Seimo narys R.Martinėlis pasisako už parlamentarų skaičiaus mažinimą

Raimundas Martinėlis. temainfo.lt archyvo nuotr.

Parlamentas planuoja Konstitucijos pataisą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141 iki 101. Apie tai kalbėjome su Sėlos apygardoje kupiškėnų ir rokiškėnų rinktu Seimo nariu Raimundu Martinėliu.

 

– Jau ne pirma kadencija kalbama apie Seimo narių skaičiaus mažinimą. Kas tai – populizmas ar būtinybė?

– Siūlymą mažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 101 pasiūlė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Seimo narys Ramūnas Karbauskis. Rinkiminės kampanijos metu aš ir pats pasisakiau už Seimo narių skaičiaus mažinimą iki 101. Nuo 1992 m., kai buvo priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuva sumažėjo trečdaliu. Vadinasi, tokiu pat procentu būtina mažinti ir biudžeto išlaidas Seimo narių bei jų padėjėjų atlyginimams bei veiklai.

– Kaip vertinate iniciatyvą Seimą mažinti iki 71 nario?

– Seimo narys Petras Gražulis rinko kolegų parašus ir registravo pataisą – Parlamentą mažinti iki 71 nario. Tiek Seimo narių išrenkama vienmandatėse apygardose. Stiprinama idėja – balsuoti už konkrečius žmones, atsisakyti sąrašinių Seimo narių: juk buvo tokių atvejų, kai kandidatai, už kuriuos rinkėjai nebalsavo vienmandatėse apygardose, į Seimą pateko pagal sąrašą daugiamandatėse apygardose. Visuomenė tam irgi nepritaria.

– Tektų keisti Konstituciją. Kažin ar visuomenė pastebėtų pokyčius?

Tai ilgas procesas. Siūlymo teikimas jau įvykęs, pritarta Konstitucijos pataisoms. Toliau jos bus nagrinėjamos Seimo komitetuose. Laukia posėdis projekto svarstymui: vėl tikimasi visokių nuomonių, pasiūlymų. Projektui patvirtinti reikės dviejų trečdalių Parlamento, arba 94 balsų. Už konstitucijos pataisas bus balsuojama du kartus.

Nemanau, jog labai didelė visuomenės dalis domisi Parlamento darbu. Pokyčius labiau pajustų patys Seimo nariai: didėtų kiekvienam parlamentarui tenkantis rinkėjų skaičius.

– Ar patvirtintumėte, kad mažesnis Parlamentas garantuoja jo kokybę?

– Tai labai svarstytinas klausimas. Vienareikšmiškai į jį atsakyti, ko gero, ir neįmanoma. Nuo rinkėjo labai priklauso, kokius žmones jis deleguos į Seimą.

 

Rita Briedienė