Senose žydų kapinėse – vandalų siautėjimas

 Liepos 10-osios ryte eidama į darbą kupiškietė nustėro, išvydusi senųjų miesto žydų kapinių vaizdą: išvartyti paminklai, išrautos ir išmėtytos gėlės, ant žemės besivoliojantys tušti alaus buteliai…

Kapinės  yra šalia pėsčiųjų tako, vedančio pro vandens bokštą, ant kalnelio. Jos neaptvertos, jose išlikę 16 paminklinių akmenų. Netoli – garažų kooperatyvai, pradinė mokykla ir miesto ligoninė. Moteris bendruoju pagalbos telefonu  pranešė, ką aptikusi ant kalnelio.

Atvykę policijos pareigūnai atrado nuverstus septynis paminklinius akmenis, šiukšlynu paverstus gėlynus, paliktą ištuštintą alaus tarą. Nežinia, dabar ar anksčiau raudonais dažais nurašinėta ir nupeckiota dalis netoliese esančio paminklo, skirto 1941 metų vokiečių nacistų nužudytų žydų bei kitų aukų atminimui įamžinti.

Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Pasak Kupiškio policijos komisariato viršininko Gintauto Misiūno, pagal turimą informaciją aiškinamasi dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo. Tiriamos kelios versijos. Tikimasi, kad vietos gyventojų reikšminga informacija gali padėti pareigūnams.

Žinoma, kad iki pat 23 val. kapinių teritorijoje bei prieigose buvo ramu. Tikėtina, girti vandalai čia siautėjo naktį ar paryčiui.

Šią vietą jau seniai yra nusižiūrėję paaugliai: čia, atokiau nuo pašalinių akių, jie rūko, geria, triukšmauja. Apie chuliganiškas jų pramogas liudija šiukšlės, nuorūkos, nurašinėti ir išpjaustyti mediniai suoliukai, tvoros, išdegintos senų medžių drevės.

 

Bene prieš dešimtmetį čia irgi buvo išvartyti paminklų akmenys, gretimų daugiabučių namų gyventojai skundėsi dėl nuolatinio triukšmo. Kurį laiką po tų įvykių patruliuojantys policijos pareigūnai čia užsukdavo ir buvo išvaikę aršiausius triukšmadarius.

Tikėtina, dabar jau užaugo nauja  gatvės chuliganų ir kapinių vandalų karta. Turbūt tas jaunimėlis neraštingas, nepastebėjo, kad ant senųjų žydų kapinių vietą žyminčio akmens yra ir lietuviškas užrašas: „Tebūna šventas mirusiųjų atminimas.“

Matas Žebrokas