Sergėjus Jovaiša: „Nebijokite savęs išbandyti”

Lapkričio 20 d. Kupiškio rajone lankėsi Seimo narys Sergėjus Jovaiša. Centro jaunimas šia proga išsikepė sveikuoliškų sausainių bei pasikvietė svečią pasikabėti. Pokalbyje prie puodelio arbatos dalyvavo ir Salamiesčio pagrindinės mokyklos moksleiviai.

Pastaruosius metus Seimo narys S.Jovaiša Kupiškio rajono renginiuose svečiuojasi kaip politikas, TS-LKD narys, bet dar nepamiršta ir jo, krepšininko, legenda. Anykštėnas 17 metų žaidė Kauno „Žalgirio“ komandoje ir visą laiką buvo tarp jos lyderių.

Kaip teigia šaltiniai, 1972–1989 m. S.Jovaiša  žaidė Kauno „Žalgirio” krepšinio komandoje. Su ja jis tapo TSRS – tuometinės Sovietų sąjungos – čempionu (1985, 1986, 1987 m.), laimėjo TSRS pirmenybių sidabro medalius (1980, 1983, 1984 m.), tapo universiados sidabro medalių laimėtoju (1977, 1981 m.), daug kartų buvo Lietuvos čempionas bei prizininkas.1977–1987 m. jis –TSRS vyrų krepšinio rinktinės narys, su ja laimėjo pasaulio čempionato sidabro medalį (1978 m.), tapo pasaulio (1982 m.), dukart Europos čempionu (1981, 1985 m.), laimėjo Europos čempionato bronzą (1983 m.).

Pokalbį su jaunimu S.Jovaiša pradėjo pasakojimu apie savo jaunystę, savęs ieškojimą dailėje ir poezijoje, treniruotes iki nugriuvimo zulinant vieną ar kitą krepšinio elementą.

– 1972 m. Anykščių jaunimo komandą aplankė Kauno „Žalgirio“ atstovai. Pamenu, kinkos drebėjo iš to entuziastingo noro būti įvertintam ir pakviestam. Jau niekada nepamiršiu akimirkos, kai man buvo pasiūlyta atvykti treniruotis į Kauną, – pasakojo svečias.

Krepšinio legenda gyvenime matė ir šilto, ir šalto. Jaunimui jis patarė:

– Nebijokite savęs išbandyti. Aš taip pat mėginau įvairias sritis, nesėkmės man padėjo išsigryninti gyvenimo kelią. Tačiau, jau atsistojus į savo vėžes, reikia dirbti! Tik 10 proc. karjeros sėkmės priklauso nuo talento; 90 proc. lemia darbas. Esu matęs daug talentingų žmonių, kurie nieko nepasiekė.

Jaunimo centro direktorė Edita Vaitiekūnienė svečio teiravosi, kaip atsitiko, kad krepšininkas, politikas buvo pakviestas filmuotis Vytauto V. Lansbergio filme „Kai aš buvau partizanas“ ir atliko stribo vaidmenį?

– Į šią sritį papuoliau netikėtai: Vytautas V. Lansbergis Anykščiuose nusipirko namą visai šalia manojo. Režisierius pasiūlė man vaidmenį. Buvo labai netikėta, bet aš niekada neatsisakau iššūkių. Naujos patirtys praturtina gyvenimą.

Su p. Sergėjumi savo sumanymais pasidalino moksleivis Vilmantas Bieliūnas. Jaunuolis ieško galimybių įgyvendinti idėjai „Kupiškis From Above“. Tikslas – išleisti miesto nuotraukų iš paukščio skrydžio albumą, tačiau trūksta lėšų įrangai įsigyti.

Svečias buvo sužavėtas ir nustebintas jaunuolio iniciatyva. Jis, Seimo narys, labai pasigendąs jaunimo iniciatyvų.

– Jauni žmonės dažnai skundžiasi galimybių trūkumu, bet paklausti, ko jie norėtų, neturi atsakymo, – sakė S.Jovaiša ir pažadėjo peržiūrėti jaunuolio sumanymą, pasiūlyti galimus jo įgyvendinimo kelius.

Anot Seimo nario, politika – labai sudėtingas procesas.

– Pokyčiai ateina labai lėtai. Seime galime inicijuoti visokius projektus, tačiau jie dažnai stringa įvairiose institucijose. Reikia daugiau iniciatyvų iš „apačios“. Žmonės turi tapti aktyvesni, patys kovoti už savo idėjas, tuomet ir politikams taptų daug lengviau jiems padėti, – sakė S.Jovaiša.

Renginio staigmena buvo „Kupiškio street workout“ atstovo Martyno Kviklio svečiui įteikta padėka už tai, kad jis rėmė visus šios sporto šakos Kupiškio turnyrus. Beje, M.Kviklio Kupiškyje įgyta patirtis jį įkvėpė prisidėti prie tokio turnyro organizavimo Vilniuje.

– Mane žavi tai, ką jūs išdarinėjat ant skersinių. Tokiems rezultatams pasiekti reikia didelės valios, – dėkodamas už padėką kalbėjo svečias.

Politikas S.Jovaiša mėgsta bendrauti su jaunimu: visi kartu apžiūrėjo ir aptarė įsibėgėjusią KJC pastato renovaciją.

 

Paulius Briedis