Susitiko Anykščių, Madonos ir Raplos bibliotekininkai

Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka jau 11 metų palaiko glaudžius profesinius ryšius su Latvijos Madonos rajono biblioteka, vadovaujama direktorės Imeldos Saulite, ir Estijos Raplos apskrities biblioteka, vadovaujama direktorės Oie Raaslepp. Bendradarbiavimas su šiomis bibliotekomis prasidėjo dar 2007 m., kuomet buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Pagal ją visos trys bibliotekos kas dvejus metus eiliškumo tvarka suvažiuoja viena pas kitą.

2018 m. rugpjūčio mėn. 28-30 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotojai bei kolegos iš Latvijos lankėsi Estijos Raplos apskrities bibliotekoje ir keliuose jos filialuose. Kvalifikacinio-pažintinio vizito tikslas – aplankyti Estijos bibliotekas, pasidalinti patirtimi bibliotekinio darbo srityje, perimti sėkmingą patirtį, pasidomėti, kokias veiklas ir paslaugas Raplos bibliotekos siūlo savo lankytojams, supažindinti kolegas su Anykščių viešosios bibliotekos šiandienos veiklos kryptimis bei prioritetais, teikiamomis paslaugomis ir svarbiausiais projektais.

Pirmą dieną bibliotekos specialistai spėjo aplankyti net tris Raplos apskrities bibliotekos filialus, kuriuose kolegos pasidalino savo darbo patirtimi, pristatė bendradarbiavimo su vietos bendruomene ypatumus, naujas bibliotekose teikiamas paslaugas. Savo modernumu ir šiuolaikiškumu nustebino atnaujinta Marjamaa miesto biblioteka. Visiems giliai įsiminė maža, bet jauki Kabalos miestelio biblioteka, įsikūrusi praeitimi alsuojančiame sename dvare ir turinti keramikos studiją, kurioje užsiėmimus lankytojams savanoriškai veda vietinis keramikas. Vakare svečių laukė kultūrinė programa Raplos apskrities bibliotekos jaukiame vidiniame kiemelyje ir turistinis pasivaikščiojimas po naktinį Raplos miestą.

Antrą vizito dieną laukė trijų valandų kelionė į Kohtla-Nomme miestelį, jame įsikūręs Estijos kalnakasybos muziejus. Čia bibliotekininkai su gidu leidosi į požeminę ekskursiją, kurioje jie sužinojo apie „rudąjį auksą“ ir kalnakasių darbą.

Po apsilankymo neišdildomą įspūdį palikusioje požeminėje šachtoje bibliotekininkai pasiekė visai netoliese esantį Silamejė miestą šiaurės rytų Estijoje, Suomijos įlankos pakrantėje. Sovietiniu laikotarpiu Silamejė buvo uždaras miestas, kadangi čia vystyta atominė pramonė. Šiame chemijos, tekstilės ir žuvies perdirbimo pramonės mieste dauguma gyventojų yra rusakalbiai.

Aplankius miesto Savivaldybę ir Kultūros namus vizitas buvo pratęstas Silamejės miesto bibliotekoje. Daugiau nei 90 proc. jos fondo sudaro literatūra rusų kalba, o estų kalba – tik apie 5 proc. Susipažinę su šios bibliotekos skyrių vykdoma veikla bei darbo specifika, bibliotekininkai dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje aktualia tema „Nauji iššūkiai bibliotekose“: susirinkę Estijos, Latvijos ir Lietuvos bibliotekų atstovai aptarė dabartinę bibliotekinio darbo specifiką bei naujoves. Kitą dieną buvo aplankytas Rakvere miestas, kuriame gyveno garsus estų kompozitorius Arvo Partas. Prieš patraukiant namo bibliotekininkai apsilankė atnaujintoje Kehtna miesto bibliotekoje, pasižyminčioje glaudžiu bendradarbiavimu su vietos bendruomene ir pagrindine miesto mokykla.

Atskirai norisi paminėti Estijos kolegų nuoširdų svetingumą ir draugiškumą – šiltas jų dėmesys lydėjo viso vizito metu, ne tik bendraujant profesiniais klausimais, bet ir susipažįstant su Raplos ir Silamejės miestais.

Vizitui skirtas laikas nepastebimai sutirpo. Buvo daug šypsenų, įspūdžių, skirtingų ir įdomių patirčių pasidalinimo, bičiulystės ir bendrumo džiaugsmo!

 

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos inf.
Indrės Rukšaitės nuotraukos