Skapiškėnų šeima nustebino radiniu – 1881 metų varpeliu

Skapiškis, priblokštas vagystės iš Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčios, stebisi jau kitu įvykiu: skapiškėnų Gintarės ir Tomo Butkevičių šeima, remontuodama prieš keletą metų įsigytą seną namą Skapiškio Lauko gatvėje, rado 1881 metais datuotą varpą. G. Butkevičienė jį vadina varpeliu, nes jis tik gero sprindžio didumo: temainfo.lt paprašyta pasverti varpelį, Gintarė ir pati sužinojo, kad vario, o gal žalvario radinys sveria apie 334 gr.

Varpelis lietas. Jo amžių išduoda minėti skaičiai. Yra užrašas „Zavoda”, o kitas žodis, lyg ir  „Kliukor“ neįskaitomas, smarkiai apėjęs žalėsiu.

Jauna šeima iš pagrindų tvarko namą, daroma nauja anga laiptams į antra aukštą. Pjaunant angai rastus spaliuose ir buvo aptiktas 137 metų senumo varpelis. Šiandien galima tik spėlioti, kodėl jis buvo slepiamas spaliuose. Beje, juose rastas ir labai senas sieninis laikrodis, tik šis gerokai aplūžęs ir kažin ar bevertas restauruoti.

Anot G. Butkevičienės, namas senas, bet pagal dokumentus jis niekaip nesiekia varpelio amžiaus.

– Kaimynai pasakojo, kad čia gyvenęs žmogus dirbo eiguliu, seną gryčią jis iš kažkur atsivežė ir ją tvarkė. Gal varpelis ir laikrodis atkeliavo su ta gryčia? Eigulio jau nebepaklausi: prieš kelerius metus jį išsivežė dukra; senolis jau miręs, – pasakojo G. Butkevičienė.

– Ar neplanuojate varpelio parodyti muziejininkams? – temainfo.lt teiravosi G. Butkevičienės.

– Dar nesvarstėme. Tačiau mūsų susiremontuotame name jam skirsime tikrai ypatingą vietą, – sakė Gintarė, varpelį vadinanti šimtmečio radiniu.

Skapiškio režisierė Vita Vadoklytė, kurios teatrą „Stebulė“ lanko ir Gintarė, juokauja:

– Ar tai nebus paskendęs Skapiškio varpas?

Daugybę kartų mažesnis radinys vis tiek labai įdomus.

 

 

temainfo.lt

Gintarės Butkevičienės nuotr.