Skapiškio teatras „Stebulė”: „Šiandien mes laimingi!”

Išvažiavo į Šeduvą

Gruodžio 10-11 dienomis baigėsi didžiausia Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūra-šventė „Atspindžiai“, Šeduvos kultūros ir amatų centre pasitikusi ir apdovanojusi miestelių ir kaimų geriausius teatrus. Tai jau XXIII Lietuvos nacionalinio kultūros centro mėgėjų teatrų šventė. Joje dalyvavo ir Kupiškio kultūros centro Skapiškio suaugusiųjų teatras „Stebulė”, parodęs režisierės Vitos Vadoklytės spektaklį „Lietuvybės lopšys”, skirtą švietėjo kunigo Jono Katelės 185-osioms metinėms.

Skapiškio teatro žmonės išvažiavo į Šeduvą, įveikę rajono ir regiono turus, giliai sieloje, ko gero, jausdami, jog važiuoja atlikti ir tam tikrą misiją – reabilituoti rajono teatrinį vardą.

 

Įvyko nei šis, nei tas

Lapkričio 19 d. įvyko nei šis, nei tas: neįveikęs rajoninės apžiūros į regioninį turą Kuršėnuose atvyko Kupiškio kultūros centro Unės Babickaitės teatras, apžiūrai parodęs režisierės Nijolės Ratkienės spektaklį „Barakudos”, pagal to paties pavadinimo Kazio Sajos pjesę. Kaip temainfo.lt sakė Lietuvos nacionalinio kultūros centro Teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė, režisierė N.Ratkienė iš visų beveik 80 šalies mėgėjų teatrų režisierių, dalyvavusių regioninėse Kuršėnų, Utenos, Biržų, Jurbarko, Kretingos ir Jonavos apžiūrose, buvo vienintelė, neatėjusi susitikti su vertinimo komisija. To, berods, nėra buvę per visą „Atspindžių” istoriją. Gal režisierė nuoširdžiai tikėjosi iki apžiūros pastatyti spektaklį apie Unę Babickaitę? Bet tai, ką ji parodė Kuršėnams, nebuvo įvertinta gerai.

Į visus klausimus, o ir apie tai, kaip sekėsi Kuršėnuose, režisierė N.Ratkienė atsakė trumpai: „Šį klausimą reikia užduoti kultūros centro direktorei. Klausimas administracinio pobūdžio.”

 

Nesuprato, ką norėta pasakyti

Ar teatras, neįveikęs rajoninio turo, turėjo teisę vykti į regioninę apžiūrą?

– Turėjo. Kupiškio rajono apžiūra įvyko pavėluotai. Režisierė N.Ratkienė atsiuntė paraišką dalyvauti regioninėje apžiūroje. Mes ją patvirtinome. O kai rajone spektaklis neįveikė atrankos, leidimo nebeatšaukėme. Tai būtų įskaudinę teatralus. Žmonės nekalti: jie repetuoja, mokosi, gaišta laiką, išgyvena jaudulį, tiki vadove. Visa atsakomybė tenka režisieriui. Nesakau, kad N.Ratkienė nesistengia: į ankstesnių spektaklių repeticijas ji ne kartą konsultacijoms kvietė režisierių Joną Buziliauską. Tačiau šįkart nesupratome, ką „Barakudomis” norėta pasakyti, – teigė Teatro poskyrio vadovė I.Maciulevičienė.

Regioninėje apžiūroje „Barakudos” užėmė paskutinę vietą ir nebuvo nė menkiausios vilties U.Babickaitės teatrui keliauti į Telšius, kur į baigiamąją „Atspindžių” šventę rinkosi miestų ir rajonų teatralai mėgėjai.

 

Tai ir lėmė paskutinę vietą

Iš 82 regioninėje apžiūroje dalyvavusių mėgėjų teatrų 47 priklausė miestų ir rajonų kategorijai, 35 – miestelių ir kaimų. Pirmosios kategorijos net 27 teatrai buvo įvertinti gerai ir labai gerai.

Rokiškio liaudies teatro režisieriaus Ryčio Saladžiaus „Drakonas” gavo 96 balus iš 100. Asociacijos „Rokiškio teatras“ režisierės Neringos Danienės spektaklis „Nutildytos mūzos” pelnė 93 balus. Anykščių kultūros centro režisieriaus J.Buziliausko spektaklis „Čičinskas” 94,5, o kitas jo spektaklis „Margarita” – 92,5 balo.

Kupiškėniškos „Barakudos” buvo įvertintos 50 balų. Tai ir lėmė joms paskutinę vietą visoje šalyje.

– Negalėčiau sakyti, kad nėra įdėta jokių pastangų. Dirbta, repetuota, ruoštasi. Dainių šventei „Čia mano namai” Kristijono Donelaičio „Pavasario linksmybes” režisierė N.Ratkienė pastatė labai neblogai. Tačiau kitų geresnių jos spektaklių nemačiau”, – sakė I.Maciulevičienė.

 

Kupiškis turi į ką lygiuotis

– Kupiškis turi į ką lygiuotis. Tai režisierė Vita Vadoklytė. Šių metų „Atspindžių” vertinimui atiduotas jos spektaklis subrandintas, iškentėtas, aktualus, jaudinantis. Savo spektakliais ji suburia kartas nuo mažulėlio iki senelio. Reikia pasitikėti Vita, reikia klausyti ir klausti jos nuomonės, – temainfo.lt sakė I.Maciulevičienė.

Skapiškio teatrai – suaugusiųjų „Stebulė” ir vaikų bei jaunimo „Ku-kū” – per visą savo 25 metų gyvavimo laiką dar niekada nėra sugluminę žiūrovo. Gruodžio 26 d. „Stebulė” paminės savo gimtadienį. Jis žada būti tylus. Didesnį renginį skapiškėnai planuoja kitų metų kovą: 25-erius skaičiuos ir „Ku-kū”.

Grįžto iš Šeduvos skapiškėnai apdovanoti laureatų diplomu, „Atspindžių” statulėle. Mažesniam įvertinimui jie ir patys nenusileistų, nes dirba ne apžiūroms, o teatrui ir žiūrovui. Todėl ir komisijų nelieka nepastebėti.

– Laimėjimo džiaugsmas nėra pirmas, bet jis begaliniai didelis. Žinia, po kiekvieno laimėjimo atsakomybė tik didėja, bet šiandien mes laimingi, – temainfo.lt sakė režisierė V.Vadoklytė.

 

Rita Briedienė

Teatro „Stebulė” archyvo nuotr.