Šventės atgarsiai: Budrių ir Šovenių Joninės-koldūninės

Apie Jonines skelbė skelbimai, o Anykščių rajono Kavarsko seniūnijos Budrių bendruomenė šventę sumodeliavo nauju formatu.

Pirmą dieną, birželio 22-ąją, prie Budrių ežero žvejai rinkosi į varžybas, linksmai pavadintas „Žvejų profesionalų lyga”.

 

Bendras laimikis – 17 kg

Nelabai kas drįso pasivadinti profesionalu, bet devyni rimti žvejai stojo į kovą individualiai. Jiems buvo iškeltas griežtas tikslas – į krantą negrįžti be pakankamo kiekio žuvies Joninių žuvienei. Septyni žvejai vyrai ir dvi žvejės moterys kibo vilioti žuveles, o šios, pasirodo, buvo labai tingios. Kur čia kas kibs, kai oras įkaitęs iki 30 l., bet artėjant vakarui pradėjo girdėtis balsai:

– Valio! Pagavau!

Varžybos baigėsi 21 val. Vilmos ir Roberto Kernagių kieme susirinko gausus būrys žiūrovų: juk ne juokas, kai iš žvejybos profesionalai grįžta!

Tuo metu žuvienės nuolatinės virėjos Vilma ir Birutė garsiai svarstė:

– Ar pagaus žvejai lynų?.. Tik iš jų skaniausia žuvienė išeina.

Grįžo žvejai neapsikiaulinę. Pagavo jie ir lynų, ir lydeką, ir spygliuotų ešerių. Bendras laimikis – 17 kg, o 2016 m. nominuotas žvejys profesionalas Dainius Kalibatas pagavo beveik 2 kg žuvies.

 

Dar vienos įnirtingos ir rimtos žvejų varžybos

Birželio 23-oji bendruomenėje prasidėjo 3.30 val. Pienios užtvankoje vyko įnirtingos ir rimtos žvejų varžybos. Budrių bendruomenės „Saulažuvės“ komanda susirungė su Janušava. Žvejai traukė burtus, ėjo į pažymėtas žvejybos vietas. Bet čia žuvelių tarytum nebuvo. Nekibo. O kokio tik jauko žvejai joms nesiūlė! Tiesa, trys žvejai traukė dažniau.

Apie 7 val. „Saulažuvės“ klubo žvejo Valentino Gudėno meškerė ėmė drebėti, pasigirdo keisti garsai. Žvejys suprato: kažkas čia keisto užkibo…  Ogi anties jauniklis slieką prarijo. Kilo triukšmas kaip reikiant! Antis gynė jauniklį, šis blaškėsi. Žvejai dalino patarimus, kaip atsargiai ančiuką sugauti. Viskas baigėsi gerai: ančiukas slieką buvo nurijęs negiliai, todėl ištraukus kabliuką, jauniklis grįžo pas mamą, ir ančių šeimyna saugiai pasitraukė į meldynus.

Jau 8 val. Kavarsko seniūnijos seniūnas Algirdas Gansiniauskas skelbė, kam atitenka pereinamoji Joninių žvejų taurė. Ją laimėjo Janušavos komanda. Daugiausiai žuvų sugavo šios komandos narys kavarskietis Andrius Kuliešius.

 

Sveikuolių-gudruolių dviratininkų žygis

O 12 val. prasidėjo sveikuolių-gudruolių dviratininkų žygis „Atžalyno žiedas”. Trasos ilgis – 13,5 km. Šiam žygiui programą ir teatralizuotus punktus parengė Budrių bibliotekos skaitytojų komanda. Dviratininkai pirmame punkte turėjo praeiti smagių gydytojų apžiūrą. Jei pedalus kažkas mynė per greit ar pulsas per dažnas buvo, gydytojos duodavo visokių „smagių” vaistų. Pavyzdžiui, dviratininkui Antanui net antibiotikų išrašė, nes jo veidas per daug raudonas buvo.

Dar už 3 km laukė ūkininkas Raimondas su komanda, ir dviratininkams visokias mįsles apie vaisius ir daržoves teko įminti.

Trečiame punkte treneris Juozukas laukė su mineraliniu vandeniu „Vytautas” ir krepšinio kamuoliais. Kamuolį tereikėjo įmesti į šiukšlių konteinerį, bet dalyviams gan sunkai sekėsi tai padaryti…

Ketvirtame punkte laukė tikra Janina, padengusi vaišių stalą. Tik veltui niekas nieko nedalino – galėjai vaišintis atsakęs į klausimą. Kai kas ir užtruko tame punkte. Startavęs pirmas, finišavo beveik paskutinis…

Visi dviratininkai finišą pasiekė su Joninių vainiku ant kaklo arba puokšte rankoje.

 

Tokių nuotaikingų Joninių dar nėra šventę

Pagrindinis Joninių šventės akcentas yra laužas. Kai kas šmaikštauja, kad Šoveniai galėtų būti Anykščių rajono, o gal ir Lietuvos laužų sostinė. Dar daug kam atmintyje yra išlikęs didžiausias – 14,5 m – Joninių laužas, o šiemet bendruomenės valdybos narys Dainius Kalibatas, sugalvojęs perdengti stogą, pastebėjo: senoviniai apvalūs grebėstai net 10 m siekia. Tai ir paaukojo Dainius savo senąjį stogą Joninių laužui, ir gavosi šių metų Joninių laužas antras pagal aukštį bendruomenės istorijoje. Pastatyti jį prireikė Budrių ir Šovenių visų stipriausių vyrų pagalbos.

Vakaro svečių ant kalnelio laukė gražuolis laužas, nuostabiai kvepianti žuvienė ir daugiau kaip 20 kg naminių koldūnų.

Mažasis laužas užkaitino didelį puodą, ir pakvipo verdami koldūnai. Jų virėjai privirė tiek, kad visiems užteko sočiai pavalgyti. Daugelis įsisuko į šokių ratelius, vaikai nurūko paparčio žiedo ieškoti…

Apie 12 val. veržliai suliepsnojo Joninių laužas, jo liepsna ir žiežirbos tokios buvo, kad daugelis aikčiojo iš džiaugsmo. Visi, jau eidami namo, lyg susitarę kalbėjo, kad tokių nuotaikingų Joninių dar nėra šventę…

Tad tokios buvo Budrių bendruomenės Joninės-koldūninės.

 

Valentinas Gudėnas

Budrių bendruomenės pirmininkas

Vitalijos Gudėnaitės nuotraukos

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_10.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_11.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_12.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_14.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_15.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_16.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/07/2016_jonines_budriuose_17.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]