Suvalkuose dar labiau gausėja lietuvių pirkėjų

Tokios gausos dar neteko matyti

Suvalkuose vėl labai pagausėjo pirkėjų iš Lietuvos. Priežastis paprasta: už 1 Eur lenkai moka 4,30 zloto, taip dar labiau padidindami skirtumą tarp prekių kiekio, kurį už 100 Eur gali nupirkti Lietuvoje ir už 430 zlotų – Lenkijoje.

Praėjusį šeštadienį „Lidl” tinklo parduotuvėje nė nebuvo galimybės dairytis: ėjai kartu su žmonių srautu ir ką iš šonų spėjai pasiekti, tą ir turėjai. Apie 9 val. ryto dalis lentynų jau buvo tuščios. Tokios lietuvių gausos čia dar neteko matyti: pirkėjų buvo atvažiavę net iš Klaipėdos; nebe taip nuostabu sutikti žmonių ir iš savo miesto. Iki tol Suvalkus siekdavome 11 val., dabar šis laikas jau per vėlus.

Prekybos centras „Tesco” dirba visą parą. Tačiau ir 9 val. čia atsirasti jau vėloka, nors anksčiau atvažiuodavome 11 val. Didžioji dalis pirkėjų jau labai gerai žino vietinių prekių kokybę ir savo poreikius, tad per trumpą laiką iš lentynų į vežimėlius perkraunamas ir nuperkamas didžiulis kiekis maisto produktų, buities prekių.

 

Lenkus lietuviai šiek tiek erzina

Kumpis be kaulo (mentė vakuume) – nekainuoja nė 2 Eur – 7,95, karbonado vakuume 1 kg – 9,99 zloto.

Karšto rūkymo šoninė – 12,80, kumpelis karšto rūkymo – 17, jau išbandyto skonio karšto rūkymo dešrelės –14, 90 zlotų. Kol pasidairiau, šių nebeliko. Dairymuisi laiko visiškai nebėra; ima vienas per kitą.

Tačiau Lietuvos pirkėjai nepikti: niekas nesistumdo, negriebia, vienas kitam leidžia imti tiek, kiek reikia. Piktesni lenkai: jiems nelengva priverstinai stovėti didžiules eiles dėl nedidelio kiekio pirkinių. Jie gi neperka marinuotų žaliųjų žirnelių po dešimt 800 g talpos indelių. Vieno kaina – 3,48 zloto. Neseniai tokių pat smulkučių pirkau parduotuvėje prie savo namų ir sumokėjau 1,75 Eur už 200 g indelį. Todėl lietuviai ir krauna…

Lenkijoje miltų kokybė nustatoma kaip ir Lietuvoje: ir čia ir ten perku 405 peliningumo miltus. Tiesa, lenkai nenurodo glitimo raidės, bet minėtieji tinka ir kepiniams ir virtinimas. Kilogramas lenkiškų miltų kainuoja 1,35 zloto. Panašia kaina jų gali nusipirkti tik Rokiškio bendrovės „Lašų duona” parduotuvėje „Trys lašai”: čia 1 kg kainuoja 48 ct. Lietuvos prekybos centruose tokių miltų kaina siekia 90 ct.

Rafinuotas saulėgrąžų aliejus – 11,80 zloto. Tiek kainuoja 3 l talpos butelis, ir nesunku paskaičiuoti, kokia nedidelė 1 l kaina.

 

Kai pasirodo lietuviai, atidaromos visos kasos

Vištienos šlaunelių 1 kg – 3,89 zloto. Bet prie jų buvo „tokia masė” lietuvių, jog mums vištienos nebeliko.

Į „Knauflando” centrą pradėjus rinktis lietuviams atsidaro visos kasos; jos sublokuotos po keturias ir, kai prie kiekvienos atsistoja po pardavėją, pamatai, kiek jų daug!

Padėklais lietuviai perka saldžios varškės – labai homogenizuotos, pertrintos, vienalytės – sūrelius; 100 g pakuotė kainuoja 59 grašiai. Lenkiškos grūdėtos varškės 200 g indelis kainuoja 1,35 zloto. Lietuvoje toks pat kiekis – 93 ct. Už 1 Eur grūdėtos varškės nusipirktume 1 indelį, Lenkijoje – 3,5.

Jau išbandyto skonio lenkiško 3,5 proc. riebumo pieno 1 l kainuoja 1,99 zloto, lietuviškas toks pat – 0,85 Eur. Pusriebės varškės 0,5 kg – 7,30 zloto; 200 g 83 proc. riebumo sviesto pakelis – 4,49 zloto, arba 9 zlotai už 3 pakelius. Tokia šįkart buvo akcija. Panašios kokybės lietuviškas sviestas kainuoja 1,33 Eur.

Lietuviai labai pamėgo lenkiškas „Kaizerka” bandeles. Jos – be jokio įdaro, moteriško kumščio didumo; kainuoja po 15 grašių. Lietuviai jas krauna į maišelius po 20 ir neša jų glėbiais. Kokios lietuviškos bandelės kainuoja apie 4 ct? Nežinau.

 

Jėzau, kiek lietuviai lenkams palieka pinigų…

Mano mėgstamos tirpios kavos „Jacobs Kronung” 200 g indelis – 19 zlotų; Lietuvoje – 9,45 Eur.

Daug lietuviai perka saldainių, šokoladų, sausų pusryčių, konservų, makaronų, kruopų. Puikios kokybės – rinktinių! – grikių 1 kg kainuoja 4,9 zloto.

Kalnais lietuviais neša tualetinį popierių. Kai viename savo miesto prekybos centre pamačiau, kad „Reginos” 8 rulonėlių pakuotė kainuoja 4,99 Eur, supratau: kai kam bus įvykęs visiškas proto užtemimas. Lenkijoje už tiek nusipirksi 36 rulonėlių dvisluoksnio kokybiško tualetinio popieriaus pakuotę.

„Persil” skalbimo miltelių 4,2 kg maišelis kainuoja 26 zlotai. Pas mus 400 g tų pačių miltelių dėžutė – 1,7 Eur, arba 4,25 Eur už 1 kg, arba beveik 18 Eur už 4,2 kg pakuotę.

Ir kaip nevažiuoti net iš Klaipėdos į Suvalkus?

Brangios čia cigaretės. Pigiausios – 13 zlotų. Atvažiuojant net stabdė Lenkijos policija ir tikrino, ar nevežame cigarečių.

Škotiško viskio „Leader” 1,5 l – 101 zlotas, arba apie 23 „lenkiški” eurai. Perka lietuviai ir gėrimų.

Pagalvojau: „Jau kaip praėjusį šeštadienį lietuviai lenkams paliko pinigų, tai – Jėzau Jėzau…”

Ir dar: lietuviškos kainos tikrai – iš lubų.

 

Irena Gasiūnaitė

suvalkai.lt nuotr.