Šis bei tas apie „Kino pamokas Rokiškyje”

Rokiškio kultūros centro jau ketvirtą kartą organizuotas Kino edukacijos projektas „Kino pamokos Rokiškyje” vyko rajono Jaunimo centro Žiobiškio turistinėje bazėje; rugpjūčio 17-20 dienomis kino kūrimo procesą pažino 18 rokiškėnų. Jau nebe pirmą kartą 4-10 klasių moksleivius scenarijaus rašymo, kadruočių piešimo, režisūros, įgarsinimo, montavimo, viso kūrybos proceso organizavimo mokė režisieriai Tomas Smulkis ir Dovilė Šarutytė. Jie stovyklautojus aprūpino profesionalia  įranga: vaikai savo rankose laikė brangias kameras, mikrofonus.

– Aš sužinojau, ką operatoriui reiškia „kačiukas”, – apie kailiuku aptrauktą mikrofoną temainfo.lt pasakojo Edgaras, stovykloje sukurto filmuko „Nolife” garso operatorius.

Pirmą dieną išklausę teorijos kurso vieni tapo režisieriais, kiti – jų asistentais, garso operatoriais ir aktoriais. Vaikai, pasiskirstę į dvi – mažųjų ir vyresnių – grupes kūrė trumpametražius filmukus.

Abiejų filmų kūrėjai veiksmo vieta rinkosi Žiobiškį. Rugpjūčio 19-osios peržiūrai buvo pakviesti ir tėvai. Vyresniųjų – Evos, Emilės Žiedės, Martynos, Stanislovo, Brigitos, Aido ir Lauros – komanda parodė filmą „Draugaukim”: bendrauti norinti mergaitė buvo priversta pavogti ledų iš Žiobiškio parduotuvėlės, į filmą įtraukta ir pardavėja; atomazga netikėta – pardavėjos ima atsiprašinėti mergaitė, prieš tai pati raginusi įvykdyti nusikaltimą.

Mažųjų – Edgaro, Miglės, Lijos, Emilijos, Austėjos, Ignės, Medos, Kosto, Ugniaus ir Astijaus – komanda parodė filmą „Nolife” („Neturintieji gyvenimo”), nustebinusį idėja, siužeto linija, išbaigtumu, artistiškumu, neblogai pavykusiu operatoriaus darbu. Šiame filme vaidino ir projekto „Kino pamokos Rokiškyje” vadovė, laikinai Rokiškio kultūros centro direktorės pareigas einanti Vaiva Kirstukienė, ir režisierė Neringa Danienė.

– Buvau atsakinga už vaikų laisvą laiką, o štai visą savo laisvalaikį teko atiduoti vaidybai – šypsojosi režisierė N.Danienė, gražiai įvertinusi jaunųjų kino menininkų kūrybingumą ir jų susidomėjimą stovykla.

„Nolife” – apie vaikus, iš kurių telefoninė virtuali erdvė atėmė realų gyvenimą. Įdomu tai, kad stovyklautojams iš tiesų teko atsisakyti telefonų, sudėti juos į krepšį ir tik nustatytu laiku jais naudotis.

– Kai kuriems tai buvo rimtas išbandymas, šiaip ar taip labai išlaisvinęs vaikų kūrybines galias, – temainfo.lt sakė V.Kirstukienė.

Paskutinę stovyklos dieną vaikai išvyko į turistinę kelionę apžiūrėti Anykščių lajų tako.

 

Rita Briedienė