Šiandien anykštėnai mini Jono Biliūno gimtadienį

Šiandien rašytojui Jonui Biliūnui sukanka 137-eri. Gimė jis Anykščių valsčiaus Niūronių kaime, neprastai gyvenančių ūkininkų šeimoje, iš aštuonių vaikų buvo jauniausias.

J.Biliūnas buvo puikus publicistas, bet labiausia jis žinomas prozos kūriniais. Kažin ar rastume žmogų, neskaičiusį jo novelių „Laimės žiburys”, „Brisiaus galas”, „Kliudžiau”, „Lazda”…

Nepavyko sužinoti, ar J.Biliūno sodyba-muziejus Niūronyse turi tradiciją paminėti rašytojo, iki šiol savo kūrybiniu palikimu garsinančio šį kaimą ir Anykščius, gimtadienį. Gegužės–spalio mėnesiais sodyba veikia nuo pirmadienio iki sekmadienio 10–18 val., o lapkričio–balandžio mėnesiais – nuo antradienio iki šeštadienio 8 – 17 val. Pirmadienis – poilsio diena. Telefonu, žinia, niekas neatsiliepė.

– Tokių dienų muziejininkai nepamiršta: anykštėnai turi labai seną tradiciją Jono Biliūno gimimo ir mirties dieną padėti gėlių prie jo kapo. Taip būna kiekvienais metais, –temainfo.lt sakė Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius.

J.Biliūnas mirė 1907 m. Lenkijos mieste Zakopanėje, o 1953 m. A.Vienuolio-Žukausko rūpesčiu palaikai buvo perkelti į Lietuvą ir palaidoti Liudiškių kalvoje, netoli Anykščių. 1958 m. virš kapo iškilo 14 m aukščio architekto Vytauto Gabriūno paminklinis monumentas „Laimės žiburys”. Jis – iš tašytų apylinkių laukų akmenų. Prie šio paminklo nešamos gėlės pagerbti rašytojo atminimą.

Ar pamini rašytojo gimtadienį Anykščių J.Biliūno gimnazija, klausėme šios švietimo įstaigos direktorės Reginos Drūsienės.

– Taip žinoma. Neseniai ir grįžome: prie Liudiškių kalvos lietuvių kalbos mokytojos Rasa Poškuvienė, Virginija Zalatkovienė ir Gitana Bužinskienė vedė lietuvių kalbos pamoką. Padėjome ir gėlių, uždegėme žvakeles. Visą savaitę – nuo balandžio 11-osios iki balandžio 15-osios – gimnazijoje vyksta tradicinės Jono Biliūno dienos. Balandžio 15-ąją III klasių gimnazistus aktorė Birutė Mar pakvies į monospektaklį „Jis ir Ji“, pastatytą Jono Biliūno ir Julijos Janulaitytės-Biliūnienės laiškų motyvais. O II klasių gimnazistai literatūros pamokose nagrinės J.Biliūno poetinę kūrybą, kuri neretai lieka užmiršta, – temainfo.lt sakė direktorė R.Drūsienė.

Anykščių gimnazistai turi seną tradiciją prie Liudiškių kalvos minėti ir Rugsėjo 1-ąją.

1902 m. J.Biliūnas persikėlė į Panevėžį, ten subūrė Lietuvos socialdemokratų partijos grupę. LSDP Anykščių skyriaus pirmininko Dainiaus Žiogelio klausėme, ar vietos socialdemokratai padės gėlių prie Liudiškių kalvos.

– Mes labiau prisirišę prie Stepono Kairio (Vasario 16-osios Akto signataras, aut. past. ), nors labai noriai lankome ir remiame J.Biliūno gimnaziją, – sakė jis.

 

Rita Briedienė

Emilijos Briedytės asociatyvi nuotr.