Susitikti Anykščių rajono valdžiai ir spaudai – net keletas progų

Kuratorius Tautvydas Kontrimavičius (kairėje) ir meras Sigutis Obelevičius

Kaip ir prieš kiekvieną didžiąją miesto šventę, taip ir prieš „Obuolines“, Anykščių rajono savivaldybė surengė spaudos konferenciją. Būta ir daugiau progų susitikti valdžiai ir spaudai: rugsėjo 27-ąją pasaulis mini Turizmo, o Lietuva – Socialinių darbuotojų dieną. Visomis progomis anykštėnai turi kuo pasigirti.

Anykščių savivaldybė bene sumaniausiai šalyje sprendžia proto ir psichikos negalią turinčių žmonių problemas: rajone įsteigti penki nedidukai valstybės išlaikomi grupinio gyvenimo namai. Tokie baigiami įrengti ir buvusiame Burbiškio vaikų darželyje. Šiam pastatui pertvarkyti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų gauta per 1,8 mln. litų. Čia, Svėdasų globos namų padalinyje, įsikurs 20 psichikos negalią turinčių suaugusių žmonių, jiems įrengti dviviečiai ir triviečiai kambariai.

Ta pačia proga – dar viena gera žinia: sparčiai mažėja socialinės pašalpos gavėjų skaičius. Anot rajono mero Sigučio Obelevičiaus,  2012 m. socialinėms pašalpoms mokėti buvo panaudota  11 mln. litų, o 2014 m., tikimasi, užteks 7 milijonų. Savivaldybių asociacija iš Vyriausybės išsiderėjo, kad sutaupyti pinigai savivaldybėms ir liktų. Anykštėnai tikisi, kad betikslėmis pašalpomis neišdalinti 3-4 milijonai bent jau nedidins rajono biudžeto skolos.

Anot savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Venetos Veršulytės, seniūnijose tebeveikia komisijos, vertinančios, ar socialinės pašalpos skiriamos tikslingai. Gerų rezultatų pasiekta didžiuliu seniūnų ir socialinių darbuotojų pastangomis. Šiandien Anykščiai skaičiuoja 2373 socialinės pašalpos gavėjus, metų pradžioje jų buvo 3191; didžiausias skaičius – 4376 – buvo pasiektas 2013-ųjų pradžioje.

Apžvelgdamas turizmo pasiekimus rajono vadovas pasidžiaugė tuo, kad Anykščių turizmo sektorius sukūrė per 100 naujų darbo vietų: duris atvėrė „SPA Anykščiai“, Dainuvos nuotykių,  Pagojės „Wake pond“ vandens parkai, Karklų labirintas. Ne tik gamyba,  žemės ūkis, bet ir turizmas skatina kurti  darbo vietas. Mero patarėjas Antanas Baura, Turizmo klasterio vadovė Sonata Veršelienė bei Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja Gražina Nargelienė

 

Anykščių rajono savivaldybės sukurta ir kuriama infrastruktūra skatina verslo iniciatyvas; išlieka intensyvus siekis kurorto statuso , kuris suteiks naują impulsą verslui. Anot S.Obelevičiaus, neseniai vykusioje „Kontaktų mugėje“ geru žodžiu buvo paminėtos trys – Vilniaus, Marijampolės ir Anykščių – savivaldybės.

Apie pastangas vystyti miesto ir krašto turizmą kalbėjo Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja Gražina Nargelienė, Turizmo informacijos centro direktorius Rimantas Sereičikas, Anykščių turizmo klasterio pirmininkė Sonata Veršelienė,  A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius.

Anykštėnų klasteris, vienas aktyviausių šalyje veikiančių penkių turizmo klasterių, pasirengęs priimti iki 2020 metų šiam sektoriui numatytas ES lėšas.

Smarkiai padidėjo turistų iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Baltarusijos, Švedijos, Vokietijos skaičius, ilgėja nakvynės trukmė; šalia Lajų tako Anykščių verslininkai planuoja atidaryti dar vieną kavinę.

Vicemeras Donatas Krikštaponis

–  Į Anykščius atvykęs turistas klausia: „O kas čia naujo?“ Sakytum, toks turistas muziejininkams nėra palankus, nes muziejus gyvuoja dešimtmečiais ir tarsi saugo tai, ką Anykščiuose gali pamatyti visą laiką. Tačiau šiemet klasikiniuose krašto muziejuose pabuvojo  15 proc. lankytojų daugiau nei pernai. Arklio muziejų – visiškai nejaučiantį sezoniškumo – kasdien aplanko apie 120 žmonių, čia išbūnančių apie 2-3 valandas. Pernai šis skaičius siekė 100-105.  Siauruko muziejų kasdien aplanko 40-45 žmonės, tiek pat jų kasdien užkopia į Antano Baranausko klėtelės kalnelį ir aplanko memorialinį muziejų.  Imame jausti, kad Anykščių muziejų kompleksas pradeda reprezentuoti Lietuvos muziejininkystės istoriją: turistas čia pamato įvairių laikų muziejininkystės pavyzdį, vienoje koncentruotoje vietovėje jis randa memorialinį paveldą, techniką, etnografiją, kraštotyrą, buitį, senąją pedagogikos istoriją – vienu apsilankymu gali patenkinti pačius įvairiausius interesus. Tampa svarbu rodyti ne eksponatą, o paliudyti to eksponato gyvenimą gyvoje erdvėje. Šia linkme aktyviausiai dirba Arklio muziejus – kiekvienas daiktas turi būti matomas taip, kaip jis veikia, nes tik tokiu būdu gali suprasti, kodėl jį apskritai reikia rodyti, – pasakojo kuratorius T.Kontrimavičius.

Tokiomis geromis nuotaikomis Anykštėnai pasitinka „Obuolinių“ derliaus šventę. Jos akcentu žada tapti rekordinės  obuolienės virimas: žadama išvirti iki 500 kg obuolienės – taip pasiekti oficialų šalies rekordą. Rekordinės obuolienės šefas – Liutauras Čeprackas, į Anykščius atvykstantis su šventės partneriu „Draugų uogienė“, neprašęs jokio atskiro honoraro.

Šventės repertuaras, įgarsintas Vytauto V.Landsbergio daina „O žvaigždė puodynėj“, skelbiamas Anykščių savivaldybės „Facebook“ paskyroje: verta ir paskaityti, ir pasiklausyti.

temainfo.lt

Rašinys panašia tema:

https://temainfo.lt/obuoliais-kvepiantys-anyksciai-kviecia-siekti-rekordo/