Sukčiai randa patiklių aukų

Vakar dvi moterys patikėjo sukčių istorijomis ir atidavė savo santaupas. Moteris (gim. 1941 m.), gyvenanti Kupiškio rajone pranešė, kad gegužės 11 d. 12.30 val. telefonu paskambinęs nepažįstamas vyriškis prisistatė policijos pareigūnu ir apgaulės būdu išviliojo 300 Eur sakydamas, kad pinigai, kuriuos ji ima iš pašto, yra padirbti. Panašia apgaule patikėjo ir moteris (gim. 1935 m.), gyvenanti Rokiškyje: gegužės 11 d. 15.30 val. ji namuose sulaukė policijos pareigūnu prisistačiusio vyro ir jam atidavė 2 450 Eur.

Policija primena, kad valiuta tikrinama ir keičiama tik bankuose, ir niekas iš pareigūnų ar banko darbuotojų į namus nevaikšto, jokių pinigų numerių nesurašo ir jų netikrina, o pareigūnai telefonu neaiškina apie nelegalius veiksmus banko sąskaitoje, juo labiau – neprašo pervesti pinigų ar padiktuoti asmeninių duomenų.

Jei bet kuriuo paros metu paskambins nepažįstamas asmuo ir pasakos apie turimus netikrus pinigus, praneš apie artimo žmogaus patekimą į bėdą, reikalaus atnešti pinigų ar pasakyti banko sąskaitos numerį, elektroninės bankininkystės kodą ir slaptažodį, prašys pasakyti asmens kodą, neskubėkite to daryti. Sukčiai, apsimetę teisėsaugos pareigūnais, gali prašyti kyšio, žadėdami padėti išvengti atsakomybės už tariamą nusikaltimą.

Dažniausiai linkę nusikalsti ir lengvai pasipelnyti asmenys naudojasi žmonių susijaudinimu ir netikėtumo faktoriumi, todėl likite budrūs ir įvertinkite situaciją.

Nors dažnai kalbama, rašoma, perspėjama apie įvairius sukčiavimo būdus, sukčiai vis dar randa patiklių aukų, atiduodančių savo santaupas, patikinčių asmens kodus, elektroninės bankininkystės duomenis ir slaptažodžius. Populiaru skambinti žmonėms telefonu, prisistatyti policijos, Mokesčių inspekcijos pareigūnais, bankų, elektros tinklų ar vandentiekio darbuotojais ir prašyti padiktuoti savo duomenis. Dažniausiai sukčių aukos teigia žinojusios apie visus sukčiavimo būdus, bet, sulaukusios skambučio, patikėjusios sukčių tiesa. Ir ne tik senjorai, bet ir vidutinio amžiaus išsilavinę žmonės – pedagogai, buhalteriai ir kt.

 

Rasa Černauskaitė
Panevėžio apskrities VPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė