Šalies gyventojai – apie Kupiškį

Ką apie Kupiškį žino kitų Lietuvos regionų gyventojai, atsako Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa, kurią inicijavo kupiškėnų visuomeninis sambūris „City Alumni Kupiškis“. Lietuvoje Kupiškio įvaizdis – teigiamas, tačiau miestas bemaž neišsiskiriantis kitų panašaus dydžio šalies miestų kontekste – taip būtų galima apibendrinti tyrimo rezultatus.

„Ką žinote apie Kupiškį?“, – toks klausimas respondentams buvo pateiktas „Vilmorus“ periodiškai atliekamoje „Omnibus“ apklausoje. Reprezentatyvi apklausa, kur visi gyventojai turi vienodą tikimybę patekti į apklausą, vyko šių metų balandžio 6–15 dienomis, buvo apklausti 1 002 suaugę Lietuvos gyventojai. Klausimas buvo „atviras“, be iš anksto pasiūlytų atsakymų variantų.

Apklaustųjų 27 proc. Kupiškį įvardino kaip „miestą“, 14 proc. – kaip „miestelį“, 8 proc. – kaip rajono centrą, 36 proc. – į klausimą neatsakė. Konkretesnius Kupiškį apibudinančius bruožus ar objektus paminėjo 15 proc. respondentų.

Pasak „Vilmorus“ direktoriaus dr. Vlado Gaidžio, Lietuvos gyventojų atsiliepimai apie Kupiškį daugiausia šilti, dažniausiai paminėti akcentai – marios ir bažnyčia; pastebimai išsiskiria etnografinių tradicijų žinomumas. Neigiamų atsiliepimų yra nedaug.

Analogiškos apklausos, kai norima sužinoti nuomonę apie konkretų miestą ar regioną, jų sociologinių tyrimų bendrovė nėra iki šiol atlikusi. Kupiškio alumnų noras įvertinti gimto miesto žinomumą Lietuvoje buvo intriguojanti užduotis.

– Nors Kupiškio žinomumas kuklus, tačiau lygiai tiek pat kiti Lietuvos gyventojai galėtų pasakyti, tarkim, apie Kelmę ar Raseinius, netgi ir apie Vilnių, jei reikėtų papasakoti, ką žino, pvz., apie Šeškinę ar Fabijoniškes, nors šiuose sostinės rajonuose gyvena ar apsilanko žymiai daugiau žmonių. Po penkerių ar dešimties metų atlikus analogišką apklausą, būtų galima spręsti, kaip miesto įvaizdis kinta. Tuomet būtų galima ieškoti priežasčių, įžvelgti tendencijas. Ši apklausa – atskaitos taškas, konstatuojantis dabartinę Kupiškio žinomumo situaciją, – sako sociologas.

„Vilmorus“ apklausa atsako į klausimą, ką apie Kupiškį mano bei žino kiti Lietuvos gyventojai, o ką apie savo miestą ir kraštą mano patys kupiškėnai, kaip įsivaizduoja Kupiškio ateities perspektyvą – atsakymų ieškoma kitoje „City Alumni Kupiškis“ atliktoje apklausoje „Vizija Kupiškiui“. Šios apklausos apibendrintus rezultatus patieksime liepos mėnesį.

 

Taigi, ką žinote apie Kupiškį?
Daugiausia apklaustųjų paminėjo penkis įsiminusius Kupiškio gamtos, architektūros ar kultūros objektus.

Kupiškio marios (4,6 proc.): „gražios Kupiškio marios“, „Kupiškio marios labai puikios“, „mariose yra žuvies“, „ežere daug vėžių“;

Kupiškio bažnyčia (3,1 proc.): „labai graži bažnyčia“, „girdėjau, kad graži bažnyčia“;

„Kupiškėnų vestuvės“          (1,4 proc.): „gražios kupiškėnų vestuvės“, „kažkada buvo spektaklis „Kupiškėnų vestuvės“, „Kupiškėnų vestuvių“ spektaklis išgarsino Kupiškį“, „gražūs vestuvių papročiai“;

 „Etnografija, tradicijos“      (2 proc.) „Kupiškėnų liaudies tradicijos“, „etnografijos muziejus“, „senųjų tradicijų puoselėjimas“, „ten gyvena kupiškėnai su savo tarme ir papročiais“, „graži šnekta, etnografijos muziejus, senoviniai verslai, ansambliai“, „pavyzdinis autentiškumo palaikymas“;

Daina „Kupiškėnai geri žmonės“ (0,7 proc.).

Kiti teigiami paminėjimai: „daug tiltų, skulptūrų, parkų“, „Kupiškio centre gražus fontanas, marios“, „tvarkingas miestas“, „gražus miestas prie Kupos upės“, „švarus ir gražus rajono centras, miestas“, „labai priimtini žmonės ten gyvena“, „senas Lietuvos miestas“, „gamina gerą alų“, „miestas su gražiais parkais ir tvenkiniais“, „nedidelis, gražiai švytintis miestelis“, „jaukus miestas Aukštaitijoje“, „Kupiškis – įdomus lankytinų vietų miestas“, „tvarkingas miestas, skulptūromis garsėja“, „senoviškas miestas“.

Neigiamų paminėjimų buvo nedaug: „pagal statistiką – daugiausia savižudžių“, „pramonės beveik nebeliko“, „baigia žmonės išmirti, išvažinėja užsidirbti, čia nėra kas veikti“, „darbus gauna giminės, pažįstami ar už kyšius“, „žmonės į užsienį lekia, valdo miestelį keli pralobę ponai, o žemes dirba buvę kolūkių pirmininkai“, „nieko čia nebėra, žmonės išvažiuoja, įmones panaikino“, „baisi autobusų stotis“, „nelabai žinau, tik žinau, kad į barą žmonės eina kaip į banką pasiskolinti pinigų (pats mačiau)“, „provincijos miestelis, nėra pramonės“, „klesti bedarbystė“, „mažai turistų lankoma vieta“.

 

„City Alumni Kupiškis“  iniciatoriai