Širvynės šventė ir renginys „Užsidėk atšvaitą“ kuria bendrą nuotaiką

Jau septintą kartą

Jau septintą kartą Pauliaus Širvio vardo sukviesti į poeto tėviškę – Rokiškio rajono Degučių kaimą – rinkosi tie, kuriems čia gera ir kasmet norisi sugrįžti. Tai tradicinė Širvynės šventė, šiųmetė pavadinta „Palik tik dainą man…“

Prieš 40 metų paskutinį kartą čia lankėsi pats poetas. Jo žmona Birutė Širvienė viename iš susitikimų skaitė jai rašytą Pauliaus laišką apie laisvą vėją, besiblaškantį likimo verpetuose. Poetas toks ir buvo. Šių metų vasaros diena, skirta Širvynei, buvo išskirtinai lietinga, bet kaip visada išdainavusi poeto meilę ir džiaugsmą, liūdesį ir ilgesį.

 

Eilėraščiai, laiškai, dainos…

Rokiškio krašto žmonėms glosto širdį tai, kad čia gyvena poeto jaunystės mergaitė. Jai rašytus P. Širvio laiškus ir poeto eilėraščius šventėje skaitė uteniškis Erikas Druskinas.

Erikas Druskinas Algimanto Šiukštos nuotr.

Į apniukusią dangaus paklodę, virš unikalios scenos po šieno kupeta, klausytojų širdis kėlė juodupiečių sesių Aurelijos ir Viktorijos Kanapeckaičių skambių balsų harmonija. Rokiškėnės Domilės Kirstukaitės dainos plaukė ir nešė visų mintis kartu su lietumi. Įspūdingai suskambo autorės daina pagal P. Širvio „Pilėnų lopšinės“ žodžius. Klausytojų dėmesį prikaustė ir sulytus kūnus šildė „Mamų ir dukrų – Violetos Simonavičienės, Kotrynos Simonavičiūtės, Skirmutės Janulaitienės ir Aušrinės Janulaitės – kvartetas iš Šakių rajono Gotlybiškių kaimo. Beržų šakomis ir klausytojų širdimis nuvilnijo mamų ir dukrų atliktos dainos „Iš versmės man atnešk tą mėnulį“ premjera. Eiles skaitė ir į šventę atvykę svečiai, kiti poezijos mylėtojai.

Vaikų ir suaugusiųjų nuotaiką kėlė tautodailininkės, ūkininkės Birutės Dapkienės augintiniai.

Mamų ir dukterų kvartetas

 

Stiprinamas ir eismo saugumas 

Jau ne pirmus metus Širvynės šventė vyksta kartu su eismo saugumo bendruomenės projektu „Užsidėk atšvaitą – taip apsaugosi save ir kitus“. Vyko P. Širvio tėviškės aplinkos tvarkymo darbai. Talkos dalyviai buvo informuojami apie atšvaitų dėvėjimo būtinybę. Vadeliotojams ir dviratininkams buvo įteiktos liemenės su atšvaitais.

Šventėje Aleksandravėlės kaimo bibliotekininkė informavo apie saugų keliavimą tamsiu paros metu, įteikti atšvaitai. Vyko ir šeimų žaidimas „Kelio ženklus žinai, atšvaitą laimi!“ Dalyvavo 10 šeimų. Teko spręsti rebusą – įspėti, kokie užkoduoti kelio ženklai. Po to tarp beržų vaikai turėjo surasti kitą užuominą ir kartu su tėveliais pateikti atsakymus renginio vedėjai.

Smagu, kad dauguma žaidimo dalyvių žinojo kelio ženklus, bet jiems patiems dar smagiau buvo gauti dovanų – šviesą atspindinčių žaisliukų, maišelių pirkiniams, pakabukų, liemenių, magnetinių juostelių ir knygučių.

 

Širvynės laužas

Tamsoje ir lietuje baigė gesti Širvynės laužas, įsiliejęs į rugpjūčio 25-osios Baltijos jūros pakrantėje liepsnojusią simbolinę vienybės ir draugystės Baltijos jūros šalių šimtmečio laužų jūrą.

Stiprėjantis lietus net pačius ištvermingiausius paskubino šiltų ir jaukių namų link, o renginio vedėja nebeperskaitė poeto Marcelijaus Martinaičio žodžių, skirtų Pauliui Širviui.

„Norėčiau poetą palikti dainuojantį, apglėbusį savo artimiausius ir brangiausius draugus ir užsižiūrėjusį į rytuose brėkštančią aušrą. Vis tegu eina apsisiautęs karišką lietpaltį, tegu eina per kaimus, miestus, tegu plaukia per jūras. Kur Paulius Širvys – ten jo draugai”, – apie poetą rašė poetas.

 

Daiva Vilkickienė

Alma Mekšėnienė

Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos bibliotekininkės

Daivos Vilkickienės ir Algimanto Šiukštos nuotraukos