Skemų dvasinės traukos centre lankysis Prezidentas Valdas Adamkus

Juntamas sakralumas

– Prezidentas Valdas Adamkus, socialinių reikalų ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, šiuo metu vykdomo projekto ,,Kultūrinių veiklų paletė“ medžio drožybos, kalvystės, skulptūros, dailės ir langinių tapymo plenero, o ir ankstesnių plenerų dailininkai, – temainfo.lt vardino Rokiškio rajono Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas, paklaustas apie svečius, birželio 29 d. ketinančius dalyvauti šventėje, skirtoje šių namų 80-mečiui.

Skemai labiau primena vienuoliją, nei paprastą kaimą. Čia neįtikėtina tyla ir ramybė. Ne iškart suvoki, kur užkoduotas, paslėptas sakralumas…

Skemų globos namai galėtų – kada nors taip ir bus – rengti adukacinę programą dailininkų kūrinių takais: akmens paminklai, kalvystės stebuklai, tapybos darbai, medžio drožybos kūriniai palieka labai gilų įspūdį. Nuo 2000 m. čia pradėta rengti meno plenerus: jų jau skaičiuojama 17, sukurta per 150 kūrinių. Dalelę kūrybos atspindės šiemet leidžiamas Nidos Lungienės parengtas plenerų katalogas.

Įžanginiame katalogo žodyje socialinė darbuotoja Daiva Vaitkevičienė rašo: „Menas yra svarbus ir didelę reikšmę žmogaus gyvenime turintis dalykas. Tai ne tik grožio ir kūrybiškumo išraiška: jis paliečia mūsų dvasinį pasaulį. Menas nebūtinai turi ko nors mus mokyti ar ką nors mums duoti, jis gali mus žavėti, suteikti mums galimybę mėgautis vaizdiniu, atriboti nuo kasdienybės.”

 

Žmonės iš tikrųjų meldėsi

Nuo įsimintinos birželio 1-osios, kai į senąjį, jau 12 metų nebenaudojamą 22 m aukščio vandens bokštą buvo įkelta varpinė, Skemus imta vadinti Dvasinės traukos centru.

Žmonės iš tiesų meldėsi, kai galingas kranas pajudino bokšto viršūnėje daugybę metų rūdijusią 5 t sveriančią metalinę statinę: nė kiek nesiūbuodama į šonus, ji nuleido ant žemės.

Varpinė neatrodė labai didelė – sakytum, jaukus rąstinis raudonų čerpių stogo sodo namelis. Vis dėlto jo svoris baugino: į tą patį aukštį turėjo pakilti 9 t sveriantis statinys.

Varpinę stačiusios UAB „Giemeda” vadovas Giedrius Rimkus, įmonės specialistai ir darbininkai, Skemų socialinės globos namų vadovai ir darbuotojai, kaimo žmonės stovėjo užvertę galvas ir žiūrėjo, kaip keltuvo strėlė lėtai nuleidžia grandines: jos bus kabinamos ant rąstų, perkištų pro varpinės langus. Tvirti eglės stuobriai, iš paties verslininko G.Rimkaus miško, pasirinkti dėl svorio: metaliniai būtų sunkesni: kranas galėjo kelti 10 t.

Grandinės buvo ilgokos: kablius teko segti į kitus jų narelius. Atsegta ir užsegta dar kartą. Pakui trečią kartą, ketvirtą, penktą… Po devintojo karto varpinė ėmė kilti… G.Rimkus sumojavo rankomis: nuleiskit! Vienas varpinės pusė truputį buvo pasvirusi žemyn…

Grandinių lyginimas kėlė įtampą. Rodės, išlyginti šį krovinį užtruks amžinybę. Dvyliktuoju bandymu varpinė pakilo apie metrą. Stabtelėjo. Kraštai lygūs, vadinasi, varpinė nesiūbuos. Prieš akis – dar dvi dešimtys metrų į aukštį…

– Kuo aukščiau, tuo didesnį svorį jaučia technika, – kalbėjo vyrai.

 

Na, ir ačiū Dievui

Žmonės buvo raginami eiti tolyn nuo bokšto. Varpinė vis kilo. Net akmeninės širdies žmogus čia būtų pajautęs reginio šventumą: tiek daug rizikos, tiek daug įspūdžio ir truputis stebuklo tuomet, kai sunkią varpinę aukštybėse pamatei tarsi vaikišką žaislą.

Žmonės skirstėsi jautrūs lyg iš šventų Mišių.

– Ačiū Dievui, – kartojo suaugusieji.

– Ačiū Dievui! – žolynų kuokštą švystelėjo į viršų vaikas, pagautas, matyt, bendro jaudulio ir pagarbos šiam įvykiui.

Tiesa, dar ilgokai meistrai triūsė padebesių varpinėje, tvirtinę ją senojo raudonų plytų vandens bokšto viršūnėje.

– Ar dar liko rizikos? – klausėme verslininko G.Rimkaus.

– Taip. Tokiame aukštyje sudėtinga bus nuo rąstų nuimti grandines, – sakė jis.

Kai viskas baigėsi, labai tikėtina, kad ir „Giemedos” vadovas pasakė tą patį: ačiū Dievui…

Sunkiasvorės technikos čia dar reikės: Skemų socialinės globos namai nusipirks ir kels į varpinę varpą.

 

Kai į koplyčią įžengė dailininkai

Įkurti dvasinės traukos centrą buvo Skemų socialinės globos namų direktoriaus G.Girštauto idėja. Kam dar kiltų mintis varpą įkelti į apleistą vandentiekio bokštą? Taip ir įsivaizduoji: pro bokšto duris, už kurių – koplyčios zakristija, išžengia dvasininkas ir trinkelėmis klotu kiemu eina į vandens nugeležinimo stotį, tapusią koplyčią. Pasikeitė čia viskas neatpažįstamai po to, kai vidun įžengė profesionalūs ir mėgėjai dailininkai, skulptoriai, kalviai ir medžio drožėjai.

Praėjusio pavasario ,,Medžio drožybos, kalvystės, skulptūros, dailės ir langinių tapymo plenero“ dalyvių kūriniai buvo skirti koplyčios ir varpinės puošybai.

Rokiškėnas medžio meistras Gintaras Varnas išdrožė koplyčios altoriaus ,,Nukryžiuotąjį”, Vilniuje gyvenantis kraštietis dailininkas Arvydas Bagdonas nutapė 15 ,,Kryžiaus kelio stočių“ ir sukūrė koplyčios papuošimo bendrą meninį stilių, rokiškietė tautodailininkė Birutė Dzikavičiūtė-Kairienė ištapė koplyčios skliautines lubas, rokiškėnas Igoris Skripka sukūrė vitražus, panevėžietis kalvis Saulius Kronis nukalė tris kryžius ir sietyną: du kryžiai puošia koplyčios pastatą, vienas – varpinę, prisiminimų vaizdiniuose vis kylančią į aukštį.

 

Sakytum, ne kaimas tai būtų, o vienuolija

Tiesa,  tautodailininkės B.Dzikavičiūtės-Kairienės tapytos langinės papuoš Antanašės kaimo bendruomenės namus. Mat ir projektą ,,Kultūrinių veiklų paletė“, kuriame gražiai įsitarpavo medžio drožybos, kalvystės, skulptūros, dailės ir langinių tapymo pleneras, rengė ir įgyvendino Skemų socialinės globos namai ir Antanašės bendruomenė.

Koplyčia kvies ir kultūros renginiams: čia eis žmonės pripildyti savęs dieviško žodžio, dieviško skaitinio, dieviškos muzikos…  Ateinančiuosius pasitiks vilniečio skulptoriaus Domininko Čepo sukurta akmenų kompozicija „Koplystulpis”.

 

Vaizdas jau nuo posūkio į Skemus atsiveria iš tolo matomos varpinės sakrališkumu: sakytum ne kaimas tai būtų, o vienuolija.

 

Rita Briedienė

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_10.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_11.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_12.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/06/2016_skemai_bokstas_14.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]