kurie net susipliauškino delnais. Jiems meras yra savas: jis vertina gerus daiktus, jų nori, nebijo to prisipažinti, kuria apie tai filmukus, kaip ir jie, paaugliai, rodo juos visuomenei, – pasakojo valstybės tarnautojas.

 

Rita Briedienė