Rusnei Baliūnaitei – Kupiškio rajono mero dovana ir pažadas

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas salamiestietei 12-metei Rusnei Baliūnaitei įteikė padėkos raštą už Kupiškio garsinimą ir pelnytą antrą vietą tarptautiniame Italijos akordeonistų konkurse „Premia della citta Lanciano“.

Rugsėjo 22–spalio 2 dienomis Lančiano mieste Rusnė varžėsi 9-12 metų amžiaus grupėje; jos konkurentai buvo 47 Ukrainos, Italijos, Čekijos, Bulgarijos, Suomijos, Rusijos, Baltarusijos, Kinijos ir Lietuvos akordeonistai.

Šiemet jau 25 kartą vyko šis konkursas, jis organizuojamas Ukrainos ir Italijos akordeonisto, kompozitoriaus Vladimiro Zubickio iniciatyva.

– Gauti V.Zubickio parašu patvirtintą diplomą – labai reikšmingas gyvenimo įvykis. Jam ruoštasi daug, – susitikime su rajono meru D.Bardausku sakė Kupiškio meno mokyklos akordeono mokytoja Genovaitė Bartaševičienė, muzikinio gyvenimo keliu Rusnę lydinti jau trejus metus.

Kaip patenkama į „Premia della citta Lanciano“?

Kvietimą dalyvauti V.Zubickio konkurse atsiunčia Lietuvos akordeonistų asociacija. Šiemet į jį buvo pakviesta per 20 šalies ir tarptautiniuose konkursuose pasižymėjusių vaikų iš Šiaulių, Kuršėnų, Kauno, Panevėžio, Kaišiadorių, Jonavos, Kupiškio meno ir muzikos mokyklų bei Vilniaus muzikos ir teatro akademijos studentų.

R.Baliūnaitė muzikiniame akordeonistų pasaulyje jau žinoma ir puikiai vertinama: 2013 m. X tarptautiniame akordeono muzikos festivalyje „Linksmasis akordeonas”, nuo 1997-ųjų kas antri metai rengiamame Šiauliuose, Rusnė užėmė pirmą vietą; šiemet balandį pirmą vietą ji laimėjo ir Daugpilio XII tarptautiniame solistų-akordeonistų konkurse ,,Naujene 2015“; prizinės vietos pelnytos Vilniaus akordeonistų festivaliuose…

Šių metų vasario 20 d. Kupiškio meno mokykla surengė pirmą tarptautinį akordeonistų konkursą „Liepsnojantys akordeonai 2015“, skirtą vasario 16-jai, Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Jame dalyvavo per 70 mokinių iš Biržų, Panevėžio, Pasvalio, Vievio, Vilniaus, Naujosios Vilnios, Garliavos, Zarasų, Dusetų, Utenos ir Latvijos Respublikos Rygos bei Daugpilio muzikos, meno mokyklų ir koledžų. Tarptautinei žiuri komisijai vadovavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Eduardas Gabnys. Pirmos vietos laureato diplomą laimėjo R.Baliūnaitė; jai atiteko ir kredito unijos „Kupiškėnų taupa“ įsteigtas piniginis prizas „Geriausiam akordeonistui kupiškėnui“.

Konkursų diplomai R.Baliūnaitei ir atvėrė duris į „Premia della citta Lanciano“.

Šeštokė Rusnė į Italiją važiavo viena, jos niekas nelydėjo. Sena tradicija – užsakyti autobusą ir į konkursą kartu vežti Baltarusijos, Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos apie 50 akordeonistų. Rusnė prie grupės prisijungė Panevėžyje ir 10 dienų gyveno be tėvų ir mokytojos globos. Ja rūpinosi kelionės ir renginio organizatoriai.

– Italija labai draugiška. Žmonės šypsosi, tave kalbina. Lietuvoje aš nejaučiu tokio draugiškumo, – merui ir žurnalistams savo įspūdžius pasakojo Rusnė.

Konkurse R.Baliūnaitė grojo Johano Sebastiano Bacho „Ariją” iš sonatos g-moll, Emilio Vacherio-Peyronino „Neapolietišką brizą“ bei estų kompozitoriaus Unto Jutila kūrinį „Krokodilo Genos dainelių variacijomis”.

– Pastarasis labai sudėtingas kūrinys, jo imasi Meno mokyklos šeštokai… – teigė pedagogė.

Mokytoją žavi Rusnės „abiejų rankų santarvė”, jos imlus protas greitai įsisavinti sudėtingus kūrinius, puiki atmintis, padedanti tiksliai techniškai juos atlikti.

– Akordeonas yra ypatingas, savitas instrumentas, pasiduodantis ne kiekvienam. Net puikus smuikininkas negali būti geru akordeonistu. Kupiškėnai gabūs muzikantai, tačiau tokį mokinį, kaip Rusnė, mūsų mokykla prisimena tik Igną Lukoševičių, – sakė G.Bartaševičienė, muzikos pedagogės darbą dirbanti jau keturis dešimtmečius.

Stebina ir Rusnės darbštumas. Ji gyvena Salamiestyje, mokosi Alizavos pagrindinėje, Kupiškyje lanko Meno mokyklą. Nuolatinės kelionės jai netrukdo labai gerai mokytis.

Rusnė turi ir puikų  muzikantui bruožą – artistiškumą. Jos miela šypsena žavi draugiškumu. Anot mokytojos, R.Baliūnaitės atliekamas kūrinys įgauna savito išraiškingumo, pagauna klausytoją.

– Koks akordeonistas tau yra tapęs pavyzdžiu? – temainfo.lt klausė Rusnės.

– Martynas Levickis.

– Norėtum su juo groti vienoje scenoje?

– Norėčiau jį bent pamatyti.

– Ne tik pamatysi Martyną Levickį, bet ir grosi su juo vienoje scenoje. Pažadu, – šypsojosi Kupiškio rajono meras. Tiesą sakant, tai išgirdę šypsojosi visi, buvusieji jo kabinete.

Meras ir akordeonistei, ir jos mokytojai įteikė po gėlių puokštę ir dovanėlių.

Išvykti į konkursą „Premia della citta Lanciano” Rusnei padėjo rajono Savivaldybė, Kupiškio darbdavių klubas, ūkininkai, giminės.

Surinktų pinigų dar liko 100 Eur. Tad tikimasi, kad šie pinigai – startinis mokestis į kitų metų pradžios Kroatijos akordeonistų konkursą.

– Duokit man naują kūrinį! Noriu mokytis, – vos grįžusi iš Italijos savo mokytojai pareiškė Rusnė.

Rusnės tėtis Džeroldas Baliūnas, Kupiškio policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas, vis sakydavęs: „Kam to reikia?”. Jis, rodos, bus  susitaikęs su mintimi – kitaip nebebus, dukra gros.

Muzikanto talentą Rusnė, rodos, bus paveldėjusi iš mamos ir jos muzikalios giminės.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotr.