Sigutės Ach pakylėtas pasaulis paliko pėdsakus ir Alizavos mokykloje

Nauji mokslo metai Alizavos mokykloje prasidėjo Gerumo diena: mokyklos bendruomenė, vadovaujama dailininkės Sigutės Ach, kūrė Angelų sodą.

S. Ach – dailininkė iliustruotoja, rašytoja. Visų mylima už simpatiškus sparnuotus personažus ir už nuostabius romantiškus tekstukus, šildančius ir mažų, ir didelių širdis. Dirba ji leidykloje „Nieko rimto“, kurios pavadinimą pati ir sugalvojo. Čia pasaulį išvydo šimtai S. Ach atvirukų, daugybė dailių smulkmenų, 28 iliustruotos knygos, trys iš jų – autorinės. Prieš aštuonerius metus dailininkė įkūrė dirbtuves ant ratų – „Menų valtis“ ir nuo to laiko su šia pozityviąja valtele keliauja po Lietuvos mokyklas ir bibliotekas. Laimėtas skaitymo skatinimo projektas „Skaitymo džiaugsmas: vakar, šiandien, rytoj“, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Kultūros ministerijos, S. Ach menų valtelė atplaukė į Alizavos mokyklą.

– Mes visi turime vidinius sparnus. Žmogaus sąmonės sparnai keičia pasaulį. Žmogui palikta teisė rinktis, ką daryti. Sprendimą priima kiekvienas asmeniškai. Jūsų apsisprendimo teisė kurti, ne ardyti, – mokiniams kalbėjo viešnia. Dailininkė pakvietė bendruomenę sukurti meninę instaliaciją – darinį, kuris įprasmintų sparnuotą pakylėtą kūrybingą ateities žmogų.

Pasiskirstę į grupes mokiniai ir mokytojai kas valandą gamino angelėlius. Jų sparnelius puošė karpiniais. Ant angelėlių stengėsi užrašyti kuo gražesnius ir nuoširdesnius palinkėjimus. Visus šiuos nuostabius kūrinėlius autorė sukabino į bendrą junginį – ant rato kabantį sodą.

Apibūdindama darbą dailininkė kalbėjo mokiniams:

– Pasižiūrėkite, kaip gražu pas jus aplinkui. Ir pasižiūrėkite dažniau nei gali pamatyti per vieną dieną. Įkvėpkite tą grožį, pačiupinėkite, pavaikščiokite juo. Nes tai, ką turi kasdien, ne visą laiką pastebi. Mėgaukitės tuo, kad esate Alizavoje dabar. Jokių niujorkų nesiilgėkite, nes tie niujorkai bus. O Alizava yra Lietuvoje, ir – kaip niekur kitur! – čia yra švarus ir gražus oras, ošia medžiai, skanus ir tikras maistas. Tai įgalina būti sveiku. O jeigu sveikas kūnas, galima rūpintis savo vidiniu turiniu. Taigi mąstykite! O tam, kad mąstytum, reikia skaityti knygas. Ir neužtenka tik perskaityti ir padėti; perskaičius reikia apie tą knygą mąstyti ir apgalvoti herojus: kodėl jie pasielgė taip, o ne kitaip, kokios aplinkybės juos vertė taip elgtis, ar tu taip darytum, jeigu taip būtų… Kai pradėsi matuoti tuos dalykus, smegenyse įvyks tokios revoliucijos, kurios vėliau jauną žmogų, vaiką paskatina tapti suaugusiu žmogumi. Labai svarbu laiku subręsti pasaulio kūrimui, pasirengti perimti jį, nes pasaulis yra Jūsų.

Paskui išsamiai, šiltai ir nuoširdžiai dailininkė atsakinėjo į mokinių pateiktus klausimus apie mylimiausias spalvas, perskaitytas knygas, pamokas mokykloje ir t.t. Kiekvienas dovanų gavo S. Ach kūrybos atviruką su jos autografu.

Viešnia išvyko, o Angelų sodas plevens Alizavos mokykloje, skleisdamas Gėrį ir Taiką. Sparnuotos būtybės kiekvienam primins, kad galime padaryti daug gerų darbų sau ir kitiems. Po šiuo sodu deklamuosime eiles ir seksime pasakas arba tiesiog sustosime pasišnekučiuoti.

 

Danutė Miknevičienė
Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Užsk. nr. A17-35