Poryt naujam Seimui bus įteikti pažymėjimai

Kaip jaučiasi rinkimus laimėjęs žmogus?

Rajono meras Antanas Vagonis patenkino rinkimus į Seimą laimėjusio, Sėlos apygardoje kandidatavusio VšĮ Rokiškio rajono ligoninė direktoriaus Raimundo Martinėlio prašymą nuo lapkričio 3 d. atleisti jį iš darbo.

– Tą pačią dieną Vyriausioji rinkimų komisija teiks Seimo nario pažymėjimus; iki pirmo Seimo posėdžio turime atsisakyti turimų pareigų, – temainfo.lt sakė R.Martinėlis.

Kokiomis emocijomis gyvena žmogus, sumanęs dalyvauti Seimo rinkimuose, pats save išsikėlęs ir juos laimėjęs?

R.Martinėlio balsas buvo ramus.

– Žinau, gyvenimas smarkiai pasikeis. Antrame ture, kai iš rinkimų apylinkių pradėjo plaukti pirmi rezultatai, nebebuvo abejonių, jog laimėsiu. Gal dėl to nesusidarė jokios įtampos. Nėra jos, žinoma, ir dabar, – sakė naujojo Seimo narys, nors dar ir nedavęs priesaikos.

Pirmame rinkimų ture R.Martinėlis nuo socialdemokrato Vytauto Saulio atsiliko beveik 300 balsų, antrame – beveik 3 000 balsų jį aplenkė.

 

Į partijos „Tvarka ir teisingumas” gretas negrįš

Už R.Martinėlį susivienijo politikai bei verslininkai, ir šį savo susivienijimą jie demonstravo viešai. Partijų lyderiai ir pirmame ture kandidatavusieji į Seimą – TS-LKD atstovas Algis Kazulėnas, Liberalų sąjūdžio – Linas Juozėnas, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) – Jolanta Paukštienė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos – Haroldas Saniukas – visi agitavo balsuoti už šį žmogų. Vėliau prie jų jungėsi žinomi verslo atstovai – UAB „Ivabaltė” generalinis direktorius, Rokiškio verslo klubo prezidentas Irmantas Tarvydis, UAB „Lašų duona” vadovas Zenonas Akramavičius, UAB „Duguva“ vadovas Rimantas Bernackas; kandidato kolegoms medikams atstovavo VšĮ Rokiškio psichiatrijos ligoninė direktorius Algimantas Liausėdas. Tai buvo rimtas visuomenei pareiškimas – už ką balsuoti.

– Vytautas Saulis viešai pripažino, jog atvertęs Kupiškio ir Rokiškio rajonų laikraščius ir pamatęs agituojančiųjų nuotraukas suprato pralaimėjęs rinkimus, – pasakojo TS-LKD atstovas, rajono Tarybos narys Stasys Meliūnas.

Ar rinkimų rezultatams turėjo įtakos prieš antrą turą R.Martinėlio atsisakymas narystės partijoje „Tvarka ir teisingumas”? Sunku būtų tuo abejoti: būtent šis jo žingsnis ir lėmė suvienytų jėgų idėją. Jai pritarti buvo kviečiamas ir Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas. Tačiau jis, savivaldai vadovaujantis kartu su socialdemokratais, manė būsiant neetiška agituoti už R.Martinėlį, vadinasi, – prieš V.Saulį.

Pasklidusias kalbas, neva R.Martinėlis grįžta pas paksininkus, paneigė jis pats.

– Toks mano žingsnis būtų tiesiog nepadorus. Net neturiu tokių svarstymų, – temainfo.lt sakė R.Martinėlis.

 

Tai buvo geros kokybės plakatas

Antrojo turo balsavimo diena buvo tokia pat lietinga, kaip ir pirmojo. Skelbimo lentoje kabojo „apsiverkęs” Sauliaus Skvernelio, Audrio Šimo ir Ramūno Karbauskio plakatas. Tolėliau nuo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kabojo skelbimas „Siūlau darbą”. O jau tada – socialdemokrato Aleksandro Zeltinio plakatas. Varvėte varvėjo lauko reklama, o nuo šio plakato vanduo – kaip nuo žąsies: popierius nei mirko, nei prie jo kibo lašai. Tai buvo geros kokybės plakatas.

Kodėl, vis dėlto, rinkėjai nebalsavo už A.Zeltinį?

Apie 13 val. Biržų-Kupiškio rinkimų apygardos Račiupėnų apylinkėje, skaičiuojančioje 2412  rinkėjų, tebuvo prabalsavę per 300 rinkimų teisę turinčių žmonių. Šypsnį sukėlė ir tai, kad prie komisijos stalų tesėdėjo vienintelė jos narė.

– Komisija geria arbatą, – paaiškino ji.

Iki užrakinant rinkimų apylinkės duris atėjo balsuoti maždaug dar tiek pat žmonių, ir bendras Račiupėnų apylinkės – didžiausios visoje apygardoje – rinkėjų aktyvumas tesiekė 32,59 proc. Ir tai dar ne mažiausias rezultatas: Kupiškio rajono Paketurių, Rudilių, Biržų rajono Pačeriaukštės apylinkės nesiekė ir 30 proc. Beveik nebebuvo abejonių: pralaimės socialdemokratas – nebėra, kas eitų už jį balsuoti.

– Už A.Zeltinį gal ir būčiau balsavusi, bet už jo žmoną – tikrai ne, – jau po rinkimų kalbėjo kupiškietė.

Dažną renginių organizatorių ir vedėją erzino A.Zeltinio žmonos Simin nekuklus noras kartu su vyru lipti į sceną. Vis dėlto daugelį žavėjo jos energija be atvangos fotografuoti savo vyrą. Simin turi Vokietijos pilietybę, ir daugelis manė, kad ji – vokietė. Pasirodo, Simin Vygard-Zeltinis yra iranietė, padėjusi savo vyrui ir praėjusios kadencijos Seimui megzti ryšius su Iranu. Įdomu būtų sužinoti, ar S.Vygard-Zeltinis labiau padėjo, ar pakenkė savo vyrui, bet tie, kuriems nerūpėjo Žaliųjų sėkmė, tikrai balsavo už socialdemokratą A.Zeltinį.

 

Iš seniūnaičio posto į Seimo nario kėdę

– Nebandyk balsuot už Šimą! – neįtikėtinai garsiai savo vyrą „agitavo” žmona.

– Kodėl neturėčiau?! – šis irgi buvo susinervavęs.

– O kodėl turėtum?! – beveik rėkė moteris.

– Darbe kalbėjo, kad jis labai geras žmogus. Ko dar tau reikia? – pykosi šeima eidama balsuoti.

Ir tikrai. Lietuva jaučia gerų žmonių poreikį. Jau ir anksčiau teko girdėti žodinę agitaciją: Audrys Šimas geras.

Kažin ar kada nors bus įminta mįslė, kodėl Lietuva balsavo už jai nepažįstamus Šimus ir Kildišienes.

Kas yra A.Šimas? Gimė jis 1961 m. Klausučių „ūlytėlėje”, čia pat brido ir į pradinę mokyklą. 1979 m. baigė Biržų „Atžalyno gimnaziją (tuometinę 1-ąją vidurinę mokyklą) ir įstojo į Vilniaus 47-ąją technikos mokyklą. 1983 m. jis baigė tarnybą tarybinėje armijoje (tarnavo jūsų pėstininku Sevastopolyje) ir grįžo į gimtuosius Klausučius. 1988 m. įsikūrė Biržų rajone, Kirdonių kaime, kur gyvena jau daugiau kaip 20 metų.

Vikipedija teigia, kad A.Šimas turi aukštąjį paslaugų verslo administravimo išsilavinimą, tik neskelbia, kur jį įgijo. Šiemet jis ėjo seniūnaičio pareigas ir, peršokęs visas kitas šalies administravimo sistemos pakopas, tapo Seimo nariu.

„… įpareigojo mane atstovauti Jus LR Seime”, – socialinio tinklo paskyroje rašo A.Šimas. Ir negali nepridurti, jog kalba netaisyta.

 

Antrame ture pasirinkimas nebūna didelis

Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis antrame rinkimų į Seimą ture anykštėnus agitavo už Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatę Gretą Kildišienę.

– Vis dėlto norėčiau priminti, jog kandidatu į merus mane iškėlė Liberalų sąjūdis, todėl pirmame ture aš agitavau ir balsavau už Sąjūdžio kandidatą Luką Pakeltį ir siekiau jo pergalės. Norėjau, kad mūsų rajonui atstovautų dalykiškas, Anykščiams naudingas žmogus. Sergejus Jovaiša šių savybių neturi. Žinia, antrame ture pasirinkimas nebūna didelis, – temainfo.lt sakė meras K.Tubis.

– Bet iki rinkimų Jūs, ko gero, irgi nieko nebuvote girdėjęs apie Gretą Kildišienę? – klausėme mero.

– Dalyvavau trijuose su ja susitikimuose. Kalbėjome įvairiomis temomis. Jutau jos didelį pasirengimą dalyvauti Seimo rinkimuose, man patiko jos aiškūs ir konkretūs atsakymai, – sakė K.Tubis.

Anot mero, žmonės nusivylė didžiosiomis partijomis ir balsavo už tuos, kuriais patikėjo.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys, dvi kadencijas Kupiškio meru buvęs Jonas Jarutis Sėlos apygardoje nepateko į antrą turą. Gal dėl to jis nebuvo kviečiamas agituoti ir už Raimundą Martinėlį?

 

Ar Rokiškio socialdemokratai skųs „Naisių vasarą”?

Rokiškėnas, pirmojo turo kandidatas į Seimą Sėlos apygardoje gydytojas Viktoras Jencius, iškeltas Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos, įsitikinęs: rinkimuose neapsieita be „kašpirovskizmo”. Net buvo kalbų, kad Rokiškio socialdemokratai skųs

televizijos kanalą, visą rinkimų agitacijos laikotarpį transliavusį Ramūno Karbauskio mecenuojamą serialą „Naisių vasara”.

Svarstyta ir apie tai, ar filme nebuvo naudojamas 25 kadro efektas –galimybė demonstruoti akies nepagaunamą, bet sąmonę pasiekiančią reklamą.

Neblogą efektą kūrė ir nemokama galimybė aplankyti Naisius bei Kryžių kalną. Štai socialdemokratiška Kupiškio rajono Salamiesčio bendruomenė – ir ta – neatsisakė siūlymo.

O kur dar Naisių vasaros teatro beprotiškai fantastiškos Kernagio dainos! Piršosi nemokamas teatras į rajonų festivalius ir dainavo lietuvių pamėgtas dainas. Žmonėms buvo įdomu aptarinėti, kad visa tai – Karbauskio.

„Naisių vasaros” projektai buvo pateikiami taip delikačiai, kad beliko spėlioti, kas iš to išeis. Betgi neatrodė, kad išeis taip gerai.

LSDP Rokiškio skyriaus lyderio Algio Čepulio klausėme, ar tikrai VRK bus teikiamas skundas dėl rinkimų kampanijos metu rodyto serialo?

– Netiesa, nieko neketiname skųsti. Kalbos tikrai nepagrįstos, – temainfo.lt atsakė jis.

Skųstis, žinoma, reikėjo anksčiau. Nepramatyta. Bet dabar socialdemokratams viskas gerai: neišėjusieji į Seimą, išeis į Vyriausybę.

 

Rita Briedienė